آذر ۱۴, ۱۳۹۷ کد خبر : 18746 اجتماعی استان‌ها پربیننده ترین ها خبر خبرهای مهم سیاسی عناوین کل اخبار فرهنگی گزارش ویژه گفتگو نسخه چاپی نسخه چاپی
رئیس جمهور در اجلاس سراسری نماز:

راه ایستادگی در برابر فشار اقتصادی بدخواهان، تکیه بر خداوند است

راه ایستادگی در برابر فشار اقتصادی بدخواهان، تکیه بر خداوند است

رئیس جمهور، نماز را وسیله هدایت و ذکر رحمانیت خداوند دانست و تاکید کرد: نماز، صورت دین و نماز جماعت، مظهر و نمایش دین و قدرت اسلام است.

رئیس جمهور، نماز را وسیله هدایت و ذکر رحمانیت خداوند دانست و تاکید کرد: نماز، صورت دین و نماز جماعت، مظهر و نمایش دین و قدرت اسلام است.

حجت‌الاسلام والمسلین حسن روحانی صبح چهارشنبه در بیست‌ و هفتمین اجلاس سراسری نماز که در تالار امیرکبیر دانشگاه سمنان برگزار شد با بیان این‌که دین را می‌توان در دو کلمه پرستش و نیایش خلاصه کرد، گفت: پرستش جوهر اسلام و حقیقت دین و نیایش صورتی زیبا از پرستش است. نماز یک عبادت صرف یا یک فرع دین مانند سایر فروع‌ دین نیست، بلکه همه چهره اسلام است.

وی خاطرنشان کرد: جوهر دین ایمان به خدا، اعتقاد به حق و عمل به دستورات الهی است، اما پرچم آن نماز است و دین بدون نماز قابل شناخته شدن نیست. نماز همان اصل عبودیت در کنار توحید است و عبودیت بدون توحید نیز معنا ندارد. همان‌طور که توحید بدون عبودیت ما را به سرمنزل مقصود نمی‌رساند.

رییس جمهوری با اشاره به دستور خدا به برپایی دین در همه ادیان الهی، بیان کرد: برپایی نماز نه در اسلام بلکه در همه ادیان الهی جزو نخستین دستورات خداوند به پیامبران است و تنها مساله‌ اسلام نیست، بلکه مساله دین است و حقیقت و واقعیت دین نیز اتصال به خداست که چهره درخشان آن نماز است.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین روحانی در ‌بیست و هفتمین اجلاسیه سراسری نماز که به میزبانی ‌استان سمنان در حال برگزاری است، ‌چهره درخشان دین را نماز دانست و اظهار داشت: حیات‌، سکون‌ و آرامش ما در کنار نماز به وجود می‌آید.
وی با بیان اینکه حضرت علی (ع) با آن مقام و منزلتش وقتی برایش مشکلی پیش می‌آمد بلافاصله دو رکعت نماز اقامه می‌کرد، افزود: وقتی حضرت علی (ع) با پیکر بی‌جان حضرت فاطمه زهرا (س) روبه‌رو شد دو رکعت نماز اقامه کرد.
رئیس جمهور با بیان اینکه نیاز به نماز داریم و این افتخار ماست که خداوند از ما خواسته با او حرف بزنیم و عبادتش کنیم، تصریح کرد: حداقل در روز ۱۷ رکعت نماز به جای می آوریم و با خداوند سخن می‌گوییم.
روحانی با بیان اینکه نماز وسیله هدایت ماست و‌ راه را به ما نشان می‌دهد، ادامه داد: اگر اخلاق با نماز نمی‌خواند خودمان مشکل داریم پس باید به دنبال رفع آن باشیم.
وی با بیان اینکه با اقامه نماز در برابر ابرقدرت‌ها حفظ خواهیم شد، گفت: در ‌دوران قبل از انقلاب نماز دو معنی داشت یعنی انقلاب بودن و یکی مذهبی بودن بود.‌
رئیس جمهور از نماز به عنوان قدرت اسلام نام برد و اضافه کرد: اصل نماز بیشتر بر مبنای جمعی بنا شده است و باید این فرضیه را با صدای بلند تبلیغ کنیم، ساختمان نماز دسته جمعی است.
روحانی نماز را مظهر اقتدار دین دانست و گفت: نماز اهمیت فوق‌العادی برای ما دارد لذا باید ‌اهمیت این فرضیه الهی را برای مردم تبیین کرد تا در ‌فشار اقتصادی دشمن امروز بر کشورمان تحمیل شده بتوانیم بر توکل بر خدواند این برهه را بگذارنیم.
وی با بیان اینکه بالاترین عمل مؤمن همان عطر نماز است گفت: شاید بتوان همه دین را در ۲ کلمه پرستش و نیایش خلاصه کرد، پرستش جوهر اسلام است و باطن و حقیقت دین است و نیایش نیز صورت زیبای پرستش است.
رئیس جمهور با بیان اینکه نماز یک عبادت صرف یا یک فرع دین مثل سایر فروع نیست بلکه نماز همه چهره و صورت اسلام است.
‌روحانی گفت: نماز جوهر دین، ایمان به خدا و اعتقاد به حق است، نماز پرچم دین است، همانطور که یک پرچم نماد یک شکور است دین نیز بدون نماز قابل شناخته شدن نیست.
وی خاطرنشان کرد: نماز همان اصل عبودیت در کنار توحید است و عبودیت بدون توحید بدون معنا بوده و توحید نیز بی عبودیت ما را به سرمنزل مقصود نمی‌رساند.
رئیس جمهور با اشاره به تعبیرات قرآن درباره نماز نیز گفت: تعبیرات قرآن نسبت به نماز تنها در اسلام نیست بلکه در همه ادیان به نماز تأکید شده است.
‌روحانی گفت : آنجا که خداوند با موسی کلیم‌الله سخن می‌گوید، و آنزمان که کودک سخن می‌گوید و حقانیت خود و طهارت مادر را بیان می‌کند می گوید به نماز امر شده‌ام ، پس مسئله نماز مسئله اسلام نیست بلکه مسئله دین است.
رئیس جمهور با بیان اینکه نماز افتخار بشریت است ادامه داد: اینکه خداوند ما را به حرف با خود دعوت می‌کند یک افتخار است.
وی با بیان اینکه بیش از هر زمان دیگر نیاز به استعانت از خداوند داریم، گفت: نماز برای این نیست که ما بر سر خداوند و اسلام منت بگذاریم بلکه حیات، سکون و ارامش همه ما با نماز به دست می‌یابد.
روحانی با بیان اینکه آموزش و پرورش در اقامه نماز نقش بسیار اساسی دارد، گفت: در دانشگاه کسانی که مذهبی هستند ساخته شده دوران دبستان هستند چرا دانشگاه تحول آنچنانی برای فرد ندارد.
بیست و هفتمین اجلاسیه سراسری نماز با محور ( شیوه‌های و مهارت‌های دعوت به نماز) در استان سمنان در حال برگزاری است.
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر