خرداد ۲۳, ۱۳۹۸ کد خبر : 33479 اجتماعی بین‌الملل پربیننده ترین ها خبر عناوین کل اخبار گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

بهمنیار ویترین کاراته استان گیلان؛ نابغه ۲۰ ساله کاراته آسیا می‌تواند اگر بخواهد!

بهمنیار ویترین کاراته استان گیلان؛ نابغه ۲۰ ساله کاراته آسیا می‌تواند اگر بخواهد!

کاراته برای نخستین بار و شاید آخرین بار، فرصت حضور در آوردگاه بزرگ المپیک را پیداکرده است، مدال المپیکی نشان از توانمندی‌های یک کشور در عرصه‌های مختلف ورزشی، اقتصادی و حتی سیاسی دارد.

کاراته برای نخستین بار و شاید آخرین بار، فرصت حضور در آوردگاه بزرگ المپیک را پیداکرده است، مدال المپیکی نشانی از توانمندی‌های یک کشور در عرصه‌های مختلف ورزشی، اقتصادی و حتی سیاسی داشته و ازاین‌رو با المپیکی شدن کاراته، اغلب کشورهای ثروتمند دنیا روی این رشته المپیکی سرمایه گذاری کرده‌اند.

کشورمان ایران از دیرباز در رشته‌های انفرادی به‌ویژه رشته‌های رزمی در عرصه‌های جهانی زبانزد بوده و مدال‌های رنگارنگی را کسب کرده است، کاراته یکی از پرشمار رشته‌های رزمی موردعلاقه مردم ایران‌زمین است که سهم بسزایی در میان جوانان این مرزوبوم دارد.

استان گیلان یکی از قطب‌های کاراته کشورمان بوده و اینک در برهه‌ای تاریخی قرارگرفته است، شش دهه ناکامی گیلان در کسب مدال المپیکی، کارنامه‌ای ضعیف از ورزش استان برجای گذاشته است، حال‌آنکه استان مازندران هر چهار سال یک‌بار در رشته‌هایی نظیر کشتی، چندین مدال برای کشورمان به ارمغان می‌آورد.

کاراته کاهای گیلانی در شانزدهمین دوره مسابقات آسیایی قزاقستان زیر ۲۱ سال در دو بخش مردان و بانوان با کسب نشان‌های رنگارنگ توانست خود را مجدداً به‌عنوان قطب کاراته کشورمان معرفی کرده و خیز بلندی برای کسب سهمیه المپیک توکیو بردارد، پسران کاراته کای گیلانی نظیر مهدی رحیمی‌نژاد، الیاس محمدزاده و امیرحسین سهرابی به دلایل مختلف نظیر کمبود حضور در عرصه‌های بین‌المللی، شانس المپیکی شدن را خیلی زود از دست دادند.

آویشن باقری و سارا بهمنیار دو جوانان پرامید کاراته گیلان که به ترتیب مدال‌های طلای وزن منفی ۵۵ کیلوگرم و نقره وزن منفی ۵۰ کیلوگرم قزاقستان را کسب کرده بودند به شانس نخست گیلانی‌ها برای کسب سهمیه المپیک تبدیل شدند، باقری خیلی زود با ارائه نمایش‌های نه‌چندان مطلوب در کاراته وان های ۲۰۱۸ شانس خود را برای کسب سهمیه المپیک توکیو به کمترین حد ممکن رساند، وی در جدیدترین اردوی انتخابی تیم ملی در وزن منفی ۵۵ کیلوگرم از سوی ستاره موسوی به رقابت انتخابی فراخوانده شده است و این شاید آخرین شانس دختر طلایی گیلان قلمداد شود.

بهمنیار تنها نسل دهه هفتادی کاراته گیلان است که با ارائه نمایش‌های درخشان در رقابت‌های جهانی در سال ۲۰۱۸ توانست امیدها را در دل کاراته دوستان گیلانی زنده کند، ورزشکاری که می‌تواند راه قاسمی‌ها، عابدی محزون‌ها، حسنی‌پورها و ویشگاهی‌ها را ادامه دهد.

نابغه گیلانی کاراته آسیا در مسابقات آسیایی زیر ۲۱ سال قزاقستان با کسب نشان نقره، زنگ خطر را برای مدعیان وزن منفی ۵۰ کیلوگرم کاراته بانوان کشورمان به صدا درآورده و خود را به‌عنوان مدعی پوشیدن پیراهن تیم ملی مطرح کرد، وی در سال ۲۰۱۷ در دو کاراته وان استانبول و اوکیناوا شرکت کرده و به ترتیب یک مقام پنجمی و یک نشان نقره برای کاراته کشورمان به ارمغان آورد، بهمنیار در این سال در رقابت‌های جهانی زیر ۲۱ سال اسپانیا شرکت کرده و در کسب نشان نقره در سال ۲۰۱۷ هتریک کرد.

بهمنیار در سال ۲۰۱۸ پرفرازونشیب ظاهرشده و در پنج کاراته وان با ناکامی مواجه شد، وی در کاراته وان های پاریس، دبی و برلین در نخستین دور از گردونه رقابت‌ها حذف شد و در کاراته وان روتردام با کسب دو پیروزی در مکان نهم وزن منفی ۵۰ کیلوگرم جای گرفت، بهمنیار در کاراته وان استانبول نیز با کسب دو پیروزی موفق به کسب ۱۵۰ امتیاز شد.

ناکامی‌های کاراته کای گیلانی وزن منفی ۵۰ کیلوگرم تیم ملی بانوان کشورمان در سال ۲۰۱۸ با حذف در نخستین دور از پانزدهمین دوره مسابقات آسیایی اردن تکمیل شد، درحالی‌که ناامیدی کاراته گیلان را فراگرفته بود جوان اول کاراته گیلانی در مسابقات جهانی کاری کرد کارستان!

اسپانیا همواره برای بهمنیار خوش‌یمن بوده است، وی که در سال ۲۰۱۷ در مسابقات قهرمانی زیر ۲۱ سال جهان موفق به کسب نشان نقره شده بود این بار در مسابقات قهرمانی بزرگ‌سالان جهان در سال ۲۰۱۷ در سرزمین ماتادورها به نشان برنز دست‌یافته و تبدیل به دومین بانوی ایرانی مدال‌آور تاریخ کاراته بانوان کشورمان در مسابقات جهانی شد، مدالی که بار دیگر بهمنیار را سر زبان‌ها انداخته و امیدها را برای کسب سهمیه المپیک از سوی وی زنده کرد.

نابغه گیلانی کاراته آسیا در سال ۲۰۱۹ نیز روندی سینوسی در پیش گرفت، بهمنیار در کاراته وان های پاریس و دبی به ترتیب با کسب یک و دو پیروزی از گردونه رقابت‌ها حذف شد، وی که متخصص زنده نگاه‌داشتن امیدها در دل کاراته دوستان است! در کاراته وان سالزبورگ با شش پیروزی موفق به کسب نشان نقره شده و رنکینگ جهانی و المپیکی خود را ارتقا بخشید، بهمنیار حالا به رنکینگ ۱۱ المپیکی صعود کرده است و مدعی اول آسیا در کسب سهمیه وزن المپیکی منفی ۵۵ کیلوگرم است.

دو ناکامی در کاراته وان های رباط و استانبول، مسیر بهمنیار را برای صعود به المپیک سخت‌تر کرد، به‌ویژه آنکه رقبای وی عملکردی درخشان در این دو رویداد جهانی داشته و فاصله خود با بهمنیار را کمتر و کمتر کرده‌اند، بهمنیار در آخرین رده‌بندی المپیکی وزن منفی ۵۵ کیلوگرم به رده چهاردهم نزول پیداکرده است و برای رسیدن به المپیک، بزرگ‌ترین آوردگاه ورزشی جهان نیاز به تلاش بیشتری دارد، تلاشی که در کنار حمایت مسؤولین ورزشی و غیرورزشی استان گیلان می‌تواند زمینه‌ساز کسب مدالی خوش‌رنگ پس از شش دهه در المپیک برای استان گیلان شود

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر