آذر ۱۴, ۱۳۹۷ کد خبر : 18729 اجتماعی اقتصادی پربیننده ترین ها خبر خبراول خبرهای مهم سیاسی عناوین کل اخبار گزارش ویژه گفتگو نسخه چاپی نسخه چاپی

«سلامت» و «تعادل» ؛ دو ویژگی شاخص بودجه ۹۸ / رییس جمهور با مردم از بودجه سال ۹۸ و نویدهایی امید بخش سخن گفت

«سلامت» و «تعادل» ؛ دو ویژگی شاخص بودجه ۹۸ / رییس جمهور با مردم از بودجه سال ۹۸ و نویدهایی امید بخش سخن گفت

در بودجه بندی اهداف و کاربردهای مختلفی در تنظیم، تصویب، اجرا و کنترل سیاست ها توسط دولت مد نظر قرار می گیرد. بر این اساس پیش از هر چیزی، چارچوبی برای تنظیم سیاست های دولت فراهم می شود و فعالیتهای مختلف برای رسیدن به اهداف توسعه و تقسیم این فعالیت ها بین دستگاههای اجرایی تعیین می گردد. در مرحله تصویب، بودجه بر اساس قوانین کنترل می شود تا از سلامت و کارآیی و انطباق با برنامه های توسعه کشور برخوردار باشد و در مرحله اجرا، بودجه بندی، راهنمای مدیران در اجرای سیاست های تدوین شده کشور است و در نهایت بودجه بندی مهم ترین ابزار کنترل و نظارت بر عملکرد دولت محسوب می شود.

از آنجا که بودجه قوی ترین وسیله کنترل قوه مجریه توسط قوه مقننه و وسیله آگاهی و اطمینان مردم از مصرف صحیح و قانونی منابع و وجوه عمومی است، تعادل و سلامت بودجه اهمیت زیادی می یابد، چنانچه دکتر روحانی رییس جمهور در آستانه ارائه لایحه بودجه سال ۹۸ در اجتماع مردم شاهرود ضمن برشمردن اهداف و رویکردهای بوجه سال ۹۸ گفت: «آمریکا می‌خواست نتوانیم بودجه متعادل و سالمی به مجلس ارایه کنیم. در ۲۵ آذر دولت بودجه سال آینده را تقدیم مجلس خواهد کرد… در این بودجه ۴۳۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای بودجه عمومی سال آینده پیش‌بینی شده که با همت و ایثار ملت و وحدت دولت و مردم و تلاش نمایندگان امیدواریم این بودجه مصوب و اجرا شود.»

گام مهم دولت در راستای سالم سازی بودجه، تدوام گام پیشین دولت در بودجه سال ۹۷ است که برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ردیف های بودجه را بصورت شفاف به اطلاع عموم مردم رسانده و از واقعیت های بودجه ای و مالی کشور با مردم و نمایندگان آنان سخن گفته بود.

سخنان دکتر روحانی در اجتماع مردم شاهرود نشان می دهد که شاهد بودجه ای به مراتب سالم تر و متعادل تر از گذشته خواهیم بود که متناسب با شرایط کنونی و نیازهای واقعی کشور تنظیم شده است.

از جمله شاخص های بودجه که نشان از سلامت و  تعادل بودجه ای متناسب با نیازها و واقعیت ها و اولویت های کشور دارد، می توان به مواردی چون توجه به زیرساخت های اقتصادی و رونق کسب و کار و رفاه عمومی اشاره کرد. دکتر روحانی در سخنانی که در اجتماع مردم شاهرود بیان کرد، به تصویب قیمت مناسب کالاهای اساسی در بودجه سال آینده و افزایش ۲۰ درصدی حقوق همه‌ی حقوق بگیران و بازنشستگان و نیز تحول در بازار مسکن اشاره کرد.

رییس دولت تدبیر امید ضمن اینکه به ضرورت حفظ و تقویت هماهنگی و وحدت بیش از پیش بین مردم و مسئولین اشاره کرد، اعلام کرد که «به تمام وعده های انتخابات سال ۹۶ عمل خواهیم کرد.»

وی با اشاره به اینکه کشور در بحران نیست و در بحران نخواهد بود، ضمن اشاره به وجود واقعیت هایی چون بیکاری و تورم اظهار داشت که به حول و قوه الهی از مشکلات عبور می کنیم. در این راستا تلاش دولت به اشتغال مردم و حرکت تولید، صنعت، کشاورزی و خدمات در سراسر کشور معطوف خواهد شد. چنانچه بعنوان نمونه دولت توانست در سال جاری قیمت خرید گندم را از ۴۰۰ به ۱۶۰۰ تومان رسانده و با خودکفایی در گندم طی سالهای اخیر، افتخاری برای کشور کسب کند.

دکتر روحانی در این سخنان گفت: «ما مشکلاتی داریم و مردم باید بدانند.» این سخن را باید در راستای شفاف سازی وضعیت پیش روی دولت و مشکلات و موانع داخلی و خارجی دانست که دولت در پنج سال گذشته با آنها دست و پنجه نرم کرده و در عین حال دولت معتقد است که مردم باید این واقعیت ها را بدانند تا با دولت همراهی و همکاری کنند. بر این اساس روحانی به مردم گفت که تلاش دولت این است که این تورم صعودی را کاهش دهد.

ایجاد تحول بسیار خوب در بخش مسکن از جمله نویدهای امید بخش دکتر روحانی در این سخنرانی بود که می تواند نگرانی‌های مردم برای مسکن‌دار شدن خانه اولی‌ها و ترمیم بافت فرسوده را برطرف کند.

همچنین مبارزه با فقر مطلق از جمله اهداف دولت در بودجه ۹۸ و در آینده است که مورد تأکید رییس جمهور در این سفر استانی قرار گرفت.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر