مرداد ۳۱, ۱۳۹۸ کد خبر : 39267 اجتماعی استان‌ها اقتصادی پربیننده ترین ها خبر عناوین کل اخبار گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

وضعیت درآمد سرانه مردم گیلان نامطلوب است

وضعیت درآمد سرانه مردم گیلان نامطلوب است

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی گیلان با بیان اینکه این استان ۳.۲ درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است گفت: وضعیت مردم گیلان از لحاظ برخورداری از درآمد سرانه مطلوب نیست.

منصور مولایی‌پور در نشست کارگروه رفع موانع تولید استان گیلان از درآمد سرانه بسیار پایین مردم گیلان در سطح کشور سخن گفت و اظهار داشت: گیلان ۳٫۲ دهم درصد از جمعیت کل کشور را در خود جای داده اما با این حال تحقق ۲٫۲ درصد از تولید و درآمد کشور را بر عهده دارد.

مدیرکل اقتصاد و دارایی گیلان یکی از مشکلات عمده این استان را مشخص نبودن سازوکار حقوق مالکیت به عنوان یک بستر لازم برای رشد و توسعه اعلام کرد و بیان داشت: در حال حاضر مردم گیلان حق هیچ‌گونه تغییر کاربری در اراضی خود را ندارند از سوی دیگر اقتصاد کشاورزی آنان نیز همواره با چالش‌های جدی مواجه بوده است.

مولایی‌پور با بیان اینکه در مورد کشاورزی و اهمیت این مقوله در توسعه استان گیلان بحث‌های بسیار زیادی انجام شده و می‌شود تصریح کرد: توانایی‌ها و ظرفیت‌های استان گیلان در بخش کشاورزی بر کسی پوشیده نیست اما با تمام این‌ها هیچ‌گونه حمایت جدی و خوبی را از کشاورزان و فعالان این بخش شاهد نیستیم.

وی مهاجرت تعداد زیادی از جویندگان کار به تهران به علت نبود فرصت‌های شغلی در گیلان را به عنوان یکی از معضلات جدی این استان مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: سهم درآمدزایی بخش کشاورزی در گیلان حدود ۱۲ درصد تخمین زده می‌شود در حالی که میزان آن متناسب با جمعیت فعال در این حوزه باید ۲۴ درصد باشد.

مدیرکل اقتصاد و دارایی گیلان موضوعاتی نظیر عدم وجود کشاورز کلان در این استان، موانع موجود در مسیر مکانیزه کردن فرآیندهای تولید جهت افزایش سود و بهره‌وری را نیز مورد توجه قرار داد و افزود: در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد از زمین‌ها و اراضی موجود در استان گیلان متعلق به منابع ملی است.

مولایی‌پور اعطای ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات برنج خارجی را مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت: هم‌اینک به واسطه دادن ارز‌های یارانه‌ای و به وسیله رانت، دلالان سودهای بسیار کلانی را به وسیله واردات برنج به دست می‌آورند در حالی‌که اندکی از این مبالغ هنگفت نصیب تولیدکننده و کشاورز نمی‌شود.

وی در نوبت ماندن برخی سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی برای گرفتن زمین در مناطق آزاد را مانعی جدی در جهت توسعه هر استانی اعلام کرد و ابراز داشت: در استان گیلان منطقه آزاد وجود دارد اما سود و انتفاع آن به طور مطلوبی نصیب مردم نمی‌شود زیرا این مناطق از ویژگی‌های اصلی مناطق آزاد بی‌بهره‌اند.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر