بهمن ۲۴, ۱۳۹۶ کد خبر : 7056 اجتماعی استان‌ها اقتصادی بین‌الملل پربیننده ترین ها تصاویر خبری خبر خبرهای مهم سیاسی عکس عناوین کل اخبار گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی
مدیرکل امور بانوان استانداری گیلان:

استفاده از ظرفیت های بانوان، نیازمند تقدم شایسته سالاری بر مصلحت اندیشی است

استفاده از ظرفیت های بانوان، نیازمند تقدم شایسته سالاری بر مصلحت اندیشی است

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان استفاده از ظرفیت های بانوان را نیازمند تقدم شایسته سالاری بر مصلحت اندیشی و مباحث جنسیتی دانست و گفت: باید سقف های شیشه

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان استفاده از ظرفیت های بانوان را نیازمند تقدم شایسته سالاری بر مصلحت اندیشی و مباحث جنسیتی دانست و گفت: باید سقف های شیشه ای که مانع پیشرفت می شوند، برداشته شوند.

فاطمه رفیعی روز دوشنبه در گفت وگو اختصاصی با  جاهد خبر ، به ابلاغ بخشنامه رئیس جمهوری در خصوص اعطای ۳۰ درصدی پست های مدیریتی به بانوان تا پایان برنامه ششم توسعه و ابلاغیه استاندار گیلان برای ارتقاء مدیریتی جوانان و بانوان اشاره و اضافه کرد: پیگیری های متعددی انجام شده تا این سهم، تحقق یابد و در حال حاضر بخشی از این پست ها در سطح معاونت مدیران، ریاست اداره ها و موسسه های تحقیقی انجام شده و در تلاش هستیم تا در بخشداری، معاونت فرمانداری و مدیرکلی نیز شاهد این تحولات باشیم.
وی ادامه داد: برای تحقق سیاست های کلی نظام و دولت تدبیر و امید در حوزه بانوان، لازم است پذیرش شایستگی، توانایی، قدرت مدیریت و کارآیی بانوان در فاعلیت های گوناگون به باور و اعتقاد بین مسئولان و سطوح مختلف جامعه تبدیل شود.
رفیعی با تاکید بر ضرورت تقویت خودباوری بانوان توانمند بیان داشت: برای استفاده از ظرفیت های بانوان بایستی شایسته سالاری تقدم بر مصلحت اندیشی و مباحث جنسیتی قرار گیرد و زمینه حضور فعال بانوان در حوزه های مختلف تسهیل و تسریع شود تا سقف های شیشه ای که مانع پیشرفت می شوند، برداشته شوند.
وی گفت: آنچه از آموزه های دینی و فرمایشات امام (ره) و رهبری به ما رسیده؛ حضور زنان در تمامی عرصه های مدیریتی و فعالیت های اجتماعی – اقتصادی و سیاسی با حفظ بنیان خانواده بلااشکال است و حتی برای دستیابی به توسعه، ضروری هم هست.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان یادآور شد: زنان ایرانی و گیلانی در طول انقلاب و دوران پرافتخار دفاع مقدس، این مهم را به خوبی اثبات کرده اند و همراه با آرمان های انقلاب، مدافع راستین برای نظام و پیشرفت کشور بوده و هستند.
وی در بخش دیگری از سخنانش در گفت وگو با ایرنا، با اعلام بالاتر بودن نرخ مشارکت اقتصادی بانوان گیلان از نرخ کشوری گفت: رتبه مشارکت بانوان گیلانی نسبت به کل کشور ۱۹ و سه دهم و رتبه سوم بین استان ها در سال ۹۳ است که در مجموع، نرخ مشارکت اقتصادی بانوان همواره بالاتر از کشور است.
وی اضافه کرد: بانوان گیلان در سال ۹۳ رتبه نخست و در سال ۹۴ رتبه دوم بیشترین سهم شاغلان با ساعت کار افزون بر ۵۰ ساعت را دارا هستند که این امر، نشانه پویایی و تلاش قابل توجه بانوان استان است.
وی تصریح کرد: همچنین بانوان گیلانی در بخش کشاورزی در سال ۹۴ دارای رتبه ۹ کشوری و در بخش صنعت، رتبه ۲۶ کشوری را کسب کرده اند.
به گفته رفیعی، مردان و زنان گیلان به ترتیب با ۷۰ و یک دهم درصد و ۱۹ و سه دهم درصد رتبه های چهاردهم و سوم بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی را در کشور دارا هستند.
وی ادامه داد: بر اساس ماده ۲۳ قانون برنامه پنجم توسعه، دولت موظف شده با همکاری دستگاه های اجرایی ازجمله معاونت امور زنان و خانواده، با هدف تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در عرصه های اجتماعی و استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان در همه زمینه ها ، به تصویب برنامه جامع توسعه امور زنان و خانواده بپردازد و تمامی سیاست هایی که در حال حاضر نسبت به زنان در حال وقوع است، پایه و مبنایش این ماده قانونیست.
وی تحکیم بنیان خانواده ، بازنگری قوانین و مقررات مربوطه ، پیشگیری از آسیب های اجتماعی ، توسعه و ساماندهی امور اقتصادی و معیشتی با اولویت مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانوار و زنان بد سرپرست و تامین اجتماعی را ازجمله محورهای ماده ۲۳ قانون برنامه پنجم توسعه عنوان کرد.
رفیعی افزود: همچنین اوقات فراغت پژوهش، گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، ارتقای سلامت و توسعه توانایی سازمان های مردم نهاد، ارتقای توانمندی های زنان مدیر و نخبه، توسعه تحولات بین المللی و تامین باورهای دینی و اصلاح ساختارهای اداری و تشکیلاتی زنان و خانواده از دیگر محورهای ماده ۲۳ قانون برنامه پنجم توسعه می باشد.
وی خاطرنشان کرد: در استان گیلان نیز در راستای تحقق این محورها و تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن، اقداماتی انجام و بررسی موارد اساسی و مهم در کارگروه تخصصی زنان و خانواده و کمیته های کاری شش گانه در دفتر امور بانوان و خانواده تشکیل شده است.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده این اداره کل از دولت یازدهم تاکنون، توانمندسازی زنان سرپرست خانوار با همکاری دستگاه های ذیربط ، هماهنگی برای اجرای طرح اشتغال پایدار با تاکید بر دختران فارغ التحصیل دانشگاهی و زنان سرپرست خانوار و همکاری در برگزاری همایش ملی کار آفرینی با رویکرد محیط زیست، هماهنگی جامع حمایتی زنان شاغل از جمله تقلیل ساعت کاری بانوان شاغل دارای شرایط خاص و همچنین استفاده از مرخصی زایمان در اکثر دستگاه های اجرایی را گوشه ای از اقدامات انجام شده دفتر بانوان و خانواده استانداری گیلان ذکر کرد.
وی بانوان گیلانی در بخش های مختلف ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را حائز رتبه در کشور دانست و گفت: بانوان گیلانی با تلاش و حضور موثر خود در مجامع مختلف هر ساله رشد و ارتقاء می یابند به طور مثال طی سال های ۹۵ و ۹۶ تعداد ورزشکاران زن به بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته یا تعداد قهرمانان آسیایی از سال ۹۵ به ۹۶ ، افزون بر ۵۰ درصد افزایش یافته است.
بر اساس سالنامه آماری سال ۹۵ ، گیلان بیش از ۲ میلون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد، افزون بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر زن هستند.

 

 

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر