فروردین ۲۷, ۱۳۹۸ کد خبر : 29214 اجتماعی پربیننده ترین ها خبر گفتگو گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

اسناد ۴۰۰۰ ایثارگر گیلانی دفاع مقدس جمع‌آوری شد‌

اسناد ۴۰۰۰ ایثارگر گیلانی دفاع مقدس جمع‌آوری شد‌

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان گفت: از مجموع ۹۷ هزار رزمنده و ایثارگر استان گیلان اسناد دفاع مقدس مربوط به ۴ هزار نفر از آنان دریافت شد.

سرهنگ عباس بایرامی صبح امروز در آئین رونمایی از فراخوان جشنواره ملی فانوس  و تقدیر از هنرمندان حوزه دفاع مقدس و مقاومت در رشت اظهار داشت: همواره شاهد زحمات ارزشمند هنرمندان گیلانی در حوزه حفظ آثار و نشر‌ ارزش‌های دفاع مقدس بودیم.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با اشاره به حرکت جهاد‌گونه نیروهای مختلف جهت کمک به مردم سیل‌زده افزود: این حرکت جهاد‌گونه در پل‌دختر، خوزستان، لرستان و بسیاری از مناطق کشور دیده می‌شود که یادآور حرکات عظیم دوران دفاع مقدس است.

بایرامی با بیان اینکه انتشار و نگاه هنرمندانه به فرهنگ اصیل دفاع مقدس بسیار اهمیت دارد گفت: امروز با وجود اینکه بیش از ۳۰ سال از دوران دفاع مقدس گذشته اما هنوز وقتی  یک اثر ارزشمند و هنری از آن زمان پخش می‌شود مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد.

وی با تأکید بر اینکه ۸ سال دفاع مقدس را می‌توان به عنوان سال‌های بی‌نظیر در تاریخ این کشور دانست و عنوان کرد: این ۸ سال متعلق به همه قشر جامعه اسلامی ایران بوده و امروز هم فعالیت‌های ارزشمند و هنری هنرمندان ما که در این عرصه کار می‌کنند یک حرکت اصیل و فرهنگی بزرگ است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان به گونه‌های مختلف هنر از جمله هنر مبتذل، هنر الهی و متعالی اشاره کرد و ابراز داشت: هنر متعالی بسیار با ارزش و در راستای احیاء اخلاق، ارزش‌های معنوی و بسیار محجوب بوده و از شاخصه خوداصلاحی نیز برخوردار است.

بایرامی با بیان اینکه هنر مبتذل در حقیقت یک هنر شیطانی است افزود: هنر مبتذل در قالب موسیقی، فیلم‌ها و انتشار مطالب مختلف بوده که یکی از مهم‌ترین وظایف‌شان فریب‌دادن مردم است و امروز هم با خلق این آثار می‌خواهند به ملت ریشه‌دار ایران ضربه وارد کنند.

وی هنر متعالی دفاع مقدس را یک هنر بی‌نظیر در جامعه امروز دانست و عنوان کرد: این هنر که نشان‌دهنده عمق دفاع‌ مقدس بوده هنوز هم جای کار دارد و البته هنرآفرینی‌های رزمندگان اسلام در طول ۸ سال دفاع مقدس همواره با یک اخلاص درونی نیز همراه بود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با بیان اینکه امروز تا حدودی در حوزه نویسندگی ضعف داریم خاطرنشان کرد: ما حدود ۹۷ هزار رزمنده و ایثارگر در استان گیلان داریم که هرکدام از این رزمندگان و خانواده‌های آنان یک سناریو و سند  مهم مربوط به دوران دفاع مقدس به شمار می‌روند.

بایرامی به یکی از برنامه‌های مهم در سال ۹۸ از جمله نهضت خاطره‌نویسی مربوط به دوران دفاع مقدس اشاره کرد و ابراز داشت: نهضت خاطره‌نویسی و خلق آثار هنری ارزشمند از این خاطرات یکی از برنامه‌های ما در سال ۹۸ است و بنده معتقدم که ما همچنان باید در این عرصه زمینه‌ساز باشیم.

وی با اشاره به مقاومت، ایثار و گذشت مردم گیلان تصریح کرد: بسیاری از جوانان گیلانی با روحیات ظریف خود در دوران دفاع مقدس با وجود اینکه در گیلان و در اوج خرمی و خوشی به سر می‌بردند اما با همان روحیات خود به غربی‌ترین و جنوبی‌ترین نقطه این کشور برای جهاد و مبارزه علیه دشمن رفتند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان  افزود: امروز یکی از بهترین الگوهای نوجوان گیلانی می‌تواند آن نوجوان ۱۳ ساله‌ای باشد که در دوران دفاع مقدس به جبهه حق علیه باطل رفت و اسیر شد و در دوران اسارت هم با شجاعت تمام در نامه‌های خود به رزمندگان اسلام روحیه می‌داد.

بایرامی با بیان اینکه از مجموع ۹۷ هزار رزمنده و ایثارگر استان گیلان فقط تعداد اسناد دفاع مقدس ۴ هزار نفر از آنان دریافت شده است گفت: ما همواره از تمامی هنرمندان حوزه هنری گیلان که با علاقه و به صورت خودجوش‌ در زمینه خلق آثار هنری مربوط به دوران دفاع مقدس تلاش می‌کنند استقبال می‌کنیم.

در انتهای این مراسم، هرکدام از هنرمندان گیلانی فعال در حوزه دفاع مقدس و مقاومت نظریات، پیشنهادات خود را در رابطه با خلق بیشتر آثار هنری و موضوعات مربوط به مدافعان حرم گیلان مطرح کردند و در نهایت پوستر جشنواره ملی فانوس نیز رونمایی شد.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر