مهر ۲۸, ۱۳۹۸ کد خبر : 44589 اجتماعی استان‌ها پربیننده ترین ها خبر خبرهای مهم سیاسی گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی
استاندار گیلان تأکید کرد:

بهره‌مندی از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در توسعه گیلان ضروری است

بهره‌مندی از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در توسعه گیلان ضروری است

استاندار گیلان رویکرد توسعه در این استان را سبزآبی و برپایه کشاورزی، گردشگری و صنایع پاک دانست و تأکید کرد: باید در این زمینه از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان استفاده شود.

ارسلان زارع در جلسه بررسی پروژه‌های اقتصاد مقاومتی که در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد با بیان اینکه فضای اقتصادی کشور آرام است، اظهار کرد: شرایط نشان دهنده رشد مثبت اقتصادی در شش ماهه نخست امسال است.

وی در ادامه تأکید کرد: دشمنان تلاش کردند تا با تحریم‌ها و فشارهای ظالمانه فضای اقتصادی کشور را متلاطم کنند اما امروز شاهد روند دیگری هستیم که این در سایه تلاش مسئولان و ایستادگی و همکاری مردم به دست آمده است.

زارع با بیان اینکه در این مسیر قطعا آنچه که مهم است اجرای برنامه‌های علمی، مدون و سیاست‌های راهبردی اقتصادی از جمله راهبردی اقتصاد مقاومتی بوده که مورد تاکید رهبری و ریاست جمهوری است، افزود: به همین منظور در گیلان ۱۹ پروژه اقتصاد مقاومتی و ۵۳ زیر پروژه مصوب شده است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از این پروژه‌ها در حوزه کشاورزی، فناوری و شرکت‌های دانش بنیان بوده و دولت نیز در این زمینه حمایت‌های لازم را انجام می دهد، تصریح کرد: رویکرد توسعه استان رویکرد سبز آبی بر پایه کشاورزی، گردشگری و صنایع پاک بر مبنای حفظ محیط زیست است.

استاندار گیلان با تأکید بر بهره‌مندی از شرکت‌های دانش بنیان به عنوان یکی دیگر از اولویت‌های توسعه استان، بیان کرد: ۲۸ درصد اشتغال گیلان در بخش کشاورزی است که سهم این بخش در تولید ناخالص داخلی ۱۷.۹۵ درصد است و باید برای افزایش سهم اشتغال و تولید ناخالص داخلی این بخش بهره‌وری و کارآمدی فعالان این بخش را افزایش دهیم.  باید از ابزارها و مولفه‌های علمی برای بهره وری بیشتر استفاده کنیم.

وی همچنین با اشاره به کمک‌های بلاعوض ۸۵ درصد دولت در زمینه اجرای طرح آبیاری نوین تحت فشار در راستای افزایش راندمان آب، افزود: دستگاه‌های متولی اقدامات لازم را انجام دهند تا ضمن پایداری این میزان از اشتغال زمینه بهبود معیشت، اقتصاد بخش کشاورزی نیز فراهم شود.

زارع با بیان اینکه برای تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند روحیه جهادی، تفکر انقلابی با نگاه به توان داخلی در بخش‌های مختلف هستیم تا با استفاده از ظرفیت‌ها بتوانیم زمینه صادرات را فراهم کنیم، اظهار کرد: در استان گیلان تقویت صادرات غیرنفتی مهم‌ترین رویکرد با تاکید بر صنایع پاک، کشاورزی، صنایع تبدیلی، آبزی‌پروری و توسعه گردشگری است.

وی همچنین به عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا نیز اشاره کرد و گفت: این اتحادیه ظرفیت ارزشمند است در روزهای آینده عملاً کار ما با راه‌اندازی دبیرخانه این اتحادیه در رشت آغاز می‌شود باید از این ظرفیت با توجه به معافیت تعرفه‌ها استفاده کنیم.

استاندار گیلان با اشاره طرح واگذاری برخی پروژه‌ها، بیان کرد: در گذشته به دلیل نبود مکانیزم مناسب و مبنای ملی برای تکمیل این پروژه از طرف دولت مقاومت‌هایی در این زمینه انجام شده است، افزود: باید با برگزاری جلسات تخصصی زمینه واگذاری بخشی از این پروژه‌ها تا پایان سال فراهم شود.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر