اسفند ۲۸, ۱۳۹۷ کد خبر : 26514 اجتماعی پربیننده ترین ها خبر سیاسی گفتگو نسخه چاپی نسخه چاپی
آیت الله جوادی آملی در دیدار ظریف:

عظمت ملت ایران را برای دنیا تبیین کنید/ سفارتخانه‌ها زمینه تبادل علمی و فرهنگی را مهیا کنند

عظمت ملت ایران را برای دنیا تبیین کنید/ سفارتخانه‌ها زمینه تبادل علمی و فرهنگی را مهیا کنند

یکی از مراجع تقلید گفت: در مذاکرات خود با دیگر کشورها بدانید که دست شما پر است و یک سرو گردن از آنها بالاتر هستید؛ شرف، عزت، عظمت، آبرو و مردانگی مال ماست و شما باید این عظمت کشور و مردم ایران را به جهان برسانید.

آیت الله جوادی آملی ظهر امروز در دیدار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با اشاره به نقش مهم سفرای جمهوری اسلامی در دیگر کشورها بیان کرد: سفرای وزارت خارجه باید بدانند که نه تنها سفیر ایران هستند بلکه سفیر مکتب و اسلام نیز هستند؛ باید پیام اسلام را به جهان برسانند و تفکر و سخن آنها را نیز بفهمند و به داخل منتقل کنند.

وی ادامه داد: سفرای جمهوری اسلامی باید در سه بخش محلی، منطقه‌ای و بین المللی دستشان پر باشد؛ بخش محلی که منظور ارتباط با مسلمانان و کشورهای مسلمان است، بخش منطقه ای که منظور ارتباط با اهل کتاب، پیروان دیگر مذاهب و سایر موحدان جهان بوده و بخش بین المللی که مخاطب آن همه انسانها اعم از موحد و غیر موحد است که اسلام نیز روی این بخش تاکید بسیاری می کند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: تمام تلاش و کوشش سفرای جمهوری اسلامی باید این باشد که این فرهنگ را جهانی کنند و به جهان بگویند که اسلام در همه زمینه ها از جمله حقوق بشر، حرف برای گفتن دارد.

آیت الله جوادی آملی ابراز کرد: در نتیجه سفرا باید بدانند که صرفا کارمند نیستند، سفیر ایران در هر کشوری که هست باید کاملا فرهنگ و جریان تفکر آن کشور به ویژه نوآوری‌های علمی و اندیشه‌ای آن کشور را درک کند و در جریان آنها قرار بگیرد، وگرنه اتلاف عمر کرده است.

وی ادامه داد: رسالت سفارت خانه‌های جمهوری اسلامی باید این باشد که زمینه تبادل علم و فرهنگ بین ایران و دیگر کشورها را فراهم آورند و سفیر قرآن و عترت و سفیر علم و فهم باشند.

استاد حوزه علمیه قم اضافه کرد: آنها باید در تمام همایش‌های علمی و فرهنگی کشوری که هستند حضور داشته باشند و راهنمای جوانان ایرانی خارج از کشور باشند که به وطن برگردند و در خدمت کشور خود باشند، این رسالت سفارت خانه‌های جمهوری اسلامی است.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشتند: در مذاکرات خود با دیگر کشورها بدانید که دست شما پر است و یک سر و گردن از آنها بالاتر هستید. شرف، عزت، عظمت، آبرو و مردانگی مال ماست و شما باید این عظمت کشور و مردم ایران را به جهان برسانید.

وی تصریح کرد: جهان باید این را بفهمد که این ملت، ملتی است که همواره پای امضا و تعهد خود ایستاده است که نمونه آن پایبندی ایران به قطعنامه ۵۹۸ است و شما نیز با این پشتوانه با دنیا حرف بزنید، ما با وجود این سرمایه ها، هیچ نگرانی نداریم.

آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کردند: ما این پایبندی به امضا و تعهد را از قرآن کریم آموختیم که فرمود پای تعهد و امضای خود بایستید. حقیقتا این مکتب باید جهانی شود، مکتبی که از یک سو به ما می آموزد با جهان ارتباط داشته باشید اما همواره هوشیاری خود را حفظ کنید و از سوی دیگر تاکید می کند که پای متجاوز را قطع کنید و هرگز دست به سوی بیگانه دراز نکنید.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر