فروردین ۱۲, ۱۳۹۷ کد خبر : 8446 اجتماعی استان‌ها اقتصادی بین‌الملل پربیننده ترین ها تصاویر خبری خبر عکس گفتگو گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

تجلی عشق و ایمان در آئین اعتکاف آستارا

تجلی عشق و ایمان در آئین اعتکاف آستارا

در حالی که بسیاری از مردم تعطیلات نوروزی را می گذرانند، عده ای فارغ از تعلقات دنیوی، دل به معبود بی همتا سپرده و در مساجد آستارا به راز و

در حالی که بسیاری از مردم تعطیلات نوروزی را می گذرانند، عده ای فارغ از تعلقات دنیوی، دل به معبود بی همتا سپرده و در مساجد آستارا به راز و نیاز با خدای یکتا مشغول هستند.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار جاهد خبر هر روز، روز بندگی در پیشگاه معبود است و ایام اعتکاف تنها بهانه‌ای است تا بار دیگر جامه دنیایی را از تن به در کنیم و با لباس آسمانی به دیدار معبود بشتابیم.
فرزاد جهانی یکی از معتکفان مسجد عباسیه آستارا گفت: اعتکاف فرصتی برای تزکیه روح، انس با مسجد و قرآن، خلوت با خدا، آموزش شیوه زندگی جمعی و ساده زیستی است و به بیان دیگر، یک نوع تربیت اخلاقی بوده و باعث تحول معتکفان و بیش از همه جوانان می شود.
وی با اشاره به اینکه اعتکاف فضای بسیار خوبی برای ارائه برنامه ‌های دینی است، افزود: اهمیت آئین معنوی اعتکاف بر کسی پوشیده نیست و این امر آثار معنوی و معرفتی بسیار بزرگی در جامعه اسلامی دارد.
زهرا فضلعلی زاده از معتکفان باسابقه شهرستان آستارا نیز گفت: همه اقشار مختلف جامعه به ویژه افراد تحصیل کرده در آئین مهم و ارزشمند اعتکاف شرکت می کنند و از برکات آن بهره مند می شوند.
وی افزود: اعتکاف فرصتی معنوی است که بندگان خدا توفیق می‌یابند با نه گفتن به خواسته‌های نفسانی، به خودسازی بپردازند.
وی اضافه کرد: ماه رجب و آئین اعتکاف، فرصتی ارزنده برای صیقل دادن روح و قرار گرفتن در مسیر نورانی بازگشت به سوی معبود است.
کامیار برفرقو از معتکفان جوان آستارا نیز بیان کرد: سنت حسنه اعتکاف از جایگاه والایی برخوردار است و انسان سه روز از دنیای مادی و هیاهوی آن دل کنده و با پروردگار متعال به راز و نیاز می پردازد.
وی اظهار کرد: گاهی برخی افراد از نظر اخلاقی و رفتاری ظرفیت های بالقوه ای دارند اما هرگز شرایطی برای بالفعل شدن برایشان وجود نداشته است، این خلوت سه روزه با خداوند و حضور جماعتی که هرکدام به نیت عبادت معبود آمده اند، تاثیر فراوانی را بر معتکفان خواهد گذاشت.
سرپرست اداره تبلیغات اسلامی آستارا نیز گفت: آئین معنوی اعتکاف در مساجد جامع و عباسیه این شهرستان در حال برگزاری است.
حجت الاسلام ابراهیم حاتمی با اشاره به اینکه ۱۳۱ آستارایی در اعتکاف حضور دارند، افزود: ۷۶ زن در مسجد جامع و ۵۵ مرد در مسجد عباسیه در اعتکاف شرکت کرده اند.
وی اظهار کرد: برپایی نماز جماعت، گفتمان های دینی، قرائت زیارت آل یاسین، مسابقه احکام، سخنرانی های اخلاقی، جلسات پرسش و پاسخ مسائل شرعی و محافل انس با قرآن از برنامه های اعتکاف در آستاراست.
مراسم معنوی اعتکاف به مدت سه روز از ۱۱ تا ۱۳ فروردین ماه مصادف با ۱۳ تا ۱۵رجب برگزار می شود.
شهرستان آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع است

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر