تیر ۲۹, ۱۳۹۸ کد خبر : 36382 اجتماعی استان‌ها اقتصادی پربیننده ترین ها خبر عناوین کل اخبار گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

معاون وزیر کشور: ضرورت ایجاد درآمد پایدار با تفکر خلاقانه دهیاران و شهرداران

معاون وزیر کشور: ضرورت ایجاد درآمد پایدار با تفکر خلاقانه دهیاران و شهرداران

معاون وزیر کشور شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را نهادهای مستقل، عمومی و غیردولتی خواند که قادر خواهند بود با استفاده از بوم، اقلیم و فضای خاص خودشان بافکری خلاقانه و نوآورانه برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی پایدار تصمیم سازی کنند.

مهدی جمالی نژاد امروز در همایش شهرداری‌ها و دهیاری‌های شهرستان‌های رودسر و املش در سالن شهید آوینی اداره ارشاد رودسر اظهار کرد: یکی از مشکلات مهم در استان‌های شمالی کشور بحث پسماند است که باید اساسی‌تر به این مقوله توجه شود.

وی به بحث پسماند در استان‌های شمالی اشاره کرد و افزود: تقریباً پسماند در دیگر شهرهای کشور حل‌شده اما متأسفانه مسئله پسماند در شمال کشور به دلیل بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده و برای حل این معضل نیازمند کار اساسی و زیربنایی است.

فعالیت ۳۷ هزار دهیاری،۲۸۴ شهرداری و ۱۲۰ هزار عضو شورا در کشور
وی با اشاره به اینکه سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌های کشور خانواده بسیار بزرگی است، افزود: ۳۷ هزار دهیار یک هزار و ۲۸۴ شهردار، ۱۲۰ هزار عضو شورای شهر و روستا در کشور فعالیت دارند.

معاون عمرانی وزیر کشور با اشاره به اینکه خوشبختانه امروز دهیاران به بلوغ رسیدند و در بسیاری از کارها پیشروتر و پیشگام‌تر از شهرداران و دستگاه‌های دیگر برای توسعه کشور فعالیت دارند، تصریح کرد: پیگیری مسائل و نگرانی‌های دهیاران برای ما بسیار مهم است، اگر جنس دهیاری‌ها و شهرداری‌ها و قدرت تصمیم‌گیری و تصمیم سازی که این دستگاه‌های عمومی و غیردولتی را نشناسیم قادر نخواهیم بود از ظرفیت دهیاران و شهرداران به‌خوبی استفاده کنیم.

ضرورت ایجاد درآمد پایدار با تفکر خلاقانه و نوآورانه دهیاران و شهرداران 
وی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را نهادهای مستقل، عمومی و غیردولتی خواند که قادر خواهند بود با استفاده از بوم، اقلیم و فضای خاص خودشان بافکری خلاقانه و نوآورانه برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی پایدار تصمیم سازی کنند.

جمالی نژاد با اشاره به اینکه شهرها و روستاهای استان‌های شمالی ظرفیت گردشگری بالایی را دارا هستند، افزود: استقلال و غیردولتی بودن شهرداری‌ها و دهیاری‌ها فرصت و قدرت بزرگی برای دهیاران و شهرداران محسوب می‌شود تا با استفاده از این توان و فکر و رویکرد جدید و روش‌های دانش‌بنیان از ظرفیت‌های بالقوه برای بالفعل درآوردن جاذبه‌های گردشگری جهت درآمدزایی منطقه گام برداشت.

پرداخت ۸۴۰ میلیارد تومان به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در سال جاری
وی از پرداخت ۸۴۰ میلیارد تومان به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از تبصره دو ماده ۳۹ هدفمندی یارانه‌ها در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: از این میزان اعتبار که در سه نوبت از ابتدای سال جاری به‌حساب دهیاری‌ها و شهرداری‌ها پرداخت‌شده ۱۶۸ میلیارد تومان فقط برای خرید ماشین‌آلات به شهرداری‌ها، ۳۵۵ میلیارد تومان به شهرداری‌ها و ۲۳۵ میلیارد تومان به دهیاری‌ها پرداخت‌شده شده است.

رئیس سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با تأکید بر اینکه توسعه کشور از روستاها آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: اعتقاددارم که باید روستاها بیشتر موردحمایت قرار گیرند تا مانایی  جمعیت، ثبات توسعه و توزیع متوازن جمعیت در روستاها را شاهد باشیم و این امر از مهاجرت روستاها به شهرها و ایجاد مشکلات حاشیه‌نشینی جلوگیری خواهد کرد.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر