فروردین ۲۶, ۱۳۹۸ کد خبر : 29160 اجتماعی استان‌ها پربیننده ترین ها خبر گفتگو نسخه چاپی نسخه چاپی

تابش(رئیس فراکسیون محیط زیست):خسارات وارده سیل بالغ بر۴۰ هزار میلیارد تومان و معادل بودجه عمرانی یک سال کشور است/ سیل اخیر نتیجه نامهربانی با طبیعت است/ تشکیل جلسه و ارائه گزارش مشکلی از مردم سیل زده حل نمی کند

تابش(رئیس فراکسیون محیط زیست):خسارات وارده سیل بالغ بر۴۰ هزار میلیارد تومان و معادل بودجه عمرانی یک سال کشور است/ سیل اخیر نتیجه نامهربانی با طبیعت است/ تشکیل جلسه و ارائه گزارش مشکلی از مردم سیل زده حل نمی کند

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: خسارات وارده در سیل اخیر از نظر محیط زیستی زیاد نبوده است ولی این خسارات که بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد تومان است، معادل بودجه عمرانی کل کشور است و به دلیل نامهربانی با طبیعت بروز کرده است.

محمدرضا تابش بااشاره به حضور وزرای نیرو، کشور و کشاورزی در صحن علنی مجلس به منظور ارائه گزارش خسارات سیل اخیر اظهار کرد: وزرا در گزارش خود حرف ها و میزان خسارات وارده در سیل اخیر را به مجلس ارائه کردند، ولی این جلسات در نهایت خروجی خاصی نداشت و چیزی از این جلسات بیرن نیامد.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اقدام عملی ما مجلسی ها باید تصمیم گیری قانونی باشد، از تهیه طرحی به منظور جبران خسارات ناشی از سیل اخیر خبر داد و گفت: برای تامین منابع مالی این طرح نیازمند برداشت دو و نیم میلیارد دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی هستیم و بانک‌ها و شرکت‌های دولتی موظف به تامین برخی خسارات مناطق سیل زده شده اند.

نماینده مردم اردکان در خانه ملت خاطرنشان کرد: براساس این طرح استانداری‌ها به برآورد خسارات وارده ناشی از سیل ملزم شده‌اند. بنابراین با توجه به وضعیت و شرایط مناطق سیل زده، توقع داریم طرح فوق هر چه زودتر در دستور کار صحن علنی مجلس قرار بگیرد.

تابش همچنین اظهار کرد: دراین طرح نحوه نظارت، نحوه تامین منابع و مشارکت های بین المللی دیده شده است و از همکارانمان توقع داریم ایده ها و پیشنهاداتشان را بیان کنند تا طرح پخته شود و به صورت قانون قابل ارزیابی و پیگیری شود.

عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس بیان کرد: این گزارش ها اثر مثبتی در حل مشکل سیل زدگان ندارد و یک مشت حرف هستند که قابلیت پیگیری ندارند. هر چند که این گزارش ها فقط به منظور تنویر افکار عمومی خوبند ولی قانونی نیستند.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس بیان کرد: خسارات وارده در سیل اخیر از نظر محیط زیستی زیاد نبوده است ولی خسارت وارده که بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد تومان است، معادل بودجه عمرانی کل کشور است و این خسارات به دلیل نامهربانی با طبیعت بروز کرده است.

تابش در ادامه گفت: وقتی جنگل تراشی کردیم و زمین های کشاورزی را به منطقه مسکونی تبدیل کردیم و در مرتع ها تعادل دام و چرا را به هم زدیم، همچنین در حریم رودخانه ها ساختمان سازی کردیم و سدها را بی ربط و با ربط ساختیم و به کارکرد سدها توجه نداشتیم و در نهایت سدها را لایروبی نکردیم، چنین نتیجه و خروجی دور از ذهن نیست.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ادامه داد: طبیعت بسیار کند آثار مثبتش را نشان می دهد ولی اگر خشمگین شود، مثل سیل های اخیر به صورت فوری اثرش را نشان می دهد.

عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس همچنین بااشاره به گزارش روز یکشنبه وزرای کشور، کشاورزی و نیرو در مجلس درباره سیل های اخیر یادآور شد: با توجه به گزارش های ارائه شده دولت قرار است فقط تخریب عرصه های عمرانی و راه و ساختمان و مسکن مردم را جبران کند، در حالی که الان باید حق‌آبه‌های زیست محیطی، ترمیم جنگل ها و مراتع هم مدنظر قرار بگیرد و هزینه های مربوط به آن را بپردازد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: اگر در حریم و بستر رودخانه تصرفی انجام شده است باید تخریب شود و پهنه بندی ها طبق گفته و گزارش آقای وزیر انجام شود.

تابش در پایان افزود: بنابراین باید هوای محیط زیست را در جبران خسارت ها داشته باشیم و اگر این کار انجام نشود، در سیل بعدی پیامدهای آن را خواهیم دید.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر