خرداد ۲۸, ۱۳۹۸ کد خبر : 33947 اجتماعی اقتصادی پربیننده ترین ها خبر گفتگو گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

پروژه “ای تیر” الکترونیکی باعث تسهیل ترانزیت ایران و جمهوری آذربایجان می‌شود

پروژه “ای تیر” الکترونیکی باعث تسهیل ترانزیت ایران و جمهوری آذربایجان می‌شود

رئیس‌کل گمرک ایران گفت: پروژه “ای تیر” الکترونیکی باعث تسهیل ترانزیت ایران و جمهوری آذربایجان می‌شود.

مهدی میر اشرفی در جمع خبرنگاران در مرز مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در آستارا اظهار داشت: با توجه به مذاکرات انجام‌ شده بین دو کشور، تصمیم گرفته شد دومین پروژه الکترونیکی “ای تیر” پس از ترکیه با جمهوری آذربایجان ایجاد شود.

رئیس‌کل گمرک ایران با بیان اینکه پروژه الکترونیکی “ای تیر” مشترک بین دو کشور باعث تسهیل ترانزیت کریدور شمال و جنوب می‌شود افزود: امیدواریم بتوانیم مسیر ترانزیتی بمبئی در هندوستان را از طریق قلمرو ایران و افغانستان توسعه دهیم.

میر اشرفی با بیان اینکه این طرح، شفافیت، تسهیل و ایمنی ترانزیت را افزایش خواهد داد تصریح کرد: با راه‌اندازی و بهره‌برداری از”ای تیر” الکترونیکی ایران و جمهوری آذربایجان، دفترچه‌های کاغذی در این کنوانسیون حذف می‌شود.

وی با بیان اینکه اقدامات بسیار خوبی در حوزه گمرکی بین دو کشور همسایه ایران و جمهوری آذربایجان انجام‌گرفته شده است بر لزوم توسعه هر چه بیشتر روابط دو کشور تأکید کرد.

رئیس‌کل گمرک ایران با اشاره به مذاکرات دوجانبه بین دو کشور در حوزه گمرکی خاطرنشان کرد: با مذاکرات انجام‌شده با مسئولان عالی گمرک جمهوری آذربایجان، سیستم الکترونیکی “ای تیر” کشور گرجستان را نیز وارد این طرح خواهیم کرد.

میر اشرفی با بیان اینکه منافع توسعه کریدور شمال جنوب شامل تمام کشورهای این کریدور می‌شود افزود: با افزوده شدن دولت گرجستان به طرح الکترونیکی “ای تیر”، مسیر کریدور بمبئی تا سن‌پترزبورگ و اروپا از این مسیر را تسهیل و فراهم می‌کنیم.

شهرستان مرزی بندر آستارا در ۱۷۳ کیلومتری شمال غربی رشت و ۳۵۰ کیلومتری جنوب باکو قرار دارد و تنها مرز زمینی گیلان با جمهوری آذربایجان بوده و از پرترددترین مرزهای کشور به‌شمار می‌رود.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر