فروردین ۲۲, ۱۳۹۸ کد خبر : 28821 اقتصادی بین‌الملل پربیننده ترین ها خبر گفتگو گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

عضویت در معاهده اوراسیا شرایط صادرات ایران را تسهیل می‌کند

عضویت در معاهده اوراسیا شرایط صادرات ایران را تسهیل می‌کند

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه عضویت ایران در پیمان‌نامه اوراسیا را زمینه‌ساز ایجاد تحول در حوزه صادرات کشورمان خواند گفت: امیدواریم مجلس با پیوستن ایران به این معاهده موافقت کند.

هادی تیزهوش تابان اظهار داشت: عضویت و قرار گرفتن ایران در جمع اعضاء اتحادیه اقتصادی اوراسیا(‌EAEU) شرایط صادرات کشورمان به کشورهای عضو این معاهده را تسهیل می‌کند بنابراین امیدواریم مجلس نیز هر چه زودتر با انجام آن موافقت کند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه عنوان کرد: چشم‌انداز روابط دو جانبه ایران و روسیه بسیار روشن و درخشان است از طرفی دیگر روسیه به عنوان یک کشور پهناور که حجم بالایی از جریان صادرات و واردات کالاها در آن انجام می‌شود از حوزه‌های اقتصادی برای ایران بسیار حائز اهمیت است.

رئیس اتاق بازرگانی،‌ صنایع، معادن و کشاورزی گیلان تصریح کرد: ارتباط تنگاتنگ در حوزه‌های اقتصادی و تجاری با کشورهای عضو پیمان‌نامه اوراسیا برای فعالان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به موقعیت‌های استثنایی که از طریق آن ایجاد می‌شود از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

تابان با بیان اینکه هم‌اکنون ۵ کشور در اتحادیه اقتصادی اوراسیا عضویت دارند ابراز داشت: کشورهای روسیه،‌ بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان از اعضای این پیمان‌نامه تجاری اقتصادی هستند و کشورهایی نظیر ایران برای پیوستن به جمع سایر اعضاء آن تلاش می‌کنند.

وی ایجاد فضای واحد اقتصادی را از جمله اهداف تشکیل اتحادیه اوراسیا اعلام کرد و گفت:‌ توسعه بازار مشترک و دستیابی به حرکت آزاد کالا، سرمایه، خدمات و مردم در بازار واحد کشورهای عضو و ترویج رقابت سالم در بازار مشترک از جمله اهداف مهم ایجاد این پیمان‌نامه محسوب می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی،‌ صنایع، معادن و کشاورزی گیلان اتخاذ سیاست‌های مشترک در حوزه کشاورزی، انرژی، فناوری و حمل و نقل را از دیگر اهداف تشکیل اتحادیه اوراسیا دانست و افزود: در صورت پیوستن ما به این اتحادیه امکان صادرات بخش زیادی از کالاهای ایران به کشورهای عضو فراهم می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با ابراز امیدواری از تصویب پیوستن ایران به جمع کشورهای عضو اوراسیا در مجلس اظهار داشت:‌ توسعه خطوط راه‌آهن که شاهد انجام آن در گیلان هستیم یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران با کشورهای منطقه است.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر