فروردین ۲۷, ۱۳۹۸ کد خبر : 29211 اجتماعی استان‌ها اقتصادی پربیننده ترین ها خبر عناوین کل اخبار گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

انعقاد تفاهم‌نامه‌‌ بین بنیاد علوی، استانداری‌‌های شمالی کشور و سازمان شیلات برای حمایت از ‌پرورش ماهی‌

انعقاد تفاهم‌نامه‌‌ بین بنیاد علوی، استانداری‌‌های شمالی کشور و سازمان شیلات برای حمایت از ‌پرورش ماهی‌

مدیرکل شیلات گیلان‌ از انعقاد تفاهم‌نامه‌‌ بین بنیاد علوی، استانداری‌‌های شمالی کشور و سازمان شیلات برای حمایت از ‌پرورش ماهی‌ خبر داد.

صمد درویشی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شیلات گیلان امسال برای تکثیر طبیعی ماهیان در نواحی شرقی و غربی استان ۵ رشته رودخانه را انتخاب کرده است که با مشارکت صیادان و تعاونی‌های صید پره فرآیند مربوطه عملیاتی می‌شود.

مدیرکل شیلات گیلان بازسازی ذخایر دریای خزر را یکی از محوری‌ترین فعالیت‌های این مجموعه خواند و عنوان کرد‌: رودخانه‌های گیلان به دلایل مختلفی توان تکثیر ماهیان استخوانی را ندارند به همین علت رهاسازی ۱۵۰ میلیون قطعه بچه ماهی در دستور کار شیلات استان قرار دارد.

درویشی با بیان اینکه صید ماهیان مولد استخوانی امسال مجموعاً در ۶ رودخانه نواحی شرقی و غربی استان گیلان انجام می‌شود تصریح کرد:‌ اصلی‌ترین رودخانه در حوزه جنوبی دریای خزر، سفیدرود است که تا به امروز حدود ۳۰ هزار قطعه ماهی مولد از بستر آن جهت تکثیر صید شده است.

وی گیلان را از استان‌های پیش‌رو در صنعت آبزی‌پروری کشور دانست و ابراز داشت: در حال حاضر از ۱۱۶ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری موجود در کشور ۴۷ مورد آن در گیلان واقع شده بنابراین این استان از حیث تولید این نوع از ماهیان جایگاه بسیار خوبی به نسبت سایر استان‌ها دارد.

مدیرکل شیلات گیلان از تکثیر حدود ۷۲ میلیون قطعه ماهیان گرم‌آبی و مقام نخست استان در این حوزه خبر داد و بیان داشت‌: ‌گسترش آبزی‌پروری به صورت خرد و تلفیقی در مقیاس خانگی و استفاده از اراضی ساحلی برای پرورش ماهیان خاویاری از سیاست‌های شیلات گیلان محسوب می‌شوند.

درویشی پرورش ماهی در محیط‌های محصور و برون‌سپاری انجام فعالیت‌های حوزه آبزی‌پروری و پرورش ماهیان خاویاری به بخش خصوصی را مورد تأکید قرار داد و گفت:‌ در حال حاضر از ۶ محور فعالیتی شیلات گیلان اکثر حوزه‌ها با حضور و مشارکت فعال بخش خصوصی در حال انجام است.

وی از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین بنیاد علوی،‌ استانداری‌ استان‌های شمالی و سازمان شیلات برای حمایت از طرح‌های پرورش ماهی سخن گفت و ابراز داشت: در همین راستا تاکنون شیلات گیلان ۲۵ طرح پرورش ماهی و آبزی‌پروری را به بنیاد علوی جهت پرداخت تسهیلات مورد نیاز معرفی کرده است.

مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه بنیاد علوی ۱۰ طرح پرورش ماهی را در این استان جهت پرداخت تسهیلات مورد پذیرش قرار داده است اظهار داشت‌: ظرفیت تولید این ۱۰ طرح پذیرفته شده که در حوزه پرورش ماهیان استخوانی و ماهیان خاویاری فعالیت می‌کند حدود ۲۰۰ تن برآورد می‌شود.

درویشی با تأکید بر اینکه گیلان از حیث صنعت پرورش ماهی در قفس در بین استان‌های شمالی کشور پیش‌رو است خاطرنشان کرد: شیلات استان گیلان تاکنون برای‌ طرح‌های زیادی موافقت اصولی صادر کرده است و تعداد زیادی از این طرح‌ها نیز هم‌اکنون در مرحله بررسی قرار دارند.

مدیرکل شیلات گیلان میران صید ماهیان استخوانی از بستر دریای خزر توسط صیادان گیلانی را برشمرد و عنوان کرد:‌ طبق آخرین گزارشات امسال مجموعاً ۲ هزار و ۴۴۲ تن انواع ماهیان استخوانی توسط صیادان گیلانی از دریای خزر صید و جهت فروش به بازارهای استان عرضه کنند.

درویشی ارزش این حجم از ماهیان استخوانی صید شده را ۱۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و ابراز داشت: ‌۶۰ درصد از کل صید امسال ماهیان استخوانی دریای خزر در حوزه گیلان به ماهی سفید،‌ ۳۸ درصد به کفال ماهیان و حدود ۲ درصد به سایر گونه‌های ماهی اختصاص داشت.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر