خرداد ۲۹, ۱۳۹۷ کد خبر : 10808 اجتماعی استان‌ها اقتصادی بین‌الملل تصاویر خبری خبر عکس گفتگو گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

شاخص مرگ و میر یکی از راه‌های ارزشیابی سطح سلامت جامعه است

شاخص مرگ و میر یکی از راه‌های ارزشیابی سطح سلامت جامعه است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت:مهم‌ترین ابزار پایش و ارزشیابی سطح سلامت جامعه و تعیین اولویت‌های مداخلات بهداشتی، شاخص مرگ و میر بخصوص مرگ نوزادان، کودکان زیر ۵ سال،

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت:مهم‌ترین ابزار پایش و ارزشیابی سطح سلامت جامعه و تعیین اولویت‌های مداخلات بهداشتی، شاخص مرگ و میر بخصوص مرگ نوزادان، کودکان زیر ۵ سال، مادران باردار، مرگ جوانان و مرگ زودرس ۷۰-۳۰ ساله است.

به گزارش  جاهد خبر  منطقه گیلان، دکتر محمد عباسی در اولین کمیته کاهش مرگ‌های قابل اجتناب گروه‌های سنی با بیان این‌که یکی از مولفه‌های مهم در برنامه‌ریزی مربوط به سلامت هر جامعه، آمار و اطلاعات مرگ و میر آن جامعه است، اظهار کرد: اطلاعات مرگ و میر استان باید به طور مرتب، مستمر و جامع از طریق نظام استاندارد ثبت مرگ و میر و با استفاده از الگوی ICD10، جمع‌آوری و ثبت شود.

وی تصریح کرد: این اطلاعات پس از جمع‌آوری و ثبت توسط کارشناسان برنامه، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و الگوی مرگ استان از نظر مهم‌ترین علل مرگ و میر و برحسب گروه‌های سنی و جنسی شناسایی شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: مهم‌ترین ابزار پایش و ارزشیابی سطح سلامت جامعه و تعیین اولویت‌های مداخلات بهداشتی، شاخص مرگ و میر بخصوص مرگ نوزادان، کودکان زیر ۵ سال، مادران باردار، مرگ جوانان و مرگ زودرس ۷۰-۳۰ ساله است.

عباسی خاطرنشان کرد: با تقسیم درست کار برحسب شرح وظایف حوزه‌های مختلف و پیگیری مصوبات کمیته توسط دبیرخانه و همچنین تدوین، طراحی و اجرای مداخلات کاربردی و موثر از مرگ‌های قابل اجتناب پیشگیری شود.

به گزارش ایسنا؛ توانمند سازی و افزایش دانش پزشکان در خصوص صدور گواهی فوت بر اساس علل زمینه‌ای، توانمند سازی و افزایش دانش کارشناسان و …. در خصوص شناسایی، گزارش‌دهی و ثبت درست وقوع مرگ، تقویت نظام جمع‌آوری و ثبت مرگ و میر و استخراج شاخص‌های مرگ و میر، شناسایی الگو و علل بروز مرگ در استان و مقابله با عوامل سبب ساز و تقویت همکاری‌های درون و برون بخشی به منظور تحقق اهداف از مهم‌ترین محورهای بحث و گفت و گو در این نشست بود.

 

 

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر