اسفند ۲۱, ۱۳۹۶ کد خبر : 7912 اجتماعی استان‌ها اقتصادی بین‌الملل پربیننده ترین ها تصاویر خبری خبر عکس گزارش ویژه گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی
شهردار رشت تاکید کرد

لزوم تغییر جایگاه کشاورزی در عرصه فعلی جاده ابریشم

لزوم تغییر جایگاه کشاورزی در عرصه فعلی جاده ابریشم

شهردار رشت گفت: جایگاه کشاورزی در عرصه فعلی جاده ابریشم باید تغییر کند. به گزارش  جاهد خبر منطقه گیلان، مسعود نصرتی در سومین کنفرانس ملی و دانشجویی اقتصاد کشاورزی ایران

شهردار رشت گفت: جایگاه کشاورزی در عرصه فعلی جاده ابریشم باید تغییر کند.

به گزارش  جاهد خبر منطقه گیلان، مسعود نصرتی در سومین کنفرانس ملی و دانشجویی اقتصاد کشاورزی ایران که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های راه ابریشم و ارتباط حوزه کشاورزی و بین الملل تاکید و اظهار کرد: باید با وظیفه مداری، هم در حوزه علمی و دانشگاهی و هم در حوزه اجرا، صنعت کشاورزی را پیش ببریم.

وی با اشاره به وجود ۴۱شهری که در مسیر جاده ابریشم قرار دارند و وجود ۷منطقه آزاد تجاری در این مسیر خاطرنشان کرد: ارتباط میان صنایع کشاورزی در این شهرها و مناطق باید به هم گره بخورند تا بتوان از آن بهره برداری کرد.

مسعود نصرتی ضمن بر شمردن ویژگی‌های جاده ابریشم ایران و تاثیر هزار و ۷۰۰ساله آن اضافه کرد: وضعیت فعلی این کشور با جایگاه کشاورزی فعلی و شعار یک جاده، یک کمربند در محور جاده ابریشم برای چین حائز اهمیت فراوانی شده است.

رییس مجمع جهانی شهرهای راه ابریشم گفت: در گذشته امورات کشاورزی، تولید، بازرگانی و اقتصاد به صورت نانوشته در مسیرهای آبی و خاکی انجام می شد اما امروز برنامه ریزی های نوینی در مجموعه جهانی شهرهای ابریشم در ایران تدوین شده است.

نصرتی عرضه محصولات کشاورزی در واردات و صادرات را یکی از فضاهای اقتصادی موجود در تجارت جاده ابریشم برشمرد.

وی با اشاره به مشکلات و محدودیت های منابع آبی کشور افزود: شرایط تولید و تبادل محصولات کشاورزی در جاده ابریشم به دلیل محدودیت های آبی مهیا نیست.

شهردار رشت ادامه داد: نگاه درستی نیست اگر بخواهیم هنوز به صادرات و واردات قبلی بپردازیم زیرا همه چیز تغییر کرده و اقتصاد کشاورزی نیز باید تغییر کند.

نصرتی تاکید ‌کرد:برای موفقیت در اقتصاد کشاورزی نیاز است که از ظرفیت های آب و خاک کشورهای واقع در مسیر جاده ابریشم استفاده شود.

وی با ذکر مثالی از کشور تاجیکستان گفت: براساس تفاهم نامه امضا شده با این کشور در سال گذشته، اعلام شد که ایران آمادگی دارد تا بسیاری از محصولات کشاورزی ایرانی و غیرایرانی را در تاجیکستان تولید و عرضه کرده و از این طریق در آن کشور، اشتعالزایی نیز به وجود آورد.

رییس مجمع جهانی شهرهای ابریشم افزود: علاوه بر مباحث بازرگانی،سیاسی و اقتصادی خاص،جایگاه کشاورزی در عرصه فعلی جاده ابریشم نیز باید تغییر کند.

نصرتی با اشاره به وجود ۵۸کشور، ۳۰۰شهر اصلی و ۹۰۰شهر و روستای فرعی از شرق چین ‌تا غرب اروپا در مسیر جاده ابریشم اظهار داشت: تبادل و تعامل با این کشور ها در سطوح کشاورزی میسر است و می توان برای تولید عرضه محصولات با منابع آبی فعلی، مدیریت و برنامه ریزی کرد.

وی با بیان اینکه نگاه سنتی خودکفایی کشاورزی باید کنار گذاشته شود تاکید کرد: عرصه بین المللی جاده ابریشم این‌ظرفیت را ایجاد میکند که از تمام کشورها و شهرهای واقع در مسیر به نحو مناسب بهره برداری کنیم.

شهردار کلانشهر رشت گفت: شاید نیاز نباشد در تمام بندهای مربوط به کشاورزی خودکفا شویم زیرا عرصه بین المللی این امکان را فراهم کرده تا از تمام ویژگیهای همدیگر از راه تبادل استفاده کنیم.

نصرتی با اشاره به تفاهم نامه امضا شده با کشور چین توسط رییس جمهور در سال ۲۰۱۶ادامه داد: از تعداد ۱۷تفاهم نامه ۶تفاهم نامه مربوط به جاده ابریشم بود که صنعت کشاورزی جزو توافقهای اصلی تفاهم نامه امضا شده میان ایران و چین بود.

وی خاطر نشان کرد:در تجارت بازرگانی،صادرات و واردات، این ظرفیت در مجمع وجود دارد که شرایط برای امورات کشاورزیدر مبدا و مقصد شهر های اطراف جاده ابریشم ایجاد شود و نیاز نیست که با کمترین منابع آبی در بسیاری از کشورها، اقدامات به شکل سنتی انجام شود.

وی در پایان تاکید کرد: با کمبود آب نیز میتوان فعالیتهای مفیدی در عرصه کشاورزی بر اساس پتانسیلهای موجود انجام داد.

 

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر