اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷ کد خبر : 9758 اجتماعی استان‌ها اقتصادی بین‌الملل پربیننده ترین ها تصاویر خبری خبر عکس گفتگو گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

هزار تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شد

هزار تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شد

   معاون بازاریابی و تنظیم بازار سازمان چای کشور گفت: تاکنون ۳۶ هزار و ۶۵۷ تن برگ سبز چای از چایکاران استان های گیلان و مازندران خریداری که از آن،

 

 معاون بازاریابی و تنظیم بازار سازمان چای کشور گفت: تاکنون ۳۶ هزار و ۶۵۷ تن برگ سبز چای از چایکاران استان های گیلان و مازندران خریداری که از آن، بیش از هشت هزار تن چای خشک استحصال شده است.

گودرز خردادپور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار  جاهد خبر افزود: از این میزان برگ سبز برداشت شده، ۲۹ هزار و ۵۶۴ تن معادل ۸۰ و ۶۵ صدم درصد درجه یک و هفت هزار و ۹۲ تن معادل ۱۹ و ۳۵ صدم درصد درجه ۲ است.
وی ارزش اقتصادی این میزان برگ سبز چای را ۹۱۵ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال ذکر و اظهار کرد: امسال برداشت برگ سبز چای از اول اردیبهشت ماه حدود یک هفته زودتر از سال بهره برداری گذشته از باغ های شمال آغاز شده است.
خردادپور ادامه داد: براساس ضریب تبدیل برگ سبز چای خشک از هر چهار و ۴۴ صدم کیلوگرم برگ سبز، یک کیلوگرم چای خشک بصورت میانگین بدست می آید.
وی کیفیت چای تولید داخلی در بهار امسال را خوب توصیف کرد و گفت: نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک و درجه ۲ در سال زراعی جاری از سوی شورای عالی اقتصاد با چهار درصد افزایش ، به ترتیب ۲۷ هزار و ۲۹۲ ریال و همچنین ۱۵ هزار و ۲۸۳ ریال تعیین شده است.
برداشت برگ سبز چای از باغ های شمال کشور در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.
۱۷۸ واحد چایسازی در استان های گیلان و مازندران وجود دارد که سال گذشته، ۱۵۱ واحد فعال با سازمان چای قرارداد بستند و از ۱۰۸ هزار تن برگ سبز چای تحویلی چایکاران به کارخانه های چایسازی، حدود ۲۴ هزار تن چای خشک تولید شد.
استان های گیلان و مازندران ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای دارند که ۹۰ درصد این باغ ها در استان گیلان واقع است.
لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای کشور در این شهرستان قرار دارد.

 

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر