دی ۲۱, ۱۳۹۷ کد خبر : 21472 اجتماعی پربیننده ترین ها خبر گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

وزارت کشور و سه تکلیف کاملاً ذاتی و سازمانی(امنیت، انتخابات و طرح تقسیمات کشوری)

وزارت کشور و سه تکلیف کاملاً ذاتی و سازمانی(امنیت، انتخابات و طرح تقسیمات کشوری)

وزارت کشور و سه تکلیف کاملاً ذاتی و سازمانی(امنیت، انتخابات و طرح تقسیمات کشوری) موضوعی که با حضور مهندس حبیب الله اخینه بخشدار لشت نشاء، مجتبی وهابی، صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه نقش گیلان و مهندس خسرو آرنگ سردبیر و اعضای شورای سیاستگذاری مطرح گردید.

گزارش عملکرد حوزه عمرانی و زیرساختی بخش لشت نشاء
۱-بخش لشت نشا دارای ۶۱ کیلومتر راه اصلی مواصلاتی بین شهری ، ۱۴۰ کیلومتر راههای فرعی و مواصلاتی روستایی می باشد . ۳۰ کیلومتر از راههای روستایی بخش نیاز به تعریض ، بهسازی و آسفالت می باشد و۸۰ کیلومتر از راههای اصلی و فرعی مواصلاتی بین شهری و روستایی نیاز به روکش آسفالت دارند . اگر چه در سال جاری باهمت دولتمردان ۳/۷ کیلومتر از راههای روستایی آسفالت گردیده که ان شاء ا… در دهه مبارک فجر افتتاح خواهد شد .
۲-بخش لشت نشا دارای ۴ واحد مرکز بهداشتی و درمانی شامل مراکز شماره یک و دو در شهر لشت نشا و مراکز بهداشتی و درمانی در روستاهای زیباکنار و بالاگفشه می باشد . این بخش دارای ۲۵ واحد خانه بهداشت روستایی که تعداد ۳۱۴۲۲ نفر را تحت پوشش قرار می دهند .
۳-بخش لشت نشا با جمعیتی بالغ بر ۱۱۴۷۹ خانوار ۳۱۸۹۴ نفر و به مساحت ۱۶۲ کیلومترمربع می باشد .در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال شرقی رشت قراردارد دارای یک شهر ، سه دهستان ، ۴۷ روستا که ۴۴ روستای آن دارای کدآبادی و دارای دهیاری می باشد . درحوزه آب شرب روستایی تعداد ۳۲ روستا با تعداد ۵۲۸۵ خانوار دارای آب شرب روستایی هستند که تعداد ۱۵روستا با درجه سطح یک ،درصد فرسودگی آن کمتر از ۳۰ درصد و ۱۷ روستای دیگر آن با درجه سطح ۲ ،درصد فرسودگی آن بالای ۳۰ درصد می باشد . ۱۵ روستای باقیمانده از بخش لشت نشا فاقد آب شرب روستایی هستند. درحوزه برق روستایی تمامی ۴۷ روستا و شهر لشت نشا دارای اشتراک برق می باشند. بطورکلی دربخش لشت نشا با ایجاد ۳۵۴۱۱۵ متر شبکه فشار ضعیف ، ۱۳۳۰۳۴ متر خط ۲۰ کیلو ولت ، ۷۸۷۸ متر پایه فشار ضعیف ، ۳۶۸ ایستگاه فشار قوی وضعیف ترانس دارای ۲۰۷۰۰ اشتراک بامصارف عادی و ۱۸۸ مشترک با مصارف سنگین می باشد که بیش از ۷۵ درصد از تاسیسات مذکور در بخش لشت نشا ، بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی از این نعمت ایجاد شده است و مردم توانستند بطور ۱۰۰درصد از این امکانات بهره مندشوند .
درحوزه گازرسانی روستایی تمامی ۴۷ روستا و شهر لشت نشا دارای انشعاب گاز می باشند بطوریکه با اجرای ۶۰ کیلومتر شبکه گازرسانی در شهر و ۳۰۰ کیلومتر در روستاهای بخش تعداد ۱۶۵۸۰ اشتراک خانگی ، ۹۵۹ اشتراک تجاری و تعداد ۲۱ اشتراک صنعتی از این نعمت الهی بهره مند هستند و بعنوان بخش سبز ۱۰۰ درصد خانوارهای شهری و روستایی از گاز طبیعی برخوردار شدند .

موانع و مشکلات پیش رو : درحوزه آب شرب روستایی اولاً عدم برخورداری تعداد ۱۵ روستای بخش آب شرب و ثانیاً فرسودگی شبکه و تاسیسات آبرسانی روستایی می باشد که بهسازی آن نیاز به عزم جدی متولیان محترم دارد . همچنین در حوزه برق رسانی اگرچه درسالهای اخیر اقدامات موثری در جهت اصلاح شبکه و تاسیسات برقی انجام شده است اما بدلیل قدمت و فرسودگی اکثر شبکه ها مشکلاتی رامتوجه مشترکین می سازد که جهت بهسازی کامل آن نیاز به تخصیص اعتبارات ویژه دارد .
۴-بخش لشت نشا با دارا بودن ۸۱۳۰ هکتار اراضی شالیکاری تحت کشت برنج و ۱۳۰۰ هکتار اراضی باغی تحت کشت باغات مهمترین محور توسعه بخش در حوزه اقتصادی بعنوان اقتصاد قالب می باشد اگرچه این بخش بعنوان آخرین نقطه آبرسانی از سد سفیدرود قرارداشته و هرساله کشاورزان عزیز را دچار مشکلات می سازد اما به همت مسئولین و متولیان دستگاههای اجرایی اقدامات خوبی از قبیل تسطیح اراضی ، مدرن سازی تعدادی از انهار آب زراعی ، ایجاد تاسیسات انتقال آب اشمک به نقاط پایین دست بخش ، ایجاد سد لاستیکی فخرآباد و… انجام گرفته است . اما جهت رونق بخشیدن به حوزه کشاورزی ، بعنوان اقتصاد قالب بخش نیاز به توجه ویژه می باشد . همچنین بخش لشت نشا با دارا بودن ۳۰ پهنه آببندان به مساحت ۸۳۰ هکتار می باشد که می تواند علاوه بر تامین آب کشاورزی زراعی با توجه ویژه مسئولین در حوزه گردشگری و آبزی پروری نیز فعال گرددتا از این طریق زمینه شکوفایی اقتصادی منطقه نیز فراهم گردد کشاورزان راپر رونق سازد.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر