اسفند ۲۷, ۱۳۹۷ کد خبر : 26487 اقتصادی پربیننده ترین ها خبر گفتگو نسخه چاپی نسخه چاپی
هادی حق شناس

ادغام بانک های نظامی و ساماندهی موسسات غیرمجاز دو اقدام مهم دولت روحانی است

ادغام بانک های نظامی و ساماندهی موسسات غیرمجاز دو اقدام مهم دولت روحانی است

اصلاح نظام بانکی از ضرورت های اقتصاد کشورمان است و اهمیت این موضوع تا جایی است که بسیاری از کارشناسان نسخه حل چالش های فعلی اقتصاد کشور ازجمله تورم و نقدینگی را منوط به این موضوع می دانند.

دولت تدبیر و امید که خود میراث دار این مشکلات بوده با اتخاذ سیاست های اصولی و تا جای امکان کم هزینه در تلاش بوده تا این غده بدخیم در کالبد اقتصاد ایران را که منشا آن عمدتا از رشد قارچ گونه موسسات غیرمجاز در دهه هفتاد و هشتاد ناشی می شود را درمان کند. «ساماندهی موسسات غیرمجاز» و «ادغام بانک های نظامی» از مهمترین اقدامات دولت در این زمینه بوده است که به گفته بسیاری از کارشناسان اقدامی صحیح و اصولی است که نتایج مثبت آن در میان مدت و بلند مدت در اقتصاد کشورمان نمایان می شود. هادی حق شناس، کارشناس ارشد رشته اقتصاد با اشاره به تبعات کم توجهی به اصلاح نظام بانکی و اثرات زیان بار تورم در این شرایط، ادغام بانک های نظامی را از اقدامات مهم دولت عنوان می کند.

متن گفت و گو با او را در ادامه می خوانید.

ادغام بانک های نظامی با بانک سپه تا چهار ماه آینده نهایی می شود. چقدر با آن موافقید؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا لازم می دانم مقدمه ای در این زمینه بیان کنم. اقتصاد از بخش واقعی و غیرواقعی تشکیل شده است. بخش واقعی کالا و خدمات که قابل عرضه و تقاضا و قابل معامله هستند را شامل می شود و بخش غیرواقعی نیز بخش پول را شامل می شود. اگر عرضه همه کالاها در فروشگاه ها کافی، اما پولی در میان نباشد معامله ای صورت نمی گیرد  و از طرفی دیگر اگر پول زیادتر از کالا باشد شاهد گرانی خواهیم بود. این همان نظریه معروف فریدمن، نظریه پرداز اقتصادی است که برنده جایزه نوبل شد که گفته بود هرجا تورم هست حتما عامل آن پول بوده است. در حال حاضر از حدود ۱۹۰ کشور جهان ۱۵۰ کشور تورم یک رقمی دارند و مابقی آنها تورم های کمتر از ۲۰ درصد دارند و تنها کشورهای انگشت شماری هستند که تورم دورقمی بالای ۲۰ درصد دارند که متاسفانه کشورمان در زمره این کشورهاست. حال این سوال پیش می آید که چرا در چهار دهه گذشته و به غیر از چهار پنج سال شاهد تورم دورقمی در کشور بوده ایم و دلیل اصلی این ماجرا  چه بوده است. دلیل اصلی این موضوع به نبود انضباط پولی و استقلال نداشتن بانک مرکزی بازمی گردد. با این مقدمه می توان درک کرد که اصلاح نظام بانکی چقدر از اهمیت زیادی برخوردار است.  دولت روحانی در این راستا اقداماتی انجام داده است که مهمترین آن ساماندهی موسسات غیرمجاز بود؛ موسساتی که  از دولت های قبل برایش به ارث رسید. هرچند پرداخت مطالبات سپرده گذاران این موسسات هزینه های زیادی برای دولت به جای گذاشت که رقمی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بود، اما در صورت پرداخت نکردن این هزینه از سوی دولت با چالش های جدی از سوی این موسسات رو به رو می شدیم. ادغام بانک های نظامی در بانک سپه نیز از دیگر اقدامات مهم دولت روحانی برای اصلاح نظام بانکی کشور بوده است که اثرات این اقدام مثبت در میان مدت و بلند مدت در اقتصاد کشور آشکار می شود و اقدامی ضروری برای اقتصاد کشور است.

ادغام و عدم ادغام این بانک ها چه تبعاتی می تواند داشته باشد؟

به هر حال هر جراحی عوارض کوتاه مدتی دارد، اما در نهایت انجام آن ضروری است؛ چرا که در غیر این صورت بی توجهی به اصلاحات بانکی اثرات تورمی در پی خواهد داشت. تورم انگیزه تولید را از بین می برد و در این شرایط فعالیت های سفته بازانه رونق می گیرد.  یکی از مهمترین دلایل افزایش نرخ تورم در چند ماه گذشته به موضوع بازار پول  و شاخص های پولی بازمی گردد و چون در شرایط مطلوبی نبوده است این  مساله باعث شد تا همه بازارها به کمک بازار پول بیایند و  با وجود اختصاص ارز دولتی که با هدف ارزان تمام شدن کالاها اختصاص یافت، اما چون شاخص های پولی مناسب نیست و بازار پول در عدم تعادل است به سایر بازارها تسری پیدا کرد و شاهد افزایش تورم بودیم. بنابراین  با اصلاح نظام بانکی، بانک مرکزی می تواند از طریق بازار پول به کالا کمک کند. با ساماندهی بازار پول، خلق پول در بازار پول توسط بانک های غیرمجاز متوقف می شود و ادغام بانک ها نیز در این راستا بوده است. هر اصلاحاتی در نظام بانکی اگرچه هزینه هایی دارد، اما نکته مهم این است که اگر این هزینه ها در زمان خود صورت نگیرد تبعات آن به مراتب بیشتر از هزینه های کوتاه مدت آن است. در این صورت با هر گونه تحریم و شرایط خاص شاهد نوسانات شدید در بازارها نخواهیم بود؛ چرا که بخش مهمی از چالش ها با اصلاح نظام بانکی و استقلال بانک مرکزی حل می شود. با اصلاح نظام بانکی و کنترل نرخ تورم مردم به دنبال این نخواهند بود که سرمایه مان را کجا ببریم تا ارزش آن حفظ شود و در این شرایط سرمایه ها روانه بانکها و در صورت برنامه ریزی مناسب برای آن راهی تولید می شود.

رویه دولت برای حل چالش های نظام بانکی را چگونه می بینید. آیا به نظر جنابعالی ادغام بانک ها معالجه ای اصولی برای حل مشکلات نظام بانکی است یا خیر؟

کتمان واقعیت ها مشکلات نظام بانکی را بیشتر می کند و پذیرش آن از سوی بانک مرکزی و دولت نشانه ای خوب است. سال های سال کارشناسان نظام بانکی بر ضرورت اصلاحات بانکی در کشور تاکید کرده اند و ادغام بانک ها نشان دهنده اهتمام دولت به رفع این مشکلات است. پنهان کردن ناکارآمدی نظام بانکی غلط است و باید پذیرفت که بازی پانزی بانک ها (با پول خلق پول کردن) در مقطعی کوتاه به نفع است و در طولانی مدت اقتصاد را با چالش های جدی رو به رو می کند. پذیرش این واقعیت ها و اهتمام برای اصلاح آن نشان دهنده رویکرد صحیح دولت در این خصوص است.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر