مهر ۲۵, ۱۳۹۷ کد خبر : 15706 اجتماعی استان‌ها اقتصادی بین‌الملل پربیننده ترین ها تصاویر خبری خبر خبراول سیاسی عکس گزارش ویژه گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

صیادان گیلانی ۸۰ تن ماهی استخوانی از دریای خزر صید کردند

صیادان گیلانی ۸۰ تن ماهی استخوانی از دریای خزر صید کردند

سحاق شعبانی در گفت‌وگو با جاهد خبر اظهار داشت از ۱۵ مهر امسال که به طور رسمی فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر آغاز شد صیادان گیلانی در قالب تعاونی‌های پره صیادی موفق به صید بیش از ‌۸۰ تن انواع ماهیان استخوانی از دریای خزر شدند.

 

مدیرکل شیلات گیلان عنوان کرد:‌ صیادان گیلانی در قالب ۴۹ تعاونی پره صیادی فعال استان تاکنون موفق به صید بیش از ۸۰ تن انواع ماهیان استخوانی از پهنه دریای خزر شده‌اند که بر اساس گزارشات ارسالی عمده ماهی صید شده فعلی نیز بیشتر از گونه کفال ماهیان بوده است.

شعبانی ارزش ریالی این مقدار ماهی صید شده را برشمرد و تصریح کرد: حدود‌ ۹۰ درصد از ماهیان صید شده صیادان از گونه کفال ماهیان است که ارزش ریالی این مقدار صید انجام شده توسط تعاونی‌های پره صیادی گیلان بیش از ۲۵ میلیارد ریال تخمین زده می‌شود.

مدیرکل شیلات گیلان به میزان صید ماهیان استخوانی در سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت:‌ در سال گذشته صیادان گیلانی موفق به صید حدود ۳ هزار تن انواع ماهیان استخوانی شدند که ۸۰ درصد آن ماهی سفید،‌ ۱۵ درصد کفال و ۵ درصد آن نیز به سایر گونه‌ها اختصاص داشت.

مدیرکل شیلات گیلان نوار ساحلی این استان را بیش از ۳۰۰ کیلومتر اعلام کرد و ابراز داشت:‌‌ پیش‌بینی می‌شود در این مدت تعیین شده صیادان گیلانی موفق به صید بیش از ۳ هزار تن انواع ماهیان استخوانی نظیر ماهی سفید، کفال ماهی، سیم و سوف از بستر دریای خزر شوند.

شعبانی علت تغییر زمان آغاز رسمی فصل صید در سواحل گیلان را مورد اشاره قرار داد و بیان داشت:‌ با توجه به سرمای زودرس در برخی مناطق گیلان و جهت حمایت از صیادان امسال زمان شروع رسمی فصل صید در دریای خزر از تاریخ ۲۰ مهر به ۱۵ مهر تغییر پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه حدود ۴ هزار صیاد گیلانی در استان گیلان به فعالیت مشغول هستند عنوان کرد:‌ در حال حاضر ۵۱ تعاونی صید پره در استان گیلان وجود دارد و صیادان از ۱۵ مهر امسال تا ۱۵ فروردین سال بعد فرصت دارند نسبت به صید ماهیان استخوانی اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ صید پره یا تور گستر یکی از قدیمی‌ترین روش‌های صید ماهیان استخوانی از جمله ماهی سفید در حاشیه جنوبی دریای خزر یعنی در استان‌های گیلان و مازندران است که قدمتی چند صد ساله دارد.

بر اساس بعضی از شواهد این نوع ماهیگیری از شهرستان بندر انزلی ابداع و به تدریج در دیگر مناطق حاشیه جنوبی دریای خزر رواج پیدا کرده است

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر