تیر ۲۶, ۱۳۹۸ کد خبر : 36161 اجتماعی استان‌ها بین‌الملل پربیننده ترین ها خبر گزارش ویژه نسخه چاپی نسخه چاپی
ماجرای حذف ایران از رنکینگ آسیا؛ اشتباه تایپی یا مانور تعلیق

فوتبال ایران در لبه تعلیق

فوتبال ایران در لبه تعلیق

مخالفان ورود زنان به ورزشگاه‌های می‌گویند جو استادیوم‌ها برای زنان مناسب نیست. آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مرجع تقلید در قم، در این باره معتقد است: “جو حاکم در ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست و شکی نیست که اختلاط جوانان و آزاد بودن آن‌ها سرچشمه مشکلات زیادی از نظر اخلاقی و اجتماعی می‌شود.”

روز گذشته پس از حذف نام ایران از رنکینگ کنفدراسیون فوتبال آسیا، شایعه بسیار قوی در رسانه‌های داخلی پیچید که این اتفاق پیش درآمد تعلیق فوتبال ایران است. این شایعه امروز نیز در صفحات روزنامه‌های ورزشی تحت عنوان “مانور تعلیق” بازتاب پیدا کرد.
اما امروز نام ایران به رنکینگ کنفدراسیون فوتبال آسیا بازگشت و شایعات درباره “تعلیق” فعلا پایان یافته است. ظاهرا حذف نام ایران ناشی از یک اشتباه بوده است.
حذف نام فوتبال ایران از سایت فدراسیون فوتبال آسیا اگر با خبر تعلیق همراه می‌شد، شوک بزرگی برای فوتبال ایران در سال انتخابی المپیک بود که می‌توانست حتی باعث عدم حضور تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا و حذف ایران از مقدماتی جام جهانی شود.
با این حال خطر تعلیق از سر فوتبال ایران برداشته نشده است، حتی می‌توان فوتبال ایران را در آستانه یک پرتگاه دانست. امروز مهلت فیفا به فوتبال ایران برای لغو محدودیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها به پایان می‌رسد. از این پس اگر ایران در بازی‌های ملی و باشگاهی زنان را به ورزشگاه راه ندهد احتمالا با اقدام شدید فیفا روبه رو خواهد شد.
۳۱ خردادماه چند روز پس از دیدار دوستانه ایران و سوریه در ورزشگاه آزادی جانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، در نامه‌ای به مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، از او خواست که در کمتر از یک ماه آینده زمانبندی اقدامات مشخص ایران برای ورود زنان ایرانی و غیرایرانی به ورزشگاه را روشن کند.
اینفانتینو در نامه خود به تاج، درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها نوشت: “هرچند که ما به چالش‌ها و حساسیت‌های فرهنگی واقفیم، اما باید در این زمینه پیشرفت کنیم.”
او در این نامه از اجرا نشدن تعهداتی که حسن روحانی پیش از این درباره حل این مشکل داده بود، اظهار تاسف کرده است.
فوتبال ایران در لبه پرتگاه؟!
رئیس فیفا سال گذشته در سفری به تهران به جز ملاقات با مقام‌های ورزشی، با حسن روحانی، رئیس جمهور نیز دیدار کرد. ورود زنان به ورزشگاه یکی از مسائل اصلی مورد بحث در آن سفر بود.
رئیس فیفا در نامه خود به رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفت “سپاسگزار خواهم بود اگر در زمان مناسب، تا قبل از ۱۵ ژوئیه (۲۵ تیر) اطلاع بدهند چه اقدامات مشخصی از طرف فدراسیون فوتبال و دولت ایران انجام می‌شود تا زنان ایرانی و خارجی خواهان تماشای بازی‌های مقدماتی جام جهانی قطر بتوانند بلیت بخرند و به ورزشگاه بروند.”
مهدی تاج تاکنون به این نامه پاسخی نداده است، یا اینکه پاسخ داده و رسانه‌ای نشده است.
جانی اینفانتینو گفت: «در سفرش به تهران شاهد تحولات مثبت ملموسی در زمینه امکان ورود زنان به ورزشگاه بود و این مایه تاسف است که پیشرفت در این زمینه متوقف شود.»
اما در آخرین دیدار فوتبال ایران این اتفاق رخ نداد. در حالیکه انتظار می‌رفت در بازی روز جمعه تیم ملی فوتبال با تیم امید، زنان نیز حداقل به شکل محدودی در ورزشگاه حضور داشته باشند، اما ناگهان تصمیم گرفته شد بازی بدون حضور تماشاگران برگزار شود. این تصمیم مدیران فدراسیون احتمالا برای پیشگیری از درسر‌های احتمالی از جانب فیفا بوده است.
پیش از این بازی گروهی از زنان که به شدت برای شکستن طلسم حضور در ورزشگاه مصمم هستند، در فضای مجازی به پایگاه‌های رسمی فدراسیون جهانی فوتبال هجوم بردند و ماجرای ممنوع بودن حضور بانوان در این بازی دوستانه تیم ملی را به فیفا اطلاع دادند. فیفا نیز در این رابطه به ایران هشدار داد. پس از آن فدراسیون فوتبال اعلام کرد که این بازی کاملا تمرینی بوده و تماشاگران مرد نیز در آن حضور ندارند.
برخی معتقدند حذف نام ایران از رنکینگ آسیا نیز در پی هشدار فیفا صورت گرفته و ادعای اشتباه تایپی توجیهی بیش نیست.
تا کنون ایران تصمیم روشنی درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها نگرفته است، اما ظاهرا تلاش‌ها برای حل مسئله در جریان است. مهلت فوتبال ایران به پایان رسیده است، اما فیفا به این سرعت تعلیق را اعمال نمی‌کند و فرآیند اجرای تعلق خودش چند ماهی به طور می‌انجامد. محمدمهدی علوی مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال می گوید: “تا اولین مسابقه رسمی تیم ملی که در پیش است، به ما فرصت داده اند. یعنی تا نوامبر (آذرماه) ما فرصت داریم و تا آن زمان نهادهای زیرربط و ذی صلاح تصمیم گیری می کنند.”
به این ترتیب فوتبال ایران زمان زیادی ندارد و باید سریعتر در این باره تصمیمی جدی و قاطع بگیرد در غیر اینصورت بار دیگر به سمت یک پرتگاه خواهد رفت.
فوتبال ایران پیشتر نیز طعم تعلیق را چشیده و کاملا با آن آشناست. زمانی که محمد علی آبادی رییس ورزش کشور محمد دادکان، رییس فدراسیون فوتبال را بعد از بازگشت از جام جهانی آلمان از کار برکنار کرد. او نمی‌دانست و یا حداقل آن را جدی نگرفته بود که بر اساس قانون فیفا فقط اعضای مجمع عمومی فدراسیون فوتبال می‌توانند رییس را برکنار کنند. این اتفاق باعث شد که ماه‌ها فوتبال ایران به حالت تعلیق در بیاید و محسن صفایی فراهانی از سوی فیفا مامور فراهم آوردن شرایط برای رفع تعلیق شد.
پس از آن همیشه فوتبال ایران به خاطر دخالت نهاد‌های غیر مسئول سایه تعلیق را روی سر خود داشته است. حالا هم تصمیم گیری درباره حضور زنان در ورزشگاه از حوزه مسئولیت فوتبال و حتی وزارت ورزش خارج و بالاتر از آن دولت هم خارج است. در این باره نظام باید تصمیمی قاطع و جدی بگیرد.
قاعدتا این تصمیم نمی‌تواند تداوم ممنوعیت حضور زنان باشد. چراکه اینکار می‌تواند به فوتبال ایران ضربه جبران ناپذیری بزند. این موضوع باید پیشتر از این‌ها حل می‌شد، اما به نظر می‌رسد نهاد‌های مسئول خطر را خیلی جدی نگرفتند. این وظیفه فدراسیون فوتبال و نهاد ورزش است که جدی بودن این خطر را به دولت و دیگر نهاد‌های تصمیمی گیر در این باره گوشزد کند.

فوتبال ایران در لبه پرتگاه؟!

مخالفان ورود زنان به ورزشگاه‌های می‌گویند جو استادیوم‌ها برای زنان مناسب نیست. آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مرجع تقلید در قم، در این باره معتقد است: “جو حاکم در ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست و شکی نیست که اختلاط جوانان و آزاد بودن آن‌ها سرچشمه مشکلات زیادی از نظر اخلاقی و اجتماعی می‌شود.”

او همچنین گفته است: “در بعضی انواع ورزش، مردان پوشش مناسبی در برابر زنان ندارند؛ بنابراین لازم است از حضور در این برنامه‌ها خودداری کنند بخصوص اینکه این برنامه‌ها را از رسانه‌ها می‌توانند ببیند و حضور آن‌ها ضرروتی ندارد.”
در حال حاضر ایران تنها کشوری است که حضور زن‌ها به عنوان تماشگر در ورزشگاه‌های فوتبال را ممنوع کرده است. سختگیرترین کشور‌های مسلمان مثل کویت، برونئی و بحرین هم جلوی حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال را نمی‌گیرند. حتی عربستان سعودی از بیشتر از یک سال پیش حضور زنان در استادیوم‌های فوتبال را آزاد کرد و به همین مناسبت تورنمنتی هم برگزار کرد.
ایران که به مراتب به لحاظ آزادی‌های اجتماعی از این کشور‌ها پیشتر است باید زودتر اقدام به لغو ممنوعیت می‌کرد.
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر