تیر ۲۷, ۱۳۹۷ کد خبر : 11521 اجتماعی استان‌ها اقتصادی بین‌الملل پربیننده ترین ها عکس گفتگو گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی
رئیس دانشگاه جامع علمی – کاربردی گیلان:

«چهارشنبه های سفید» ضد هویت و ضد تمامیت اجتماعی ماست

«چهارشنبه های سفید» ضد هویت و ضد تمامیت اجتماعی ماست

رئیس دانشگاه جامع علمی – کاربردی گیلان یادآور شد: امروز با یک پدیده زشت و زننده به نام «چهارشنبه های سفید» رو به رو هستیم. بی تردید این پدیده ضد هویت

رئیس دانشگاه جامع علمی – کاربردی گیلان یادآور شد: امروز با یک پدیده زشت و زننده به نام «چهارشنبه های سفید» رو به رو هستیم. بی تردید این پدیده ضد هویت و ضد تمامیت اجتماعی ما بوده و در راستای شبیخون فرهنگی شکل گرفته است.

منطقه گیلان، عباس صادقی در آیین اختتامیه نخستین جشنواره دانشجویی مد و لباس ایرانی – اسلامی دانشگاه جامع علمی – کاربردی استان که در مجتمع خاتم الانبیاء(ص) رشت برگزار شد، با گرامیداشت دهه کرامت، اظهار کرد: باید با الگوگیری از رفتار و سیره ائمه معصومین(ع) زندگی درست را در مسیر الهی تجربه کنیم.

وی برگزاری نخستین جشنواره دانشجویی مد و لباس ایرانی – اسلامی را یک افتخار برای دانشگاه جامع علمی – کاربردی گیلان دانست و افزود: این دیدگاه وجود دارد که برگزاری چنین جشنواره هایی در استان های شمالی مورد استقبال نیست، اما سابقه فرهنگی و ارزشی گیلان و روحیه ایثار و فداکاری مردم ما در قالب های مختلف خودش را نشان می دهد و وجود هشت هزار شهید والامقام گواهی بر این مدعاست.

این مسئول فرهنگی، با بیان اینکه مقوله لباس باید در قالب یک نیاز معرفی شود، تصریح کرد: لباس علاوه بر اینکه یک نیاز جسمی برای در امان ماندن انسان از سرما و گرماست، یک نیاز روان شناختی است، زیرا به زیبایی انسان کمک می کند.

صادقی، لباس را یک نیاز اجتماعی دانست که معرف هویت ماست و ادامه داد: لباس به هویت فرهنگی، ارزشی، دینی و ایرانی ما توجه دارد لذا حجاب و پوشش مختص بانوان نیست و همه باید پاسخگوی نیازهای جسمی، روان شناختی و جامعه شناختی خود باشند. در واقع باید توجه کنیم چقدر متناسب با این سه نیاز لباس انتخاب می کنیم.

رئیس دانشگاه جامع گیلان یادآور شد: امروز با یک پدیده زشت و زننده به نام «چهارشنبه های سفید» رو به رو هستیم. بی تردید این پدیده ضد هویت و ضد تمامیت اجتماعی ما بوده و در راستای شبیخون فرهنگی شکل گرفته است لذا مقام معظم رهبری بر مسئله تهاجم و شبیخون فرهنگی تاکید داشتند و خواستار برنامه ریزی های مناسب فرهنگی شدند.

وی «مد» را به منزله فراوانی یک امر دانست و خاطرنشان کرد: ما در جامعه با دو نوع مد مواجه هستیم که یکی هنجارگرا بوده و مرزهای ایرانی و دینی و فرهنگی ما را مورد احترام قرار می دهد و دیگری هنجارستیز است و با اصول و ارزش ها مقابله می کند.

صادقی، با بیان اینکه هویت یک مسلمان به ظاهر و لباسش است، تصریح کرد: نوع پوشش مسلمانان پشتوانه قرآنی و روایی دارد. عنصر اصلی در حوزه پوشش و حجاب خودآگاهی است و دولت ها به صورت تصدی گری و دستوری موفق نخواهند شد و باید نقش فرهنگ سازی و تسهیل گری داشته باشند.

وی تضعیف هویت و غیرت را یکی از پیامدهای تهاجم فرهنگی دانست و یادآور شد: ایفای نقش دولت ها باید در جهت تقویت عنصر خودآگاهی باشد و لذا برگزاری چنین جشنواره هایی می تواند زمینه مناسبی را فراهم آورد.

 

 

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر