دی ۱۷, ۱۳۹۶ کد خبر : 5642 استان‌ها بین‌الملل پربیننده ترین ها خبر خبرهای مهم سیاسی عکس عناوین کل اخبار نسخه چاپی نسخه چاپی
عضو شورای عالی فضای مجازی:

یک پیام کوتاه حساب شده کار صدها سخنرانی را می کند، خبرنگاران مسئله یاب باشند؛ نه مسئله ساز

یک پیام کوتاه حساب شده کار صدها سخنرانی را می کند، خبرنگاران مسئله یاب باشند؛ نه مسئله ساز

عضو شورای عالی فضای مجازی اضافه کرد: گاهی یک پیام کوتاه در حد یک گزاره، اما حساب شده و با مخاطب شناسی دقیق کار صدها سخنرانی و منبر و مقاله را

عضو شورای عالی فضای مجازی اضافه کرد: گاهی یک پیام کوتاه در حد یک گزاره، اما حساب شده و با مخاطب شناسی دقیق کار صدها سخنرانی و منبر و مقاله را می کند.
به گزارش جاهد خبر منطقه گیلان، عزت الله ضرغامی، عضو شورای عالی فضای مجازی امشب در اختتامیه نخستین جشنواره ملی مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری و تحلیلی که با موضوع «مبارزه با مفاسد اقتصادی» در سالن اجتماعات نیروی انتظامی استان گیلان در رشت برگزار شد، خبرنگار بودن را تنها یک شغل ندانست و اظهار کرد: خبرنگاری یک آرمان و اعتقاد است و قدم گذاشتن در این راه عشق و علاقه خاص می خواهد تا منجر به موفقیت شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، با بیان اینکه خبرنگاران در بیان مسائل صنفی خودشان مظلوم هستند و از توانمندی رسانه ای استفاده نمی کنند، افزود: آنچه که باعث می شود خبرنگاران در این مسیر ثابت قدم باشند، استوار حرکت کنند و کارهای ماندگار برای هدایت افکار عمومی انجام دهند، همان آرمان و راهبردی است که با همه وجود آن را دنبال می کنند.
وی کار اصحاب رسانه را انتقال پیام در قالب خبر، گزارش و تحلیل خبری دانست و تصریح کرد: پیامی که از یک فرد رسانه ای به یک مخاطب خاص یا عام منتقل می شود باید موفق باشد. در اصطلاح ارتباطات، ارتباط موفق زمانی شکل می گیرد که پیام فرستنده توسط گیرنده دریافت شود و بتواند تغییر رفتار مثبت در جهت هدف پیام در مخاطب ایجاد کند.
ضرغامی کارهای سطحی، شعاری و تبلیغاتی را در راستای انتقال پیام به معنای واقعی آن ندانست و گفت: چندین ساعت سخنرانی بدون دریافت گیرنده، فایده ندارد و اگر پیام به نوعی توسط گیرنده دریافت شود، اما نه تنها در جهت مثبت تغییر ایجاد نکند، بلکه خنثی باشد و حتی نتیجه عکس بدهد، پیام موفق رخ نداده است.
رئیس اسبق رسانه ملی اضافه کرد: گاهی یک پیام کوتاه در حد یک گزاره، اما حساب شده و با مخاطب شناسی دقیق کار صدها سخنرانی و منبر و مقاله را می کند لذا خبرنگاران در انتقال موفق پیام دقت داشته باشند و به بزرگی و کوچکی آن توجه نکنند. براساس دیدگاه مقام معظم رهبری، جذب کردن حتی یک نفر موجب ایجاد تغییر می شود و به جامعه تسری پیدا می کند.
وی کار رسانه ای را کار کارمندی ندانست و عنوان کرد: در اصطلاح، کار کارمندی به معنی روزمرگی و رفع تکلیف است و گاهی در رسانه های دولتی نسبت به خبرنگاران آزاد شاهد صرف وقت و هزینه زیاد و جذب کمترین میزان مخاطب هستیم.
عضو شورای عالی فضای مجازی، انتقال پیام در یک قالب خوب را ارزشمند دانست و متذکر شد: متاسفانه فضای مجازی شرایطی را برای انتشار اخبار غلط فراهم کرده است که موجب تصمیم گیری های نادرست براساس کمیت فضای مجازی می شود لذا برای رسانه جمهوری اسلامی ایران تراز قائلیم، اما نیازمند ساختارشکنی در رسانه هستیم تا کارها جلو برود.
ضرغامی با بیان اینکه ساختارشکنی لازمه و شرط اولیه تحول است، اظهار کرد: گاهی اهانت به مسئولان نظام را ساختارشکنی می نامیم، اما ساختارشکنی محتوا و هویت مثبت دارد و منفی نیست. به عنوان مثال رهبر انقلاب از واژه «دگراندیش» معنای خوبی استنباط کردند، زیرا انسان ها نسبت به هم دگراندیش هستند و فهم واحد ندارند.
وی از شهید مرتضی آوینی به عنوان تصویرگر دگراندیش یاد کرد و گفت: اگر شهید آوینی می خواست براساس همان ساختارهای فرسوده و اندیشه های نخ نما کار کند، دیگر شهید آوینی نمی شد و اگر ملاصدرا در فلسفه بنای جدید گذاشت، بخاطر دگراندیشی بود و توانست فهم نوینی از فلسفه مبتنی بر دین را تبیین کند. در واقع خلاقیت و نوآوری جز با ساختارشکنی در فضای ساختارهای تحمیلی به دست نمی آید.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، اهانت کنندگان به مقدسات را ساختارشکن ندانست و خاطرنشان کرد: با توجه به اتفاقاتی که اخیرا در کشور رخ داده است، برخی با حمایت های رسانه ای پشت پرده این اتفاقات را انقلاب مردم ایران معرفی کردند، اما آمریکا در نشست شورای امنیت بار دیگر مفتضح شد، زیرا جمهوری اسلامی ایران چهار دهه قربانی تروریسمی است که آمریکا حامی آن است و سابقه منافقین و ترورهایشان روی داعش را سفید کرده بود.
ضرغامی، با اشاره به فتنه ۸۸ و سخنرانی مقام معظم رهبری در نماز جمعه ۲۹ خرداد، تصریح کرد: به دنبال این سخنرانی بسیاری از کسانی که همراه آشوبگران بودند، راه خودشان را جدا کردند و در نهایت مردم در ۸ دی و ۹ دی پاسخ در خور فتنه گران را دادند.
وی با بیان اینکه برخی مسیر گذشته را مثبت می دانند و برای ساختارشکنی دچار رعشه می شوند، ابراز کرد: در طول تاریخ همواره انسان هایی بزرگ شدند و کارهای ماندگار انجام دادند که پیروی کورکورانه از گذشتگان و بزرگان را کنار گذاشتند. یکی از مشکلاتی که فتنه را پیچیده و حل آن را دشوار می کند، غبارآلود بودن فضا و آمیخته شدن حق و باطل است که در سال ۸۸ اتفاق افتاد، زیرا خواصی که مورد احترام و اقتدای مردم در مسیر انقلاب بودند، حرف دیگری می زدند، اما مردم اعتنایی به این انحراف نکردند و از فتنه سربلند بیرون آمدند.
رئیس اسبق رسانه ملی، ساختارشکنی و آزادی بیان را حق دانست و ادامه داد: به عنوان یک رسانه گر خوب و یک خبرنگار متعهد به مردم، آرمان های انقلاب و نظام برآمده از خون شهدا وظیفه داریم براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شرایط آزادی بیان را با اخبار و اطلاعات درست فراهم کنیم لذا دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی نباید از موضع نهی و انفعال با رسانه هایی که می خواهند در مقابل دشمنان فعال باشند، برخورد کنند. در واقع باید اختیار رسانه ای را به دست اصحاب رسانه بگذاریم تا پیام ها را به مردم منتقل کنند و اثرگذار باشند، زیرا سکوت کردن رسانه های داخلی راه را برای دشمنان باز می کند. البته این کار به معنی مخالفت با طبقه بندی های اطلاعاتی و امنیتی نیست.
عضو شورای عالی فضای مجازی، ضمن قدردانی از عملکرد مثبت نیروی انتظامی در جریان اغتشاشات اخیر در کشور، گفت: در شهرهای بزرگ دنیا پلیس ضد شورش داریم، اما در حوادث اخیر که اغلب در شهرستان ها و شهرهای کوچک اتفاق افتاد، نیروی انتظامی با حداقل امکانات و با سعه صدر برخورد کرد. اخلاق و افکار عمومی رویکرد دوره جدید ناجاست.
وی با اشاره به وجود فقر، گرانی، رکود و تورم در کشور، یادآور شد: براساس فرمایش رهبر انقلاب، مردم از مشکلات اقتصادی گله مند هستند، اما همواره در صحنه حضور دارند، زیرا به معنای واقعی کلمه انقلاب را از خودشان می دانند و هرگز اجازه نمی دهند خاندان فاسق و فاسد پهلوی به این کشور بازگردند. متاسفانه برخی از مطالب در فضای مجازی برای دشمن خوراک درست کرد و لذا براساس تصمیم نظام و در راستای حفظ امنیت ملی، محدودیت های خاص در فضای مجازی اعمال شد.
ضرغامی اضافه کرد: براساس قوانین رسانه ای بین المللی، رسانه ها حق ندارند مردم را دعوت به خشونت و ترور کنند. شبکه سحر جمهوری اسلامی ایران به خاطر پخش فیلم سینمایی «چشمان آبی زهرا» با این بهانه که ترویج خشونت می کند، قطع شد، اما با کانال هایی که مستقیما روش های خشونت آمیز را به اغتشاشگران آموزش می دانند، هیچگونه برخوردی صورت نگرفت که خلاف حقوق بشر و قوانین بین المللی است.
وی غفلت مسئولان را عامل تسلط پیام رسان تلگرام بر کشور دانست و عنوان کرد: رئیس جوان نرم افزار تلگرام حاضر نیست زیر بار خواست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مسدود کردن کانال های مخرب برود، زیرا دشمن با یک برنامه ریزی وارد میدان شده و اکنون ایرانیان بیشترین مخاطب این نرم افزار هستند.
رئیس اسبق رسانه ملی، با اشاره به شناخت خود از ظرفیت های بالای فضای مجازی، خاطرنشان کرد: بنده در فضای مجازی صفحه شخصی و کانال تلگرامی دارم، اما با وجود همه امکاناتی که طی چند سال اخیر در اختیار فضای مجازی گذاشتیم، نباید از آن غفلت می کردیم. اگر مردم عضو یک پیام رسان داخلی باشند، در زمان بروز مسائل امنیت ملی، دیگر لازم نیست کل پیام رسان فیلتر گردد و مردم دچار مشکل شوند.
ضرغامی، از رئیس جمهور خواست از پیام رسان داخلی حمایت کند و یادآور شد: دولت براساس قانون حقوق شهروندی پیام رسان داخلی را تحت نظارت داشته باشد و رئیس جمهور به مردم این اطمینان را بدهد که شنودها حداقلی است. بر خلاف تصور مردم، جواب دستگاه قضایی نسبت به شنود همواره منفی بوده، اما همه مردم اهمیت امنیت را درک می کنند و به کار دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی ایمان دارند.
وی با بیان اینکه فیلتر، سانسور و پالایش گسترده در فضای مجازی ما وجود ندارد، عنوان کرد: بسیاری از کانال های تلگرامی شدیدا علیه نظام و مسئولان عمل می کنند، اما برخوردی با آنان صورت نمی گیرد لذا از رسانه ها می خواهیم کارآمد باشند، زیرا برخی از اخبار اثربخش نیست و دردی را از مردم دوا نمی کند. خبرنگاران باید کاری را انجام دهند که جامعه به آن نیاز دارد و باید مسئله یاب باشند، نه مسئله ساز. در واقع با مسئله یابی درست است که خبرنگاران می توانند در مسیر حل مشکلات کشور گام بردارند.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر