خرداد ۱, ۱۳۹۷ کد خبر : 9953 اجتماعی استان‌ها اقتصادی بین‌الملل پربیننده ترین ها تصاویر خبری خبر عکس عناوین کل اخبار گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی
آذری جهرمی:

ساختار زنجیره صنعت فضایی کشور باید اصلاح شود

ساختار زنجیره صنعت فضایی کشور باید اصلاح شود

وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان اینکه ساختار کنونی زنجیره صنعت فضایی کشور مناسب نیست و باید اصلاح شود، تاکید کرد، با بخشی نگری نمی توان به اهداف خود در

وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان اینکه ساختار کنونی زنجیره صنعت فضایی کشور مناسب نیست و باید اصلاح شود، تاکید کرد، با بخشی نگری نمی توان به اهداف خود در این صنعت رسید.

از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی در هفدهمین جلسه کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی افزود: پژوهشگاه های مختلفی در این بخش به صورت جزیره ای و موازی کاری فعالیت می کنند؛ باید برنامه تقسیم بندی ملی تهیه شود تا هر بخشی بداند چه کاری را انجام دهد.
وی به فعالیت نیروهای توانمند در این بخش اشاره کرد و گفت: جوانان مومن، متعهد و توانمند بسیار خوبی در این بخش وجود دارند که با جان و دل برای توسعه صنعت فضایی کشور تلاش می کنند؛ نبود ساختار مناسب، بهره وری فعالیت آنان را کاهش داده است.
آذری جهرمی تصریح کرد که توسعه صنعت فضایی کشور به عزم و اراده ملی نیاز دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر ضرورت فعال سازی دیپلماسی در این بخش تاکید کرد و گفت: استفاده از ظرفیت های اپسکو(سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه) و دیپلماسی فضایی باید شکل جدی تری به خود بگیرد تا بتوان از ظرفیت مشارکت با سایر کشورها بهره برداری کرد.

** برنامه ۱۰ساله دوم فضایی کشور نیازمند «ایجاد معماری جدید»
رئیس سازمان فضایی ایران نیز در این جلسه به اجرای برنامه ۱۰ ساله نخست فضایی کشور و توسعه آن اشاره کرد و گفت: «تربیت نیروی انسانی توانمند، ساخت و پرتاب ماهواره» مهمترین بخش این برنامه ها بود.
«مرتضی براری» افزود: در ۱۰ سال نخست، تمرکز بر حوزه بالادستی شامل تحقیق و توسعه و تولید بوده و کمتر به بخش های کاربردی اقتصادی آن پرداخته شده است.
وی به برنامه کشورهای دیگر برای توسعه اقتصاد فضایی نیز اشاره کرد و گفت: انگلستان در برنامه های خود به دنبال آن است تا از اقتصاد ۱۴ میلیارد پوندی در سال ۲۰۱۷ به درآمد ۴۰ میلیارد پوندی در سال ۲۰۳۰ برسد.
معاون وزیر ارتباطات، لازمه برنامه ۱۰ ساله دوم کشور در بخش فضایی را «ایجاد معماری جدید» برای آن اعلام کرد و افزود: در معماری جدید به دنبال زنجیره ارزش فضایی کشور خواهیم بود؛ این زنجیره در چهار سطح «تحقیق و توسعه، تولیدکنندگان، اپراتورهای ماهواره ای و ارایه دهندگان خدمات و محصولات نهایی به کاربران» تعریف می شود.
به گزارش ایرنا، ساختار زنجیره فضایی کشور بعد از تصویب در کمیسیون راهبردی شورای عالی فضای مجازی برای ارایه و تصویب درشورا عالی فضایی، به رییس جمهوری ارائه می شود.
رئیس سازمان فضایی ایران ۲۷ بهمن ماه پارسال گفته بود، در برنامه راهبردی فضایی کشور تا افق ١۴٠۴، سرفصلی برای توسعه اقتصاد بخش فضایی کشور پیش بینی شده که در حال نهایی سازی است.
به گفته «مرتضی براری»، موضوع های اصلی این برنامه شامل «توسعه کسب وکارها، استارتاپ‌های مبتنی بر ارائه خدمات فضاپایه، تجاری سازی فناوری‌های بالادستی حوزه فضایی، توسعه صادرات فناوری، محصولات و خدمات، جذب حداکثری سرمایه بخش خصوصی و کسب سهم مناسب از اقتصاد فضایی بین المللی» است.

 

 

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

ارتباط اینستکس و اف‌ای‌تی‌اف به روایت لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور:

به لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف برگردیم امکان خروج دوباره وجود دارد؟

به لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف برگردیم امکان خروج دوباره وجود دارد؟