خرداد ۱, ۱۳۹۸ کد خبر : 31850 اجتماعی اقتصادی پربیننده ترین ها خبر خبرهای مهم نسخه چاپی نسخه چاپی

معاون وزیر کشور: ۱۲۹۷ واحد تولیدی راکد در کشور احیا شد/ابلاغ ۲۰ اولویت اصلی کشور به استانداران‌

معاون وزیر کشور: ۱۲۹۷ واحد تولیدی راکد در کشور احیا شد/ابلاغ ۲۰ اولویت اصلی کشور به استانداران‌

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور با بیان اینکه یک هزار و ۲۹۷ واحد تولیدی راکد در کشور احیا شد، گفت: ماموریت فرمانداران ‌ارتقا وضعیت تولید است.

بابک دین پرست شامگاه سه شنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان اظهار داشت: مراقبت جدی از واحدهای مشکل‌دار و بحرانی بسیار حیاتی است.

وی با اشاره به اینکه ستادهای فرماندهی، ستادها جنگ است، افزود: مراقبت لازم است تا هیچ موردی از واحدهای مشکل‌دار به وضعیت بحرانی تبدیل نشود، تلاش شود که تبدیل واحدهای مشکل‌دار به واحد عادی و نیز تبدیل ابتدایی واحدهای بحرانی به واحدهای مشکل‌دار و در نهایت به واحدهای عادی صورت گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور بیان کرد: شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در استان زنجان، یکی از مهم‌ترین و قوی‌ترین شوراهای استانی است.

طرح رونق تولید

دین پرست با بیان اینکه لازم است به طرح رونق تولید و بازسازی و نوسازی توجه بیشتری عنایت شود، گفت: دولت، طرح رونق تولید و بازسازی را در سال گذشته، بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان آغاز به کار کرد و بیش از ۳۷ واحد تولیدی موفق به جذب بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان در ارتباط با طرح رونق تولید و پرداختی مستقیم شدند.

وی با اشاره به اینکه استان زنجان، از جمله استان‌های موفق در این امر است, افزود: ۲ هزار و ۳۲۳ پرونده با مبلغ یک هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان پرداخت شده است, ۵ واحد تولیدی موفق به جذب ۲۳ میلیارد تومان شده‌اند و در مجموع ۲ هزار و ۳۲۸ طرح با مبلغ یک هزار و ۳۵۳ میلیارد تومان پرداخت شده است.

نرخ بیکاری

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور بیان کرد: نرخ بیکاری در سال ۹۷، از بین ۳۷ استان تعداد ۱۵ استان با افزایش نرخ بیکاری و مابقی با کاهش نرخ بیکاری همراه بوده‌اند.

دین پرست عنوان کرد: نرخ بیکاری در استان زنجان ۸٫۵ درصد است که نسبت به میانگین کشوری که ۱۲درصد است، حدود ۳٫۵ واحد درصد  کمتر است.

نرخ مشارکت اقتصادی

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور با بیان اینکه میانگین نرخ مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی در کشور، در سال جاری ۴۱٫۵ درصد است که  ۴٫۰ واحد درصد نسبت به سال پیش، افزایش یافته است, افزود: ۱۸ استان با افزایش نرخ مشارکت و ۱۱ استان با کاهش نرخ مشارکت و ۲ استان با وضعیت بدون تغییر مواجه بوده‌اند.

دین پرست گفت: استان زنجان از جمله استان‌هایی هست که در کنار کاهش نرخ بیکاری با افزایش میزان مشارکت اقتصادی همراه بوده است.

وی با اشاره به اینکه در ارتباط با طرح اشتغال روستایی و عشایر در استان، از ۱۵ تا ۳۰ اردیبهشت سال جاری، بیش از ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان، ایجاد تعهد و ۷ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان نیز پرداخت شده‌ است, افزود: ۳۰۴ میلیارد تومان سهم استان بوده ‌که از این میان ۲۲۰ میلیارد تومان از آن به استان ابلاغ شده است.

اولویت ۲۰ گانه

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور گفت: اولویت‌های حوزه اقتصادی وزارت کشور در سال ۹۸، براساس ابلاغیه گام دوم حضرت‌آقا، پیام نوروزی، ابلاغیه و مصوبات هیات دولت، در ۲۰ عنوان به تمامی استانداران ابلاغ شد.

وی افزود: ماموریت معاون اقتصادی این است که در پایان سال ۹۸، عملکرد استانداری‌ها را در حوزه اقتصادی، در این ۲۰ اولویت ارزیابی کند.

دین پرست بیان کرد: اولویت‌ها شامل، حل مشکل اقتصادی، فراهم کردن زمینه‌های کسب و کار جهت شرکت‌های دانش بنیان، شناسایی قوانین مزاحم و غیرضروری، شناسایی طرح‌های نیمه تمام و رها شده است.

ماموریت فرمانداران

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور گفت: ماموریت فرمانداران شامل، مراقبت از تعداد واحدهای تولیدی فعال، ارتقا وضعیت تولیدی فعال شهرستان با استفاده از کمترین ظرفیت خود، اعلام اسامی واحدهای راکد جهت احیا شدن، ابلاغ واحدهای تملک شده توسط شبکه‌های بانکی، مراقبت در واحدهای مشکل دار و بحرانی، تکمیل واحدهایی با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰ درصد و واگذاری طرح‌های نیمه تمام و تکمیل شده و آماده بهره‌برداری به بخش خصوصی است.

وی با اشاره به اینکه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در سال ۹۸ در سطح کشور، یک هزار و ۲۹۷ واحد تولیدی راکد را با تعداد ۱۲ هزار و ۶۷۷ نفر احیا شد, افزود: در استان از محل کارگروه تسهیل، تعداد ۱۳ واحد تولیدی با تعداد ۴۰۰ نفر احیا شده است که قابل توجه است.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر