اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷ کد خبر : 9552 اجتماعی استان‌ها اقتصادی بین‌الملل پربیننده ترین ها تصاویر خبری خبر عکس گفتگو گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

نشاکاری در ۲۷درصد اراضی شالیزاری لاهیجان انجام شد

نشاکاری در ۲۷درصد اراضی شالیزاری لاهیجان انجام شد

مدیر جهادکشاورزی لاهیجان گفت: عملیات نشاکاری در ۲۷درصد اراضی شالیزاری این شهرستان تاکنون انجام شده است . جلال ملاجعفری روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار  جاهد خبر  افزود:

مدیر جهادکشاورزی لاهیجان گفت: عملیات نشاکاری در ۲۷درصد اراضی شالیزاری این شهرستان تاکنون انجام شده است .

جلال ملاجعفری روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار  جاهد خبر  افزود: بیش از شش هزار و ۲۰۰هکتار از شالیزارهای این شهرستان نشاکاری شده است و نشاء برنج در این شهرستان با توجه به رهاسازی آب سدسفیدرود به کانال ها با سرعت درحال انجام است .
وی با اشاره به کشت و کاربرنج در شهرستان لاهیجان اظهارداشت:تاکنون به میزان ۲۰هزار و ۴۵۰هکتار از این اراضی شخم زده شده که در ۸۶درصد آن شخم اول و در ۲۹درصد آن نیز شخم دوم و احداث خزانه گیری نیز در شش هزار و ۹۰۰هکتار با ۹۶درصد انجام شده است .
وی با اشاره به اینکه این شهرستان در حال حاضر مشکل آب زراعی ندارد و شالیکاری از آبیاری دوره ای برای نشای اراضی شالیزاری استفاده می کنند به شالیکاران توصیه کرد: اقدامات پیشگیرانه را برای خروج و هدر رفت آب به عمل آورده و با استفاده از پوشش پلاستیکی انهار موجب صرفه جویی بیشتر مصرف آب کشاورزی را فراهم نمایند تا آب قابل دسترسی برای همه اراضی پایین دست نیزباشد.
وی یادآورشد: در شهرستان لاهیجان انواع بذر نظیر رقم هاشمی ، علی کاظمی ، جمشیدجو، حسن سرا و گیلانه کشت می شود که برای سال زراعی جاری از سوی جهادکشاورزی شهرستان لاهیجان ۹۵تن تخم بذر گیلانه بین کشاورزان توزیع شده است.
ملاجعفری گفت: حدود ۲۲هزار هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان لاهیجان از طریق شبکه های آبیاری سدسفیدرود و به صورت تلفیقی( آب بندان ها ) استفاده می کنند.
سطح زیرکشت برنج شهرستان لاهیجان ۲۳ هزار و ۸۱۶ هکتار و متوسط عملکرد شلتوک آن چهارهزار و ۲۹۷ کیلوگرم در هکتار است که در سال حدود ۷۰هزارتن برنج سفید در این شهرستان تولید و به بازار عرضه می شود.
در این شهرستان ۶۸ایستگاه پمپاژ نیز به آبیاری شالیزارها کمک می کنند و یک هزار هکتار نیز آب بندان در این شهرستان وجود دارد .
شهرستان لاهیجان با تولید ۱۰درصد سهم برنج گیلان ، بیشترین شبکه های آبیاری سدسفیدرود در سطح شهرستان های گیلان را دارد .

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر