تیر ۲۶, ۱۳۹۸ کد خبر : 36225 اجتماعی استان‌ها اقتصادی پربیننده ترین ها خبر گزارش ویژه نسخه چاپی نسخه چاپی

ریزش قیمت‌خودرو در پی کاهش نرخ دلار

ریزش قیمت‌خودرو در پی کاهش نرخ دلار

کاهش نرخ دلار طی روزهای اخیر بر بازار خودرو نیز تاثیرگذار بوده و موجب پایین آمدن نرخ برخی خودروها به ویژه خودروهای وارداتی در بازار شده است.

همزمان با کاهش نرخ دلار در بازار، نرخ خودروها نیز روند نزولی را طی می‌کند و فعالان بازار خودرو پیش‌بینی می‌کنند این کاهش قیمت‌ها به ویژه در مورد خودروهای وارداتی همچنان ادامه داشته باشد. در این شرایط خریدار زیادی در بازار وجود ندارد و مشتریان منتظر کاهش دوباره قیمت‌ها هستند.

* افت ۲۰ میلیونی النترا

بررسی بازار خودروهای وارداتی نشان می‌دهد نرخ هر دستگاه النترا از ۵۲۰ میلیون تومان به ۵۰۰ میلیون تومان رسیده است. همچنین نرخ سانتافه که تا یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان نیز بالا رفته بود حالا در بازار به ۸۲۰ میلیون تومان رسیده است.

در مورد چانگان نیز باید به کاهش نرخ ۱۰ میلیون تومانی این خودرو در بازار اشاره کنیم که هم اکنون با نرخ ۱۷۰ میلیون تومان معامله می‌شود.

بررسی نرخ خودروهای مونتاژی نیز نشان می‌دهد نرخ سراتو سایپا با افت ۱۰ میلیون تومانی طی روزهای اخیر به ۲۹۷ میلیون تومان در بازار رسیده است. نرخ پژو ۲۰۰۸ نیز در بازار با افت ۱۵ میلیون تومانی به ۳۱۵ میلیون تومان رسیده است.

در کنار خبرهای مطرح شده مبنی بر تحویل خودروهای کف کارخانه‌های خودروساز به مشتریان، کاهش نرخ دلار بر نرخ خودروهای داخلی نیز تأثیرگذار بوده به طوری که طی روزهای اخیر نرخ هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با کاهش ۳.۵ میلیون تومانی به ۷۹.۵ میلیون تومان رسیده است. همچنین هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با کاهش ۳ میلیون تومانی نرخ به ۹۴ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.

هر دستگاه سمند نیز با افت نرخ ۲.۵ میلیون تومانی، این روزها در بازار ۷۹ میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود. در مورد پژو ۴۰۵ نیز باید به کاهش نرخ یک و نیم میلیون تومانی نرخ این خودرو اشاره کنیم که حالا ۷۷ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. نرخ پژو ۲۰۶ صندوق‌دار مدل V۸ نیز با افت ۶ میلیون تومانی در بازار به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است.

در عین حال در مورد محصولات سایپا باید بگوییم که فاکتور شدن خودروهای این گروه خودروسازی باعث شده تا نرخ محصولات این شرکت در بازار تقریباً ثابت باقی بماند به طوری که سایپا ۱۱۱ با نرخ ۵۰ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. نرخ سایپا ۱۳۱ نیز در بازار ۴۵ میلیون تومان و نرخ هر دستگاه تیبا ۵۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

* نمود بیشتر کاهش نرخ دلار بر بازار خودرو طی یک هفته آینده

سعید مومنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: نرخ دلار بر بازار خودرو به ویژه خودروهای وارداتی تأثیر‌گذار است به طوری که این اثر را طی یک هفته آینده با نمود بیشتری در بازار مشاهده خواهیم کرد.

وی ادامه می‌دهد: درحال‌حاضر خریداری در بازار وجود ندارد و همه منتظرند تا قیمت‌ها باز هم کاهش یابد.

به گفته موتمنی، فشار وزارت صنعت برای تحویل خودرو از سوی شرکت‌های خودروساز و همچنین تکمیل خودروهای ناقص موجود در پارکینگ کارخانه‌های خودروساز باعث شده تا نرخ خودرو در بازار روندی کاهشی داشته باشد.

محمدی، یکی دیگر از فروشندگان خودرو در بازار نیز به خبرنگار فارس می‌گوید: هرچند تحویل برخی خودروها از سوی شرکت‌های خودروساز با محدودیت روبه‌رو است ولی طی روزهای اخیر عطش خرید در بازار فروکش کرده و کاهش تقاضای خرید باعث شده تا قیمت‌ها روند کاهشی داشته باشند.

وی پیش‌بینی کرد با ادامه روند کاهش نرخ دلار و بهبود تحویل خودرو به مشتریان، نرخ خودرو در بازار همچنان روندی نزولی را طی کند.

* فعلاً برای خرید دست نگه داشته‌ام

احدزاده یکی از مشتریان بازار خودرو نیز در این مورد به خبرنگار فارس می‌گوید: طی روزهای اخیر قیمت‌ها روند کاهشی داشت و به همین دلیل با توجه به اینکه همچنان بحث کاهش قیمت‌ها مطرح است، فعلاً برای خرید دست نگه داشته‌ام.

وی می‌گوید: امروز که به بازار مراجعه کردم متوجه شدم کاهش نرخ دلار بر بازار خودرو اثرگذار بوده و فعلاً خریدار زیادی برای خودروها وجود ندارد.

* نرخ امروزخودروها در بازار

امروز در بازار هر دستگاه پژو ۴۰۵ با نرخ ۷۷.۵ میلیون تومان، سمند ال ایکس با نرخ ۷۸.۵ میلیون تومان، پارس با نرخ ۹۷ میلیون و پانصد هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با نرخ ۷۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، رانا با نرخ ۸۱ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار با نرخ ۹۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.

در مورد بازار محصولات سایپا نیز باید به نرخ ۵۰ میلیون تومانی سایپا ۱۱۱ در بازار اشاره کنیم. همچنین هر دستگاه سایپا ۱۳۱ با نرخ ۴۵ میلیون تومان در بازار به مشتریان عرضه می‌شود. نرخ تیبا صندو‌ق‌دار نیز در بازار ۵۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است و تیبا۲ نیز با نرخ ۵۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود. نرخ ساینا دنده اتوماتیک نیز در بازار ۷۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر