مرداد ۲۶, ۱۳۹۸ کد خبر : 38686 اجتماعی استان‌ها پربیننده ترین ها خبر گزارش ویژه نسخه چاپی نسخه چاپی

کارآفرینی با دستان خالی/ روستاییانی که منتظر استخدام دولتی نیستند

کارآفرینی با دستان خالی/ روستاییانی که منتظر استخدام دولتی نیستند

چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر ۲۴ تا ۲۷ مرداد برگزار می شود. این نمایشگاه در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران و در ۱۰ سالن شامل سالن های ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۲۵ و ۲۷ به مساحت ۲۶ هزار متر مربع و ۱۴ هزار متر مربع فضای بیرونی در مجموع چهل هزار متر مربع برگزار می شود.

دراین نمایشگاه ۱۸۰ واحد تولیدی که طرح های موفق دریافت کننده تسهیلات بانکی از منابع قانون توسعه اشتغال پایدار روستایی و عشایری هستند، در این نمایشگاه حضور می یابند و معرفی می شوند.

لازم به ذکراست سالن ۲۷ با دو هزار متر مربع مساحت شامل اکوسیستم استارت آپی با حضور کنشگران این عرصه است که ۹۵ استارت آپ و شرکت دانش بنیان در حوزه های کشاورزی، گردشگری، فناوری های فرهنگی، محیط زیست، پسماند، تهویه و بهداشت و تجارت الکترونیک ارایه خواهد شد.در سالن ۱۴ این نمایشگاه به مساحت هزار متر مربع مجموعه فعالیت های حوزه عشایر عرضه خواهد شد.

۲۵ موسسه خیریه، سازمان های مردم نهاد و گروه های جهادی و دانشجویی خدمت رسان، موسسات مالی و نهادهای عمومی غیر دولتی نظیر بنیاد برکت، کمیته امداد امام خمینی و بنیاد علوی حضور خواهند داشت. صندوق کارآفرینی امید و بانک توسعه تعاون نیز در این نمایشگاه  در سالن ۹-۸ حضور دارند.

*اشتغالزایی ۸۰نفری در سیستان بلوچستان

یکی از کارآفرینان که در زمینه صنایع دستی سیستان و بلوچستان فعالیت می کند درباره میزان اشتغال زایی می گوید: کیمیا مالکی، جوان ۲۷ ساله ای است. حدود ۸۰نفر اشتغالزایی کردیم،سوزن دوزی روی چرم یکی از ابتکاراتی است که انجام می دهیم. مانتو،کت جین،رومیزی،کوسن،تابلوهای دیواری از جمله فعالیت های مجموعه ما است. قراردادی را با ارگان های دولتی منعقد کرده ایم و برای آنها مناسبت های مختلف برای آنها تولیدات دارم. در سال ۹۵ حدود ۱۰ میلیون تومان وام دریافت کردم. درحال حاضر حدو د۸۰ میلیون درآمد ماهیانه ما است که بین ۸۰ نفر به تناسب کاری که انجام داده اند حقوق پرداخت می شود. کارم را به سه نفر نیرو شروع کردم. اما در طول زمان با حضور در نمایشگاه های مختلف تعداد نیروهایم افزایش یافت.

*صبوری: درآمد میانگین۴ میلیونی برای روستاهای شیراز

صبوری یکی از کارآفرینان است که در غرفه حصیر بافی از روستای فشتکه خمام(روستای ملی حصیر)  حضور یافته است. وی از تسهیلات گیرندگان این روستا است که کسب و کارخوبی با حمایت صندوق کارآفرینی برپا کرده است.

وی بیان کرد:با طرح یک روستا یک محصول فعالیت خود را شروع کردیم. یکی از استراتژی های محصول،همان یک روستا یک محصول بود که صندوق گیلان موفق شد در این زمینه موفقیت به دست بیاورد. محصولات متنوعی را با حصیر تولید می کنیم. با فعالیت همه جانبه موفق شدیم برند خود را ثبت کنیم.

این کارآفرین با بیان اینکه حدود ۵۰ نفر از اهالی روستا به صورت کارگاهی و خانگی فعالیت می کنند. درآمد هر نفربه صورت میانگین حدود ۳ تا ۴تومن است. اما درآمد نهایی بستگی به خود فرد دارد.

 *نیک اقبال:ایجاد ۱۵۰۰ شغل در ۳۰ روستا

ثریانیک اقبال، مدیر عامل صندوق خرد و محلی در یکی از روستاهای استان شیراز است. برای توسعه کارهایمان حدود ۳۰ میلیون تسهیلات دریافت کردیم. همه محصولات روستاهای استان فارس را جمع آوری کردیم و در فروشگاهی در شیراز می فروشیم. حدود ۱۵۰۰ شغل در ۳۰روستا ایجاد کردیم،بعضی از افرادی که با ما همکاری می کند مدرک فوق لیسانس و دکتری دارد. در حال حاضر بازار فروش ما سفارشی است.البته نمایشگاه هایی هم در ادارات برگزاری می کنیم . از هر اداره ای حدود ۳۰۰ مشتری دائمی داریم.

*کارآفرین کرمانشاهی:ایجاد اشتغال برای ۱۲۰۰ نفربرای جوانان بیکار کرمانشاهی

فریبرز عزیزی، جوان کارآفرین موفق کرمانشاهی ۳سالی است که در منطقه اورامانات زبانزد عام و خاص است؛ این جوان که دانشجوی مدیریت دکترای صنعتی، دکترای مهارت کارآفرینی و دکترای افتخاری مهارت آموزی از ژاپن را دارد. جوانی است که با اراده ی قوی برای برای جلوگیری از مهاجرت جوانان به روستا و شهرهای خالی از روستا گام برداشته و تا کنون ۱۲۰۰ نفر از اهالی خطه کرمانشاه را صاحب شغل کرده است.

این جوان روستایی علاوه بر کارآفرینی چندین اختراع داشت است و در کنار اشتغالزایی در روستاهای اطراف پاوه به برگزاری مراسم سنتی و ایجاد کارگاه‌های مختلف تولید صنایع‌دستی و کارگاه‌های پخت نان، همگی درخدمت بالا رفتن کیفیت زندگی مردم این منطقه قرار گرفته است. این جوان روستایی با همت بالا و حمایت‌های صندوق کارآفرینی امید توانست تولیدات بومی فراموش شده را دوباره راه‌اندازی و امید را در دل مردم روستانشین منطقه اورامانات زنده کند.

اختراع دستگاه پخت نان ساجی و راه‌اندازی ۱۰کارگاه پخت نان در شهرهای مختلف و ایجاد اشتغال برای ۱۵۰نفر از زنان روستایی تنها گوشه‌ای از فعالیت‌های این دانشجوی مقطع دکتری مدیریت صنعتی است.

وی درباره فعالیت هایش می گوید:از بچگی کارگری می کردم و پینه دستانم نشان از کودکی سخت در کارگری در منطقه عسلویه دارد. بعد از آنکه با سختی درس خواندم و در رشته مدیریت صنعتی دانشگاه اراک پذیرفته شدم و تحصیلاتم را تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه دادم با توجه به اختراعات بسیاری که به ثبت رساندم، هم اکنون بدون کنکور در مقطع دکتری مدیریت صنعتی در دانشگاه کرمانشاه مشغول به تحصیل هستم.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر