دی ۱۹, ۱۳۹۷ کد خبر : 21437 اجتماعی اقتصادی پربیننده ترین ها خبر گفتگو نسخه چاپی نسخه چاپی

حاجی بابایی (عضو کمیسیون برنامه و بودجه):نرسیدن به توسعه متوازن مزمن و مربوط به ۴۰ سال گذشته است/ باید نگاه بخشی را کنار بگذاریم/ شرایط اجتماعی مجلس را ملزم کرده ملی و عادلانه فکر کند

حاجی بابایی (عضو کمیسیون برنامه و بودجه):نرسیدن به توسعه متوازن مزمن و مربوط به ۴۰ سال گذشته است/ باید نگاه بخشی را کنار بگذاریم/ شرایط اجتماعی مجلس را ملزم کرده ملی و عادلانه فکر کند

نرسیدن به توسعه متوازن مزمن و مربوط به ۴۰ سال گذشته است/ باید نگاه بخشی را کنار بگذاریم/ شرایط اجتماعی مجلس را ملزم کرده ملی و عادلانه فکر کند

یک نماینده مجلس تاکید کرد: چاره ای وجود ندارد مگر اینکه نگاه بخشی را کنار بگذاریم و اگر در جایی نتوانیم این نگاه را کنار بگذاریم آسیب زیادی می خوریم. شرایط اجتماعی مجلس را ملزم کرده و در یک اضطراری قرار داده که باید ملی و عادلانه فکر کند و بودجه اعتمادآور مصوب کند.

حمیدرضا حاجی بابایی نماینده همدان و عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت و گو با «خطِ اعتدال» گفت: دلایلی گوناگونی وجود دارد که کشور تاکنون به توسعه متوازن نرسیده است. البته توسعه متوازن به معنای توسعه اقتصادی نیست بلکه توسعه اقتصادی هم بخشی از توسعه متوازن است. در کنار توسعه اقتصادی، باید در امور فرهنگی، دفاعی و… متوازن باشیم.

او ادامه داد: از سوی دیگر حرف اساسی در توسعه متوازن را نیروی انسانی می زند. تا زمانیکه نیروی انسانی با نشاط و مستعد نداشته باشیم، توسعه متوازن شکل نمی گیرد اما زمانیکه به یک کارمند ۲ میلیون حقوق می دهیم و به دیگری ۲۰ میلیون آیا به توسعه متوازن می رسیم؟ در این شرایط آن کارمند انرژی کار کردن ندارد که ما بخواهیم به توسعه متوزان برسیم.

این نماینده مجلس تاکید کرد: بنابراین توسعه بسیار گسترده است و در زمینه های گوناگون برای دولت زیر ساخت توسعه متوازن را در برنامه ششم آماده کردیم. برای مثال آمایش سرزمین را در برنامه ششم آوردیم که این موضوع از زمینه های توسعه متوازن است. در خصوص نیروی انسانی نیز در برنامه ششم عنوان کردیم که چه اقداماتی باید انجام شود که کارمندان و کارگران از نشاط و شادابی و پویایی بالاتر برخوردار باشند و رد کار رقابت پذیر باشند. اما تا کنون این برنامه ها اجرایی نشده است.

حاجی بابایی خاطرنشان کرد: نرسیدن به توسعه متوازن مزمن و مربوط به ۴۰ سال است. در ۴۰ سالی که از انقلاب می گذارد بر روی توسعه متوازن کار شده است اما رضایت بخش نبوده است. اما برنامه ششم شرایط را برای توسعه متوازن در تمام زمینه ها آماده کرده و الویت ها را مشخص کرده است. اگر بخواهیم به توسعه متوازن برسیم قطعا باید برنامه ششم را اجرا کنیم.

او در خصوص اقداماتی که در بودجه ۹۸ به منظور توسعه متوزان می توان انجام داد، گفت: باید بودجه را شفاف کنیم. اما علیرغم اینکه شعار می دهیم که بودجه شفاف است و در برخی موارد هم زحمات خوبی در این راستا کشیده شده است از جمله در شفافیت تبصره ۱۴ اما هنوز بودجه شفاف نیست. یعنی نه منابع شفاف است و نه هزینه ها. بنابراین لازم است که بودجه شفاف شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: بودجه ای که ما در مجلس می نویسیم به دلیل اینکه مانور دولت بالا است که هر جور که بخواهد بودجه را اجرایی کند در نهایت مطابق بر قانون مجلس است. یعنی بودجه باز مصوب می شود.

حاجی بابایی گفت: اجرای توازن منطقه ای، شفاف سازی، کنترل طرح های عمرانی، ایجاد عدالت در نوع پرداخت ها و کنترل دولت از نظر میزان هزینه ها منجر به توسعه متوزان می شود که باید در بودجه ۹۸ مورد توجه قرار گیرد.

او تاکید کرد: پرهیز از بخشی نگری بسیار در رسیدن به توسعه متوازن بسیار حائز اهمیت است. البته بخشی نگری در بودجه بسیار کم است. آنقدر تصمیم گیری در بودجه ای که به مجلس داده شده مشکل است که نماینده فراموش می کند به حوزه انتخابیه خود فکر کند. البته به منطقه خود فکر می کند اما برای حل مشکل منطقه ناگزیر است که مشکل کشور را حل کند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: باید بجای نگاه بخشی به بودجه به صورت ملی به بودجه نگاه کرد. البته نگاه بخشی به دو شکل است. نماینده هایی که وارد مجلس می شوند به منطقه خود فکر می کنند و یا هر نماینده ای به صنفی فکر می کند . برای مثال فردی در آموزش و پرورش است و به فکر منافع آموزش و پرورش است و دیگری به دنبال منافع شرکت نفت و … دیگری هم استاد دانشگاه است و می گوید اساتید را باید در فلان قانون استثنا کرد. اما در واقع نباید به این شکل قانون نوشت.

حاجی بابایی تاکید کرد: چاره ای وجود ندارد مگر اینکه نگاه بخشی را کنار بگذاریم و اگر در جایی نتوانیم این نگاه را کنار بگذاریم آسیب زیادی می خوریم. شرایط اجتماعی مجلس را ملزم کرده و در یک اضطراری قرار داده که باید ملی و عادلانه فکر کند و بودجه اعتمادآور مصوب کند.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر