تیر ۳۰, ۱۳۹۷ کد خبر : 11564 اجتماعی استان‌ها اقتصادی بین‌الملل پربیننده ترین ها تصاویر خبری خبراول عکس گزارش ویژه گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

آغاز برداشت برنج به صورت دستی و مکانیزه در گیلان

آغاز برداشت برنج به صورت دستی و مکانیزه در گیلان

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: برداشت برنج به صورت دستی و مکانیزه به صورت موردی در مزارع زودکاشت استان آغاز شده است. لیلا بذرکار در

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: برداشت برنج به صورت دستی و مکانیزه به صورت موردی در مزارع زودکاشت استان آغاز شده است.

لیلا بذرکار در گفت‌و‌گو با  جاهد خبر  منطقه گیلان، با اشاره به اینکه گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد گفت:برداشت برنج به صورت موردی در مزارع زودکاشت استان آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه برداشت مکانیزه برنج موجب کاهش هزینه‌های قیمت تمام‌شده تولید برنج سفید می‌شود، افزود: برداشت مکانیزه برنج در استان آغاز شده است و از این پس روند سریعتری می گیرد.

بذرکار ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود، برداشت برنج در شالیزارهای استان تا اول شهریورماه سالجاری به اتمام برسد.

وی گفت: در صورت شرایط اقلیمی مناسب برنامه داریم، پرورش راتون در استان افزایش یابد.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان خاطرنشان‌ کرد: سال گذشته در ۸۰ هزار هکتار از شالیزاری استان پرورش راتون انجام شده بود و امسال هم پیش‌بینی می‌شود در همین حد یا کمی بیشتر پرورش راتون در گیلان انجام شود.

وی تصریح‌ کرد: راتون برنجی با کیفیت و کم هزینه‌تر از برنج اولیه است که پرورش آن منجر به افزایش تولید برنج سفید استان و درآمد کشاورزان می‌شود.

بذرکار اضافه کرد: رسیدگی خوشه‌های طلایی برنج در شهرستانهای صومعه سرا، املش و فومن بیش از شهرستانهای دیگر گیلان است.

وی با بیان اینکه شهرستان رشت بزرگترین شهرستان برنج خیز کشور است، گفت: علیرغم دل‌نگرانی‌هایی که وجود داشت مزارع برنج این شهرستان در وضعیت مطلوبی به سر می‌برند.

به گزارش ایسنا،اغلب رقم کشت شده در گیلان هاشمی است و استان گیلان دومین استان تولید کننده برنج در کشور است.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر