مهر ۱۷, ۱۳۹۸ کد خبر : 43726 اجتماعی استان‌ها پربیننده ترین ها خبر عناوین کل اخبار فرهنگی گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

همایش گیلان در گستره عصر قاجار در دانشگاه گیلان برگزار شد

همایش گیلان در گستره عصر قاجار در دانشگاه گیلان برگزار شد

همایش ملی گیلان در گستره عصر قاجار امروز (چهارشنبه) در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد.

این همایش از سوی پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان، با حمایت انجمن ایرانی تاریخ و بنیاد ایران شناسی شعبه گیلان و دانشگاه فرهنگیان و با حضور اساتید، پژوهشگران و گیلان پژوهان برگزار شد.

رئیس دانشگاه گیلان بیان داشت: یکصد و ۳۰ چکیده مقاله و ۸۰ مقاله کامل به دبیرخانه همایش گیلان در گستره عصر قاجار ارائه شده که پس از داوری یکصد و ۱۲ چکیده و ۶۳ مقاله برای ارائه در این همایش انتخاب شده است.

احمد رضی اظهار داشت: اوضاع اجتماعی و سیاسی، گیلان و روابط بین المللی ایران، اقتصاد، معماری گیلان، مدرنیته و گیلان، مطبوعات و جنبش ها از محورهای این همایش است.

وی یکی از مهمترین انگیزه های برگزاری این همایش را نقش گیلانیان و سرزمین گیلان بر تحولات فکری، اجتماعی و اقتصادی ایرانِ در عصر قاجار عنوان و خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه گیلان برای این دوره نقش دروازه اروپا را بر عهده داشت، بررسی تحولات گیلانِ عصر قاجار می تواند برخی از زوایای پیدا و پنهان جامعه آن عصر را برای نسل حال و آینده مورد تحلیل و واکاوی قرار دهد.

در حاشیه برگزاری این همایش، نمایشگاه تمبر و اسناد تجار گیلان در عصر قاجار که نشان دهنده اهمیت تجارت و رونق در گیلان دوره قاجار است، دایر شد.

بر اساس آخرین آمار، هم اکنون حدود ۱۷ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه گیلان مشغول به تحصیل هستند؛ این دانشگاه دارای افزون بر ۵۶۰ عضو هیأت علمی است. دانشگاه گیلان به عنوان دانشگاهی جامع و بزرگترین دانشگاه شمال کشور، دارای ۱۰ دانشکده شامل ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه، علوم کشاورزی، فنی، تربیت بدنی و علوم ورزشی، منابع طبیعی، هنر و معماری، علوم ریاضی، مکانیک و دانشکده فنی و مهندسی شرق گیلان است.دانشگاه گیلان همچنین پژوهشکده گیلان شناسی، مرکز آموزش‌های الکترونیکی (مجازی) و یک پردیس دانشگاهی دارد.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر