شهریور ۲۳, ۱۳۹۸ کد خبر : 41260 اجتماعی استان‌ها پربیننده ترین ها خبر عکس فرهنگی گزارش ویژه گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

بقعه بی بی حوریه(س) در بندرانزلی

بقعه بی بی حوریه(س) در بندرانزلی

بقعه بی بی حوریه یکی از اماکن تاریخی و مذهبی بندر انزلی است که در روستای شالور در نزدیکی غازیان در مسیر انزلی به رشت قرار دارد. بی بی حوریه خواهر امام رضا (ع) و از دختران امام موسی کاظم (ع) است. بنای آرامگاه دارای ضریح فلزی مشبک و شیشه بندی است که روی کرسی از مرمر استوار است . دیوارهای مرقد سنگ مرمر و سقف آن هشت ضلعی و طاقی بوده که با کاشی‌های زیبا تزیین شده است .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری جاهدخبر ، بقعه بی‌بی حوریه قدمتی نزدیک به ۵۰۰ سال دارد و درخصوص نسب صاحب بقعه مستندات تاریخی در دست نیست ولی به باور عمومی اهالی بندر انزلی آن را منتسب به خواهر امام رضا(ع) می‌دانند.

نویسنده کتاب تاریخ جامع بندر انزلی در بخشی از کتاب خود بر اساس تحقیقات صاحب بقعه را از نوادگان امام موسی کاظم(ع) معرفی کرده ضمن اینکه بر روی سردر و ساختمان بقعه نیز که در حال حاضر تخریب شده ضریح بنت موسی بن جعفر نوشته شده بود. به روایتی صاحب بقعه، خواهر بی‌بی خاتون مدفون در باکوی آذربایجان است و در گذشته‌های نه‌چندان دور زوار آذربایجانی برای عرض ارادت به محل این بقعه مشرف می‌شدند.

ساختمان فعلی این بقعه چهارمین بنایی است که بر روی این مزار احداث شده است، تصریح کرد: با توجه به تصاویر و آنچه در یاد اهالی قدیمی بندرانزلی مانده، اولین بنای این بقعه از مصالح محلی منطقه و گالی‌پوش بوده و در بازسازی‌های بعدی از مصالح دیگر و امروزی استفاده شده ضمن اینکه مسجد از بقعه جدا شده است.

از سال ۸۸ و با هدف بازسازی و بهسازی ساختمان بقعه، بناهای فرسوده تخریب شد، از سال ۹۰ عملیات بازسازی بقعه با جدیت آغاز شد که در طرح جدید مسجد، حرم و شبستان با وسعت بیشتری احداث خواهد شد.

در طرح اولیه یک میلیارد و پانصد میلیون تومان برای تکمیل این پروژه برآورد شده بود، افزود: با توجه به افزایش قیمت‌ها پیش‌بینی می‌شود برای اتمام طرح بیش از سه میلیارد تومان هزینه نیاز داشته باشیم.

در خصوص محل تأمین منابع مالی در احداث و تکمیل بقعه بی‌بی حوریه،کمک‌های مردمی، نذورات فروش قبض و قبور از جمله موارد تامین منابع مالی در این طرح است که تحت نظر اداره اوقاف و امور خیریه هزینه می‌شود.

پروژه بازسازی بقعه بی‌بی حوریه بندر انزلی هم‌اکنون در مرحله ساخت مناره‌ها و گلدسته‌ها و گنبد است، تصریح کرد: بعد از اتمام این مرحله و تمام شدن سفت‌کاری، در صورت تامین منابع مالی، نازک‌کاری و کاشی و آیینه‌کاری، تاسیسات و مباحث جانبی در تکمیل طرح انجام می‌شود.

با توجه به پتانسیل این بقعه در توسعه و رونق گردشگری مذهبی شهرستان و منطقه و قرار گرفتن بقعه در محل ورودی شهر از سمت رشت و مسیر اصلی ورود به انزلی این بقعه سالانه به ویژه در ایام تعطیل، پذیرای مسافران و زائران زیادی است که در نوروز امسال و علی‌رغم شرایط جوی، روزانه تا ۲۰۰ نفر از این بقعه بازدید و در محل حاضر شدند.

بقعه بی‌بی حوریه از بقاع شاخص شهرستان بندر انزلی است و میزبان طرح‌های نشاط معنوی در تابستان و آرامش بهاری در نوروز هر سال است، تصریح کرد: استقبال گردشگران حتی تا روزانه پانصد نفر هم از این بقعه بوده و در راستای فرموده مقام معظم رهبری در تبدیل بقاع متبرکه به قطب‌های فرهنگی، در مناسبت‌های مذهبی همواره برنامه‌های متنوعی در محل بقعه به اجرا درآمده است.

بقعه و سایر زیرساخت‌های مربوط به حرم بی‌بی حوریه در مساحتی بیش از ۱۱ هزار و ۴۵۰ متر مربع احداث شده است، وجود زائرسرا و امکان اسکان مسافر تا ظرفیت ۸۰ نفر در بقعه بی‌بی حوریه پیش‌بینی شده است.

حضور مادی و معنوی همه دست‌اندرکاران و مسئولان مرتبط با عملیات عمرانی بقعه بی‌بی حوریه نقش مهمی در تسریع این پروژه دارد، تصریح کرد: با توجه به قرار گرفتن این بقعه در محل ورودی شهر علاوه بر ایجاد نمای زیبا و درخور شان شهر مهمان‌نواز بندر انزلی، با فراهم کردن زیرساخت‌های رفاهی برای گردشگران می‌توان سهم مهمی در رضایت مسافران و ایجاد خاطره خوش از حضور در بندر انزلی برای آنها به ارمغان آورد.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر