اسفند ۲۲, ۱۳۹۵ کد خبر : 350 اجتماعی پربیننده ترین ها خبر خبرهای مهم عناوین کل اخبار گزارش ویژه نسخه چاپی نسخه چاپی

نه به چهارشنبه سوری خطرناک ; امید به نجات آیینی کهن از آتش و انفجار

جاهد خبر – راحله علیزاده – ” کمپین نه به چهارشنبه سوری خطرناک ” ایجاد امیدواری برای نجات آیین کهن ایرانی چهارشنبه سوری از آتش و انفجار ناشی از استفاده از مواد محترقه در شب آخرین چهارشنبه سال است .

خانواده های ایرانی سال را که به روزهای  پایانی خود می رسانند در کنار دغدغه و شلوغی های شب عید برای  سپردن کهنگی های سالی که گذشت به  تازگی های سال جدید  ؛ می رسند به آخرین چهارشنبه سال  و برگزاری  آیینی کهن که به رغم زیبا بودن سال هاست در غبار آتش و انفجار گمشده ؛ اما امسال باید دید که آیا کمپین نه به چهارشنبه سوری خطرناک می تواند این آیین کهن را از غبار آتش و انفجار برهاند .

چهارشنبه سوری آیینی که می تواند به زیبایی دیگر آیین های  کهن ایران پاسداشته شود ، سال هاست که به اضطرابی بزرگ وبه  عبارتی تهدید برای خانواده های ایرانی در روزهای  پایانی سال تبدیل شده است .

اضطراب و ترس از پیامدهای برگزاری ناصحیح این آیین کهن زمانی بیشتر می شود که برغم هشدارهای فراوان دستگاه های مرتبط بازهم صدای آژیر خطر آمبولانس و آتشنشانی در چهارشنبه آخر سال آمارهایی از آتش سوزی ، سوختگی و یا حتی از دست رفتن جان انسانی را به ثبت می رساند .

بی توجهی به زیبایی آیین چهارشنبه سوری که هر کدام از مناسک آن علاوه بر جذابیت ، از  تاریخ  سخن ها دارد ؛ بی توجهی به رسمی شیرین است   که می توانست به جای صدای انفجار و حوادثی تلخ ، خاطره ای خوش را در واپسین روزهای سال به خانواده های ایرانی هدیه کند .

امسال هم به روزهای  پایانی سال و آخرین چهارشنبه سال نزدیک می شویم اما چهارشنبه سوری امسال در کنار همه هشدارها برای  پرهیز استفاده از مواد محترقه و آتش زا ، یک تفاوت اساسی با دیگر چهارشنبه سوری ها دارد ؛ آن هم وجود کمپینی برای  نه گفتن به چهارشنبه سوری خطرناک  است ، کمپینی  که بعد از حادثه تلخ پلاسکو تشکیل شد و موردحمایت بسیاری از چهره های  سرشناس  ومردم عادی قرارگرفت .

حادثه پلاسکو با همه تلخی هایی که داشت برای چهارشنبه سوری امسال یک کمپین ساخت با نام ” نه به چهارشنبه سوری خطرناک ” که پیامش ، پیام  احترام به آتشنشانانی است که دلاورانه و برای  نجات جان هموطنانشان از جانشان گذشتند .

حالا این امید وجود دارد تا  اثرگذاری این کمپین و احترام به مقام آتشنانشانان شهید حادثه پلاسکو درشب چهارشنبه آخرسال بتواند این آیین کهن که نوید دهنده رسیدن بهار و تازه شدن طبیعت است  را از آتش  و انفجار برهاند ./

 

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

  • با سلام و احترام
    متن بسیار زیبا و پر معنایی بود.
    احسنت و آفرین به شما با این قلم زیبا و توانمندتون.
    موفق و مؤید باشید.
    ???????????????