اسفند ۲۷, ۱۳۹۷ کد خبر : 26484 اقتصادی بین‌الملل پربیننده ترین ها خبر سیاسی گزارش ویژه نسخه چاپی نسخه چاپی
۱۱ میلیارد دلار پروژه گازی امروز توسط رئیس جمهوری افتتاح شد

پیشی گرفتن ایران از قطر در برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی

پیشی گرفتن ایران از قطر در برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی

فاز ۱۳، ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با سرمایه گذاری ۱۱ میلیارد دلاری امروز توسط رئیس جمهوری در عسلویه افتتاح شد. بر این اساس مجموع تولید گاز کشور هم اکنون به بیش از ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است و با راه‌اندازی همه فازهای پارس جنوبی، این رقم به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد. ایران هم‌اکنون در برداشت گاز از این میدان مشترک از قطر پیشی گرفته است. همچنین به پشتوانه توسعه پارس جنوبی و افزایش تولید گاز، کشورمان که تا چند سال پیش با معضل قطع گاز بخش خانگی، صنایع و پتروشیمی مواجه بود، ضمن رفع نیاز داخل، آماده نقش‌آفرینی بیشتر در صادرات گاز است .

کارشناسان افزایش سهم ایران در بازارهای جهانی را عاملی برای افزایش قدرت سیاسی و اقتصادی کشورمان عنوان کرده و تحقق این اهداف را نمونه بارز اقتصاد مقاومتی می دانند. بخش مهمی از کار توسعه پارس جنوبی در دوران تحریم انجام شده است و دو تحریم سخت در این مدت گریبانگیر کشورمان بوده است. پیش از این تا سال ۸۵، پنج فاز پارس جنوبی به بهره‌برداری رسیده بود و  پنج فاز بعدی هم تا سال ۹۲ عملیاتی شد و در دولت تدبیر و امید ۱۰ فاز دیگر آن به بهره برداری رسید.

از قعطی گاز تا آمادگی نقش‌آفرینی بیشتر در صادرات گاز
تا پیش از استقرار دولت یازدهم، معضل کمبود گاز گریبان بخش خانگی و صنعتی را در روزهای سرد سال می‌گرفت، به‌طوری که شاهد قطع گاز در مناطق سردسیر و قطع گاز صنایع بزرگ و پتروشیمی‌ها بودیم، اما پس از تمرکز بر توسعه پارس جنوبی، میزان تولید گاز کشور افزایش یافت و با افزایش تولید گاز امکان نقش آفرینی بیشتر در صادرات گاز فراهم شده است.
وزیر نفت شامگاه شنبه (۲۵ اسفندماه) در آستانه بهره‌برداری رسمی از پالایشگاه فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی در نشستی با اصحاب رسانه با بیان اینکه عسلویه با پول و دلار ساخته نشده است و عشق جوانان و عشق به اعتلای ایران آن را ساخته است گفت: سال ۷۶ عسلویه زمینی بایر بود، اما اکنون این منطقه آن چنان توسعه یافته است که جای اندکی برای ساخت صنعتی جدید در آن وجود دارد.
وی با اعلام اینکه ایران هم‌اکنون در برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از قطر پیشی گرفته است و بسیار بیشتر از آنها از این میدان مشترک برداشت می‌کنیم، اظهار کرد: ما سال‌های پیش مصرف گاز صنایع، نیروگاه‌ها یا پتروشیمی‌ها را محدود می‌کردیم، اما امسال به برکت تلاش همکاران‌مان در پارس جنوبی این اتفاق رخ نداد و فکر کنم امسال کمتر کسی متوجه گذر زمستان شده باشد. زنگنه در ادامه به آمادگی ایران برای نقش‌آفرینی بیشتر در صادرات گاز اشاره کرد و گفت: این امکان به لطف توسعه فازهای پارس جنوبی فراهم شده است.
رئیس جمهوری نیز امروز  در جریان سفر به عسلویه در جمع مردم در ورزشگاه شهدای کنگان با اشاره به اهتمام دولت به توسعه پارس جنوبی گفت: به رغم فشار دشمنان و تحریم‌ها امروز یکی از بزرگترین پروژه‌های مربوط به انرژی را افتتاح می‌کنیم و ۴ فاز پارس جنوبی با سرمایه‌گذاری ۱۱ میلیارد دلاری افتتاح می‌شود.

پایان مرحله نخست فعالیت‌های توسعه‌ای در پارس جنوبی
مرحله نخست فعالیت‌های توسعه‌ای در پارس جنوبی رو به پایان است، بیشتر فازهای این میدان عظیم گازی راه‌اندازی شده یا در مرحله بهره‌برداری قرار گرفته‌اند.  مجموع تولید ۴  فازی که امروز رئیس جمهوری افتتاح می کند شامل روزانه ۱۵۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین، ۸۰۰ تن گوگرد و سالانه ۲ میلیون تن اتان، ۲ میلیون تن ال‌پی‌جی است. همچنین  طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی که معادل ۲ فاز متعارف است نیز تا سال ۹۹ پایان می‌یابد و برداشت از این میدان مشترک گازی در مجموع به بیش از ۷۵۰ میلیون مترمکعب در روز می‌رسد. با بهره‌برداری کامل از فاز ۱۴ در سال آینده، تنها بخش باقی‌مانده توسعه در پارس جنوبی به فاز ۱۱ محدود خواهد شد.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر