تیر ۱۷, ۱۳۹۷ کد خبر : 11255 اجتماعی استان‌ها اقتصادی بین‌الملل پربیننده ترین ها تصاویر خبری خبر عکس عناوین کل اخبار گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور:

حفظ منابع طبیعی حفظ کشور است، لزوم افزایش پوشش گیاهی

حفظ منابع طبیعی حفظ کشور است، لزوم افزایش پوشش گیاهی

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، با بیان اینکه نیازمند همدلی و همراهی مردم هستیم، افزود: حفظ منابع طبیعی حفظ کشور است و لذا در عرصه حفاظت از

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، با بیان اینکه نیازمند همدلی و همراهی مردم هستیم، افزود: حفظ منابع طبیعی حفظ کشور است و لذا در عرصه حفاظت از منابع طبیعی بدون حضور و نقش آفرینی مردم هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم.

به گزارش جاهد خبر  منطقه گیلان، مهندس خلیل آقایی در شورای اداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان، خطاب به مجموعه همکاران، اظهار کرد: به مردم احترام بگذارید و راه احترام به دیگران این است که خودمان را جای آنان قرار دهیم. اگر به مردم کمک کنید خدا به شما کمک خواهد کرد و این آموزه فرهنگ و مکتب ماست و بزرگان عرصه دینی و فرهنگی و اجتماعی و… به همین دلیل موفق بودند.

وی با بیان اینکه نیازمند همدلی و همراهی مردم هستیم، افزود: حفظ منابع طبیعی حفظ کشور است و لذا در عرصه حفاظت از منابع طبیعی بدون حضور و نقش آفرینی مردم هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم. همانگونه که نیروهای نظامی و انتظامی حافظ کشور در برابر تجاوز دشمن هستند، ما برای پایداری و تولید کشور تلاش می کنیم.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، با بیان اینکه باید با ظرفیت سنجی و امتیازبندی پروژه های منابع طبیعی را به تشکل های بومی و تعاونی های روستایی بسپاریم، گفت: واگذار کردن کار به روستاییان علاوه بر نگهداری منابع طبیعی، هزینه اجرای پروژه ها را کاهش می دهد.

معاون وزیر کشاورزی، تنها وظیفه سازمان جنگل ها حفظ خاک در قالب افزایش پوشش گیاهی دانست و عنوان کرد: عملیات های مکانیکی در حوزه های آبخیز مورد پذیرش ما نیست، زیرا آبخیزداری به معنی حوزه آبخیز را جامع دیدن است. در واقع باید عملیات های بیولوژیکی، مکانیکی و بیومکانیکی، حفاظت، اطفا، کاداستر و… را با هم ببینیم. مگر می توان بدون کاداستر عملیات آبخیزداری در یک منطقه انجام داد؟!

وی تامین آب کشاورزی و تقویت سفره های آبی زیرزمینی را ماموریت وزارت نیرو دانست و متذکر شد: ما باید با تقویت  پوشش گیاهی از فرسایش خاک و وقوع سیل جلوگیری کنیم.

آقایی، با بیان اینکه عملیات مکانیکی باید مکمل پوشش گیاهی باشد، اضافه کرد: ۴۵ فعالیت در تعریف جامع حوزه آبخیز احصا شده است که هر کدام تکمیل کننده یکدیگر هستند. خوشبختانه تخصیص ۲۰۰ میلیون دلار برای اجرای طرح های آبخیزداری نشان از توجه مسئولان به مسئله حفاظت خاک و آب دارد لذا تا پایان آبان ۹۷ پروژه های آبخیزداری را اجرایی و برای بودجه ۹۸ اعلام موفقیت کنید.

وی مرتع، بیابان، حوزه آبخیز، حفاظت، گیاه پزشکی و… را به مثابه ید واحده در طرح های آبخیزداری دانست و یادآور شد: امسال سال مهم و اساسی در بخش آبخیزداری است.

رئیس سازمان جنگل ها، اتحاد، اتفاق، دوستی و خدمت به مردم را رمز موفقیت دانست و گفت: مقام معظم رهبری فرمودند «حفظ خاک از حفظ آب هم مهمتر است» ، زیرا می توانیم آب را وارد کنیم، اما خاک را نمی توانیم لذا هیچ راهی برای مبارزه با خشکسالی بهتر از فعالیت های منابع طبیعی و آبخیزداری نیست.

معاون وزیر کشاورزی، با بیان اینکه استاندار گیلان همیار طبیعت افتخاری است، تاکید کرد: باید از وجود مردم در حوزه های آبخیز بهره ببریم و نقش ترویجی ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرستان ها رونق بگیرد.

وی بهره برداری از درختان ریشه کن، افتاده یا پوسیده را بهانه ای برای از بین بردن جنگل ها دانست و اظهار کرد: زمین خواران باید از ما ناراضی باشند، اما رضایت مردم عادی از ما رضایت الهی را در پی خواهد داشت.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر