خرداد ۱۵, ۱۳۹۷ کد خبر : 10404 اجتماعی استان‌ها اقتصادی بین‌الملل پربیننده ترین ها تصاویر خبری خبر خبراول خبرهای مهم عکس گزارش ویژه گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی
به مناسبت سالروز شهادت نخستین پیشوای شیعیان

امام علی(ع)؛ صدای عدالت انسانی در گستره تاریخ

امام علی(ع)؛ صدای عدالت انسانی در گستره تاریخ

افق کوفه در ۲۱ رمضان ۴۰ هجری رنگ ماتم به خود گرفت و فرود شمشیر نفاق و جهالت بر فرق یگانه مظهر عدالت گستری، شیعیان را در غمی شگرف فرو

افق کوفه در ۲۱ رمضان ۴۰ هجری رنگ ماتم به خود گرفت و فرود شمشیر نفاق و جهالت بر فرق یگانه مظهر عدالت گستری، شیعیان را در غمی شگرف فرو برد. امام همامی که آینه تمام نمای صفات حق در میان اهل یقین بود و با ﭘﺮورش ﻣﮑﺎرم اﺧﻼقی، راه رﺳﯿﺪن ﺑﻪ ﮐﻤﺎل ﻣﻄﻠﻮب را پیش چشم پیروانش به تصویر کشید و حدیث وارستگی و ایمانش در گستره تاریخ جاودانه ماند.

دومین شب قدر با سالروز شهادت امام علی(ع) نخستین پیشوای شیعیان همزمان شده است. انسانی ممتاز و تمدن ساز که توانست فریاد حق طلبی و عدالت گستری خویش را به پیروانش در گستره جهان برساند و اینگونه نهال نوپای اسلام را از خطر انحراف و تحریف به دور دارد و الگویی کارآمد از حکومت داری و اجرای عدالت را برای جامعه اسلامی به یادگار بگذارد.

بزرگ مردی که با نهادینه ساختن ارزش های الهی و توحیدی به احیای فرهنگ اسلامی پرداخت. سیره های نظری و عملی ایشان سرشار از رویکردهای سازنده ای به شمار می رود که بررسی و درک این آموزه ها می تواند، مسیر رﺳﯿﺪن ﺑﻪ ﮐﻤﺎل انسانی و ﻣﻄﻠﻮب را پیش روی انسان روشن نماید.

سرانجام دشمنان اسلام که عدالت گستری های امام علی(ع) را تاب نمی آوردند، نقشه قتل ایشان را طراحی کردند و بدین ترتیب نخستین پیشوای شیعیان(ع) مظهر رستگاری را در ۲۱ رمضان ۴۰ هجری در محراب عبادت به شهادت رساندند. به همین مناسبت پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به گفت وگو با حجت الاسلام «صادق گلزاده» استاد حوزه و دانشگاه، پژوهشگر، عضو دفتر تبلیغات اسلامی و از اعضای انجمن علمی مهدویت در ارتباط با شخصیت و جایگاه امام علی(ع) پرداخته است.

** حضرت علی(ع) تجلی انسانیت و شجاعت
شخصیت و سیره مولای متقیان(ع) جلوه ای کامل از انسان متعالی را به تصویر می کشد. علما بر این مساله اتفاق نظر دارند که فضیلت و مکارم اخلاقی به طور کامل در نخستین پیشوای شیعیان(ع) نمود کامل داشته است. پروردگار در آیه ۵۹ سوره نساء می فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده اید، اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید پیامبر خدا و اولو الامر(اوصیای پیامبر) را.» نمونه این آیه حضرت محمد(ص)، امام علی(ع) و اهل بیت(ع) هستند. امیرمومنان(ع) به عنوان انسان کامل از تمام فضیلت ها و سجایای اخلاقی برخوردار بود و هرآنچه که از منظر قرآن، عقل و روایات، اخلاق خوب به شمار می رود در ایشان وجود داشت.

حضرت علی(ع) اسوه تمامی سجایای اخلاقی به شمار می رود به این معنا که ایشان مصداق عینی و نمونه ای کامل از اخلاق سیاسی، خانوادگی، فردی و اجتماعی است و تمام جلوه های اخلاقی امام(ع) در اوج کمال قرار دارد. امیرمومنان(ع) در صفت هایی چون صداقت، عدالت، انصاف، صراحت، شرح صدر، قناعت، ساده زیستی، تواضع و فروتنی الگو محسوب می شود. اخلاق فطری و غیر فطری در ایشان برجسته است. امیرمومنان(ع) حقیقتا مصداق تعبیری به شمار می رود که «جرج جرداق» نویسنده لبنانی پس از آن که فضایل سیاسی، اجتماعی و اخلاقی و ابعاد وجودی ایشان را برمی شمارد در ارتباط با ایشان می نویسد: امام علی(ع) «صدای عدالت انسانی» محسوب می شد.

**سیره سیاسی و زمامداری امام علی(ع)
در سیره سیاسی و زمامداری امیرمومنان(ع) و دامنه حکومتی ایشان؛ وضعیت معیشتی حکام، زمامداران و کارگزاران نظام، بایستی به میزان متوسط جامعه باشد چرا که اگر کارگزاران نظام اسلامی زندگی متوسطی داشته باشند به لحاظ معیشتی تامین خواهند بود و اینگونه می توانند تمام وقت خود را برای اداره نظام اسلامی صرف کنند و همچنین به دلیل اشراف و درکی که از طبقه ضعیف و مستمند جامعه دارند، لذت های مادی و رفاهی آنها را غافل نمی کند که از رسیدگی به مشکلات مردم و نیازمندان غافل شوند و بدین ترتیب در بدنه نظام حکومت اسلامی می توانند دغدغه مستضعفان را درک کنند. در پرتو همین عدل علوی و منطق است که حاکم اسلامی وقتی عادل خواهد بود که در برابر دشمن و ستمگر بایستد و مقابل محروم، مستضعف و مومن؛ دلسوز و رحیم باشد.

**سیره امام علی(ع)؛ جلوه ای از ذات الهی
از مشاهده و تدبر در سیره حضرت علی(ع) می توان دریافت که ایشان جلوه حقیقت الهی است و اگر هدف درک عدل علی(ع) باشد، باید دریافت که خدا عدالت را چگونه معنا می کند و اگر فردی بخواهد، عدل را در قرآن و روایت های پیامبر(ص) بیابد، باید به سیره امیرمومنان(ع) بنگرد. در این جا سخن رسول اکرم(ص) معنا می یابد که علی(ع) با حق و حق هم با علی(ع) است. امیرمومنان(ع) در عمل عادل ترین، انسان؛ در نظر جامع ترین و آگاه ترین فرد به مباحث عدل و در باور معتقد به عدل الهی است و اندیشه غیرعادلانه در ایشان وجود ندارد.

**نخستین امام شیعیان(ع)؛ بی همتا در فضیلت های انسانی
اسرار بسیار عجیبی در زندگی امیرمومنان(ع) وجود دارد و نمونه ای دیگر همچون ایشان کمتر می توان یافت، آن والامقام که یگانه مولود کعبه به شمار می رود. در ارتباط با چگونگی و مکان شهادت نخستین پیشوای شیعیان نیز باید گفت که امام(ع) در رمضان یعنی بهترین ماه خدا و با فضیلت ترین جایگاه یعنی مسجد و به ارجح ترین مرگ که شهادت است به لقای الهی رسید.

حضرت علی(ع) تجسم کامل عدل است چراکه با شمشیر ظلم به شهادت رسید و جلوه حقیقی تقوا و عابدترین فرد محسوب می شود چون در حالت عبادت و سجده به دیدار حق شتافت. امیرمومنان(ع) در هنگامه شهادت فرمودند: «به خدای کعبه که رستگار شدم.» این سخن بدان معناست که پروردگارا از تو سپاسگزارم زیرا مرا در بالاترین مرتبه به ضیافت خویش دعوت کردی و پذیرفتی، چرا که در اوج اخلاق، ایمان، تقوا، عبادت و کمال انسانی هستم.

بنابراین ایشان هرگز در گستره تاریخ و جهان فراموش نمی شود، چون در ماندگارترین شرایط، دعوت الهی را لبیک گفت و تمام مسلمانان باید با پیروی از سیره امیرمومنان(ع) که نماد انسان کامل و ظرفیت عبودیت و بندگی به شمار می رفت و عمل به سیره قولی و عملی امام(ع) به سرمنزل سعادت و بهروزی رهنمون شوند.

**رسالت مراکز علمی در حفظ و ترویج سیره نخستین امام شیعیان(ع)
امیرمومنان(ع) در اوج قله علوم اسلامی و دینی قرار دارد و مرجع علمی و دینی امت اسلامی محسوب می شود به همین علت محققان، مدرسان و مبلغان؛ رسالت تبیین حقایق سیره رفتاری و اخلاقی امام علی(ع) را برعهده دارند که این مهم تحقیقات و کارهای پژوهشی دقیق را طلب می کند. حوزه ها و بخش هایی که می تواند در ارتباط با آموزه ها و پندهای مولای متقیان(ع) مورد توجه قرار بگیرد، عبارتند از مردم سالاری دینی، شایسته سالاری، کرامت انسانی، حقوق بشر، نظارت، انتقادگری، مرزبانی از ارزش ها، عدالت و اعتدال، قانون گرایی، شرح صدر، سازش ناپذیری، استکبارستیزی، دستگیری از مستضعفان، عبادت، تواضع، ساده زیستی، انفاق و زهد.

هرکدام از این سرفصل ها و مثال های فراوان دیگر می تواند الهام بخش پژوهشی باشد تا زیبایی منطق، منش و اندیشه این امام همام را تصویرسازی و به جامعه منعکس کند.

**آموزه های امام علی(ع)؛ موثر در شکست اندیشه های افراطی
علی بن ابیطالب(ع) نیز با جریان های نفاق و متحجران با اقتدا روبرو بود، بنابراین از سیره این امام همام(ع) می توان در برخورد با جریان های تکفیری معاصر استفاده کرد، جریان هایی که با شعار دین به جنگ مسلمانان می آیند و اعمال خلاف دین انجام می دهند، به منظور مبارزه با اندیشه های تکفیری می بایست، تمام مسلمانان و مذاهب اسلامی متحد و با همبستگی کامل به جنگ با این افراد و جریان ها بروند و با روشنگری، مرز خویش را با تکفیر مشخص کنند و بدین گونه ریشه تکفیر را در سرزمین خویش بخشکانند.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر