بهمن ۲۱, ۱۳۹۷ کد خبر : 23408 اجتماعی پربیننده ترین ها خبر گزارش ویژه گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

گیلان به قطب جراحی فوق تخصصی پیوند کبد و کلیه ‌تبدیل شد

گیلان به قطب جراحی فوق تخصصی پیوند کبد و کلیه ‌تبدیل شد

مردم گیلان، پس از انقلاب از خدمات ۵۴۰ مرکز جامع سلامت شهری و روستایی و بیش از هزار خانه بهداشت روستایی بهره‌مند شدند و امروز این استان به قطب جراحی فوق تخصصی پیوند کبد و کلیه ‌تبدیل شده است.

خدمات بهداشت و درمان از ضروریات زندگی است که گسترش و بهبود شاخص‌های آن نشانگری از میزان سلامت جامعه است که همزمان با فرا رسیدن چهل سالگی انقلاب اسلامی به بررسی دستاوردهای حوزه بهداشت و درمان پرداختیم.

از جمله این دستاوردها می‌توان به راه اندازی نظام شبکه‌های بهداشتی درمانی کشور به‌عنوان الگوی مورد تایید سازمان جهانی بهداشت، توسعه دفاتر خدمات سلامت در ۹ دانشگاه علوم پزشکی کشور و ارتقای برنامه وضعیت تجهیز بیمارستان‌ها به سیستم‌های بی‌خطرساز پسماند به میزان ۹۳ درصد اشاره کرد.

افزایش ۹۵ درصدی دسترسی مردم به خدمات بهداشتی درمانی نوزادان، تدوین ماده قانونی امنیت غذا و تغذیه در برنامه های ۵ ساله توسعه کشور برای نخستین بار، تدوین و اجرای سند ملی تغذیه و امنیت غذایی در کشور با تاکید بر استان‌های کم‌برخوردار و جذب بیش از هزار و ۶۳۰ نفر کارشناس سلامت روان از ابتدای سال ۹۳ تا آذرماه ۹۷ از دیگر دستاوردهای این حوزه است.

در سال ۱۳۵۵ با ۳۳ میلیون نفر جمعیت تنها ۱۳ هزار پزشک داشتیم و اکنون بیش از ۲۲۰ هزار پزشک داریم که ۳۶ هزار نفر متخصص و فوق تخص هستند و امروز تعداد پزشکان کشور ۸۵۲ درصد نسبت به سال ۱۳۵۷ افزایش یافته است.

تعداد بیمارستان‌ها هم در این چهل سال رشدی ۷۹ درصدی را تجربه کرده و مراکز بهداشتی روستایی ۱۷۷ درصد و خانه‌های بهداشت هزار و ۹۶ درصد افزایش یافته است که این امور در راستای برقراری عدالت در سلامت بوده است.

امروز صد در صد مناطق کشور زیر پوشش واکسیناسیون قرار دارند و با اجرای پوشش بیمه همگانی سلامت بیش از ۱۰ میلیون نفر زیرپوشش سازمان بیمه سلامت قرار گرفتند که اجرای این طرح پوشش بیمه‌ای کشور را به ۹۳ درصد افزایش داد.

عملکرد وزارت بهداشت به‌ویژه در ۶ سال گذشته نه تنها شاخص‌های سلامت در کشور را افزایش دادبلکه امروزه ایران را به مهمترین قطب گردشگری سلامت در منطقه تبدیل کرده ‌و کسب رتبه نخست تولید دارو در سطح منطقه را از آن کشورمان کرده است.

قبل از انقلاب تولید دارو کمتر از ۲۵ درصد بود اما امروز تولید بیش از ۹۶ درصد داروها با تکیه بر توان داخلی از دیگر افتخارات درخشان حوزه بهداشت و درمان است و ایران هم اکنون رتبه چهارم تولید داروی نوترکیب برای درمان بیماری‌های صعب‌العلاج در آسیا بدست آورده است.

طرح‌هایی چون توسعه شبکه خدمات سلامت روستایی، نوسازی و تجهیز بیمارستان‌های دولتی، افزایش حضور پزشکان متخصص در مناطق محروم و توسعه اورژانس کشور برگ‌های زرینی دیگر از دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران در حوزه بهداشت و درمان است.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در آستانه چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: رشد امید به زندگی از ۵۲ سال به رقم ۷۴ سال در استان گیلان بیانگر توسعه مراکز سلامت، دسترسی بیشتر مردم به خدمات سلامت و توسعه خانه‌های بهداشت است.

علی داودی با بیان اینکه پس از انقلاب بیش از هزار خانه بهداشت در مراکز روستایی فعال شد عنوان کرد: تعداد ۵۴۰ مرکز جامع سلامت شهری و روستایی در گیلان در حال خدمات‌رسانی به مردم هستند.

وی با اشاره به اینکه اوایل انقلاب پزشکان خارجی داشتیم اما اکنون بیش از ۳۲ رشته تخصصی داریم خاطرنشان کرد: پس از انقلاب افزون بر ۵ هزار و ۶۰۰ دانشجو در مقاطع دکترای عمومی، دندانپزشکی و داروسازی داریم.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: در حوزه درمانی علاوه بر اینکه قطب پیوند هستیم و جراحی فوق تخصصی پیوند کبد و کلیه در گیلان انجام می‌شود؛ دهمین پیوند کبد هم در گیلان انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در آینده نزدیک پیوند مغز استخوان و پانکراس که از برنامه‌های استراتژیک دانشگاه علوم پزشکی گیلان است امکان‌پذیر می‌شود افزود: نظام ارجاع الکترونیک که سبب می‌شود از پایین‌ترین سطوح از کلینیک‌های تخصصی بهره ببرند در دانشگاه علوم پزشکی گیلان استقرار یافت.

داودی با تاکید بر اینکه توسعه مراکز تحقیقات و فناوری در قالب بومی‌سازی صنایع مرتبط با پزشکی از دیگر فعالیت‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان است گفت: تولید یک نوع ترکیب نانو به‌جای قرص برنج در مرکز فناوری‌های پزشکی پیشرفته و تقوبت شرکت‌های دانش بنیان در این راستا انجام می‌شود.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان بیان کرد: مجوز بیمارستان هزار تختخوابی و ۴۰۰ تختخوابی پرفسور سمیعی اخذ شده است و افزایش تخت‌های بیمارستانی با بیمارستان‌های تالش و لنگرود و لاهیجان در حال انجام است‌.

طرح استقرار نظام ارجاع در ۱۰ مرکز بهداشتی درمانی رشت بصورت پایلوت انجام می شود و تا پایان سال،  در همه مراکز بهداشتی درمانی رشت استقرار می یابد که سطوح ارائه خدمت و مراقبت سلامت در ۳ سطح به مراجعان ارائه می شود.

سطح یک شامل خدمات ارتقای سلامت، پیشگیری و درمان های اولیه است که توسط مراجعه فرد به پزشک خانواده یا تیم سلامت اتفاق می‌افتد و سطح دو شامل خدمت درمان تخصصی و سطح سه نیز خدمات فوق تخصصی را شامل می‌شود.

در سال ۵۷ فقط ۱۳ بیمارستان با ظرفیت محدود در استان گیلان به فعالیت مشغول بود اما امروز به ۲۸ بیمارستان رسیده و ۲ بیمارستان خصوصی هم به ۹ بیمارستان افزایش یافته است.

وجود ۱۹۴ مرکز بهداشتی درمانی، ۹۶۹ خانه بهداشت، ۴۲ پایگاه بهداشتی شهری و روستایی و ۱۶ شبکه بهداشت در گیلان نیز از توسعه زیرساخت‌های بهداشتی درمانی در ۴۰ ساله انقلاب حکایت دارد.

این کارنامه درخشان تنها گوشه‌ای از تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان حوزه بهداشت و درمان است که در خط مقدم درمان و پیشگیری مجاهدانه با اتکاء به توانمندی‌های داخلی در حال بالابردن شاخص‌های بهداشتی بین‌المللی و ارتقاء کشور در این حوزه هستند.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر