اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ کد خبر : 30990 استان‌ها اقتصادی پربیننده ترین ها خبر گزارش ویژه نسخه چاپی نسخه چاپی

بیست و شش سد کشور کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره دارند

بیست و شش سد کشور کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره دارند

با وجود اینکه بارندگی‌های مناسب در سال آبی جاری موجب شده تا برخی از سدهای بزرگ تا ۱۰۰ درصد پر شوند، برخی سدها کمتر از ۴۰ درصد ذخیره آب دارند.

بارندگی‌های سال آبی جاری موجب شده تا از میان ۱۷۸ سد بزرگ کشور در حال حاضر ۸۶ سد مهم از جمله سدهای شهیدرجایی، طالقان، ساوه، البرز، ساوه و شیرین‌دره بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد پر شده باشند، اما ۲۶ سد کمتر از ۴۰ درصد ذخیره آب داشته باشند.

میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تاکنون به حدود ۳۲۲ میلیمتر رسیده است که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته ۱۱۴ درصد و در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت ۴۳ درصد افزایش یافته است.

بارندگی‌های مناسب سال آبی جاری موجب شده است در حال حاضر کشور ما یکی از پربارش‌ترین بازه‌های زمانی نیم قرن خود را تجربه کند و تمامی استان‌های ایران بارندگی فراتر از مدت متوسط بلندمدت را به ثبت برسانند.

میزان آب ورودی به مخزن سدهای کشور نیز تحت تاثیر نزولات جوی بسیار مناسب چندماه اخیر روند صعودی چشم‌گیری به خود گرفته است به طوری که میزان ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون با رشد ۲۹۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۶۸٫۴۶ میلیارد مترمکعب رسیده است.

میزان آب موجود در مخزن سدهای کشور نیز با رشد ۵۹ درصدی نسبت به سال گذشته به ۴۰٫۴۴ میلیارد مترمکعب رسیده است و در هم اکنون ۸۱ درصد مخزن سدهای کشور پر شده است. میزان آب خروجی از سدها نیز به منظور کنترل سیلاب‌های اخیر رشد ۲۱۱ درصدی نسبت به سال گذشته داشته و به ۴۷٫۹۹ میلیارد مترمکعب رسیده است.

ورودی مناسب به مخزن سدهای کشور موجب شده تا از میان ۱۷۸ سد بزرگ کشور تعداد ۸۶ سد مهم که حدود ۶۰ درصد از ظرفیت کل مخازن سدهای ایران را شامل می‌شوند بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد پر شده باشند. هم اکنون ۴۱ سد بین ۷۰ تا ۹۰ درصد، ۲۱ سد بین ۵۰ تا ۷۰ درصد، چهار سد بین ۴۰ تا ۵۰ درصد و ۲۶ سد کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر