مهر ۱۵, ۱۳۹۷ کد خبر : 15279 اجتماعی اقتصادی بین‌الملل پربیننده ترین ها تصاویر خبری خبر خبرهای مهم سیاسی عکس گفتگو گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

کانون مثبت آنفلوآنزا در طیور صنعتی و سنتی گیلان مشاهده نشد

کانون مثبت آنفلوآنزا در طیور صنعتی و سنتی گیلان مشاهده نشد

مدیرکل دامپزشکی گیلان گفت:‌ برابر آزمایشات و نمونه برداری‌های انجام شده این اداره کل، تاکنون کانون مثبت آنفلوآنزا در طیور صنعتی و سنتی گیلان مشاهده نشده است.

 

سهراب عاقبتی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ بر اساس آزمایشات و نمونه برداری‌های انجام شده توسط متخصصان اداره کل دامپزشکی گیلان تاکنون کانون مثبت شیوع آنفلوآنزا در طیور صنعتی و سنتی این استان مشاهده نشده است.

مدیرکل دامپزشکی گیلان عنوان کرد:‌ گیلان به عنوان یکی از ۱۸ استان برتر در سطح کشور است که تمامی آزمایشات ویژه بر روی نمونه برداری‌های انجام شده از طیور و دام‌ها را بدون هیچ‌گونه وابستگی‌ در آزمایشگاه‌های خود و با همت پزشکان و متخصصان بومی انجام می‌دهد.

عاقبتی ابراز داشت:‌ فرآیندهای نظارتی و کنترلی اداره کل دامپزشکی گیلان برای مقابله مؤثر و پیشگیری از شیوع برخی بیماری‌ها و ویروس‌ها نظیر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تنها مختص به فصل مهاجرت پرندگان به گیلان نیست بلکه این اقدامات به صورت مستمر انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:‌ اداره کل دامپزشکی گیلان هرساله طرح ملی مراقبت از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را همزمان با سراسر کشور شروع کرده و بر همین اساس برنامه‌های پایشی مستمر و نمونه‌برداری از پرندگان مهاجر،‌ طیور سنتی و پرندگان زینتی را به مرحله اجرا می‌گذارد.

مدیرکل دامپزشکی گیلان افزود:‌ با توجه به آغاز فصل مهاجرت پرندگان به عرصه‌های طبیعی گیلان اقدامات این اداره کل از اوایل شهریور آغاز شده که بر اساس آن تاکنون بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ نمونه پزشکی از سطح طیور روستایی استان توسط کارشناسان انجام شده است.

عاقبتی تصریح کرد:‌ اداره کل دامپزشکی گیلان با هدف شناخت عوامل بیماری‌زا،‌ تجهیز امکانات مبارزه‌ای و جلوگیری از تلفات،‌ مراقبت‌های خود را در سطح روستاهای اطراف تالاب‌ها،‌ بازارهای محلی ویژه عرضه انواع طیور خانگی و پرندگان زینتی به صورت جدی دنبال می‌کند.

وی خاطرنشان کرد:‌ گیلان به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و طبیعی خود و داشتن آبگیرها و عرصه‌های تالابی گسترده به عنوان یکی از استان‌های پرخطر در زمینه شیوع ویروس آنفلوآنزا شناخته شده به همین علت اقدامات حفاظتی در آن به صورت حساس‌تری دنبال می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی گیلان افزود:‌ در سال‌های گذشته هیچ وقت کانون مثبت شیوع آنفلوآنزای حاد را در سطح مراکز پرورش طیور صنعتی گیلان مشاهده نشده است که این علاوه بر اقدامات مؤثر این اداره کل از تعامل بسیار خوب تولید کنندگان این استان با مراکز نظارتی حکایت دارد.

عاقبتی ابراز داشت:‌ تاکنون بیش از ۸۵۰ نوع بیماری مشترک بین انسان و حیوان در جهان کشف و مورد بررسی قرار گرفته است که از جمله آن‌ها می‌توان به بیماری تب مالت،‌ هاری و سل اشاره کرد که هم در تست‌ها و هم در نمونه برداری‌ها از سطح کشتارگاه‌ها قابل تشخیص است.

وی عنوان کرد:‌ برای مقابله با شیوع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام باید اقداماتی نظیر واکسیناسیون،‌ رعایت شرایط بهداشتی و قرنطینه‌ای،‌ انجام تست از سطح کشتارگاه‌ها،‌ مراقبت از کانون فعال بیماری و در نهایت ارائه آموزش‌های مؤثر به گروه‌های هدف انجام شود

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر