آذر ۱۱, ۱۳۹۸ کد خبر : 47860 اجتماعی استان‌ها پربیننده ترین ها خبر گزارش ویژه گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

جوانان ورزشکار، پیشگام در تحقق گام دوم انقلاب

جوانان ورزشکار، پیشگام در تحقق گام دوم انقلاب

جوانان گیلانی در عرصه ورزش با رمز «ما می‌توانیم» قله‌های جهانی را یکی پس از دیگری فتح کردند و اینک آماده جهشی بزرگ در ۴۰ سال دوم انقلاب اسلامی هستند.

نگاهی به هرم سنی جمعیت کشورمان این حقیقت که حدود ۴۰ درصد از جمعیت را جوانان بین ۱۹ تا ۳۹ سال تشکیل می‌دهد، آشکار می‌سازد؛ پتانسیلی بس عظیم که هر کشوری در گیتی آرزوی داشتنش را دارد.

استان گیلان نیز به‌سان سایر استان‌های کشورمان دارای نیروی جوان و باانرژی است؛ جوانانی که در چند دهه اخیر پس از انقلاب شکوهمند اسلامی موفق شدند در عرصه‌های مختلفی از جمله عرصه ورزشی بدرخشند.

پیش از انقلاب اسلامی، حضور ورزشکاران در عرصه‌های بین‌المللی به‌ویژه در رشته‌های تیمی به رؤیایی دست‌نیافتنی تبدیل‌شده بود ولی پس از انقلاب به‌ویژه در دو دهه اخیر، جوانان ورزشکار با شعار «ما می‌توانیم» موفق شدند قله‌های مرتفع جهانی را یکی پس از دیگری فتح کنند.

گیلانی‌ها در بسیاری از رشته‌های ورزشی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی پیشگام بوده و شعار «ما می‌توانیم» را به رشته تحریر درآورده! و به واقعیت تبدیل کردند؛ چهارمی اصغر ابراهیمی در رشته وزنه‌برداری در مسابقات المپیک ۲۰۰۸ پکن، حضور علیرضا جهانبخش در لیگ برتر فوتبال انگلیس (معتبرترین لیگ فوتبال باشگاهی جهان)، صعودهای پی‌درپی آرمان حداد هیمالیانورد گیلانی، کسب مقام‌های سومی و دومی کاراته جهان توسط محمدرضا عابدی محزون و سعید حسنی‌پور تنها بخش کوچکی از افتخارات جامعه ورزش گیلان است.

ورزشکاران گیلانی در گام دوم انقلاب مصمم‌تر از هر زمان دیگری برای فتح قله‌های رفیع می‌جنگند؛ قهرمانانی پیش از این، شعار «ما می‌توانیم» را به رشته تحریر درآورده! و به واقعیت تبدیل کردند.

لیکن گیلانی‌ها می‌خواهند در ۴۰ سال دوم انقلاب با گام‌هایی استوارتر به‌عنوان سفیران کشورمان در عرصه‌های جهانی سرآمد بوده و هر رقیبی را به‌زانو درآورند؛ رسیدن و ایستادن در قله‌های رفیع جهانی نیاز به شاخصه‌های متعددی نظیر تجربه‌اندوزی دارد؛ همان‌گونه که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب فرمودند: «نادانسته‌ها را جز باتجربه‌ی خود یا گوش سپردن به تجربه‌ی دیگران نمی‌توان دانست.»

ورزشکاران متعهد گیلانی نیک می‌دانند که باید نبردی نابرابر داشته باشند؛ دشمنان ایران‌زمین از هر حربه‌ای برای به‌زانو درآوردن جوانان این مرزوبوم استفاده می‌کنند!

نمونه بارز ناجوانمردی دشمن را در مسابقات گرندپری سال گذشته انگلستان می‌توان جستجو کرد؛ کشوری که خود را به‌اصطلاح حامی حقوق بشر و آزادی می‌داند ولی در صدور روادید برای تکواندوکاران کشورمان کارشکنی کرده و درنهایت یکی از ملی‌پوشان از سفر بازماند ولی نتیجه چه شد؟! ورزشکارانی که خود را به منچستر رساندند باقدرت ایمان و عزم راسخشان با کسب نتایجی درخشان در گرندپری منچستر، میزبان را به سخره گرفتند.

یکه‌تازی جوانان گیلانی در عرصه ورزش با عناوینی بزرگ توأم شد؛ آرمین هادی پور به‌واسطه قهرمانی‌های پی‌درپی خود در مسابقات تکواندو دانشجویان جهان موفق شد به‌عنوان برترین ورزشکار رشته‌های دانشگاهی جهان در سال ۲۰۱۹ انتخاب شود؛ محمد رهبری در رشته شمشیربازی اسلحه سابر در یک‌قدمی المپیک توکیو ایستاده است، وی المپیک قبلی را به دلیل عدم حضور در دوئل مقابل نمایندگان رژیم صهیونیستی از‌دست داد و اینبار با قدرت و انگیزه‌ای مثال‌زدنی در پی کسب مدال المپیک است.

سارا بهمنیار دیگر نابغه گیلانی است که دنیا را متحیر خودکرده است، وی موفق شد در مسابقات جام جهانی کاراته اسپانیا به نشان خوش‌رنگ برنز دست‌یافته و دومین بانوی ایرانی پس از انقلاب اسلامی لقب بگیرد که صاحب مدال جام جهانی شده است؛ نشانی که توسط یک بانوی محجبه ایرانی کسب شده و دنیا را به تعظیم این ورزشکار ۱۹ ساله واداشت.

گریه‌های نازنین ملایی پس از نایب‌قهرمانی روئینگ آسیا هرگز از اذهان دوستداران ورزش پاک نمی‌شود، جوانی غیور که به کمتر از قهرمانی رضایت نمی‌دهد و این روحیه اشل کوچکی است از سایر ورزشکاران کشورمان که پس از انقلاب به دنیا آمده و به خودباوری لازم رسیده‌اند.

قهرمانی‌های پیاپی جهانی محمد احمدزاده به‌عنوان کاپیتان تیم ملی فوتبال ساحلی کشورمان با این تیم، یکی دیگر از پرشمار افتخارات جامعه ورزش گیلان است، لژیونر گیلانی در سال ۲۰۱۹ به‌عنوان یکی از کاندیداهای برترین بازیکن جهان نیز برگزیده شد.

جامعه جوان علاوه بر مدیران باتجربه نیاز به مدیرانی جوان نیز دارد؛ در چند سال اخیر موج جوان‌گرایی در ورزش گیلان آغازشده و تحولات شگرفی در این عرصه پیدا آورده است.

جامعه جوان علاوه بر مدیران باتجربه نیاز به مدیرانی جوان نیز دارد؛ در چند سال اخیر موج جوان‌گرایی در گیلان آغازشده و نمونه بارز آن حضور یک مدیرکل بانو و جوان‌تر نسبت به اسلاف خود در رأس ورزش گیلان است؛ مریم بخشی که خود به‌واسطه اعتماد مدیران ارشد کشور به روی کار آمده، این سیاست را در اداره متبوع در پیش‌گرفته و مدیرانی جوان در شهرستان‌های مختلف منصوب کرد.

ورزشکاران و جوانان موفق گیلانی با حضور خود در ارکان مدیریتی می‌توانند زمینه‌ساز تحولی شگرف باشند؛ همان‌گونه که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب فرمودند: «آینده‌سازان [جوانان کشورمان] در کشوری زندگی می‌کنند که از نظر ظرفیت‌های طبیعی و انسانی، کم‌نظیر است و بسیاری از این ظرفیت‌ها با غفلت دست‌اندرکاران تاکنون بی‌استفاده یا کم‌استفاده مانده است. همت‌های بلند و انگیزه‌های جوان و انقلابی، خواهند توانست آن‌ها را فعّال و در پیشرفت مادّی و معنوی کشور به معنی واقعی جهش ایجاد کنند.»

امین قاسمی‌پور، ایمان دلیل حیرتی، اصغر ابراهیمی، محمدرضا عابدی محزون و سعید حسنی‌پور چشمه‌ای از دریای بیکران استعدادهای جوانی هستند که در چند سال اخیر وارد عرصه مدیریت ورزشی شده و تحولات شگرفی در این عرصه پیدا آوردند.

اصغر ابراهیمی در رشته وزنه‌برداری با حضور در رأس این هیئت، موفق شد جوانانی بااستعداد نظیر علیرضا سلیمانی را به جامعه ورزش کشورمان معرفی کند، هیئت وزنه‌برداری استانمان در اسفندماه ۹۸ میزبان یکی از معتبرترین رویدادهای تاریخ ورزش گیلان (جام بین‌المللی فجر- گزینشی المپیک توکیو) خواهد بود.

قاسمی‌پور نیز که خود زمانی از قهرمانان نامی بوکس کشورمان بوده است، با حضور در رأس هیئت بوکس گیلان خیلی زود راه به اوج رساندن ورزش بوکس را پیدا کرد؛ وی بااستعدادیابی و پرورش استعدادهای ناب گیلانی که جملگی از جوانان دهه هفتاد به بعد بودند، توانست پایه‌گذار سه مقام قهرمانی تیمی در سه رده سنی بوکس کشور شده و نفرات ملی‌پوش به تیم ملی بوکس معرفی کند.

دلیل حیرتی نیز به‌سان قاسمی‌پور عمل کرده و پر بیراه نیست که احیای دوچرخه‌سواری گیلان پس از سال‌ها را به نام وی سند بزنیم! سرپرست سابق اعضای تیم ملی دوچرخه‌سواری کشورمان با استفاده از نیروهای جوان و باانگیزه موفق شد چندین ملی‌پوش به جامعه دوچرخه‌سواری معرفی کرده و رویدادهای ملی و بین‌المللی پرشماری را در گیلان برگزار کند.

محمدرضا عابدی از مدیران بسیجی گیلان نیز با حضور در اداره کل ورزش و جوانان گیلان، مسؤولیت هماهنگی امور شهرستان‌های این اداره را عهده‌دار است، حسنی‌پور دیگر کاراته‌کار گیلانی است که علاوه بر حضور در کادر فنی تیم ملی بزرگ‌سالان کشورمان، در عرصه مدیریتی نیز خوش درخشیده و نایب‌رئیسی کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک را بر عهده دارد.

تجربه مدیریتی چند سال اخیر نشان داده اعتماد به جوانان گیلانی به‌ویژه جوانان ورزشکار مثمر ثمر بوده و تداوم این رویکرد می‌تواند جامعه عمدتاً جوان را به‌سوی پیشرفت روزافزون سوق دهد.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر