آذر ۱۵, ۱۳۹۸ کد خبر : 48239 استان‌ها اقتصادی پربیننده ترین ها خبر عناوین کل اخبار گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

موانع فعالیت دبیرخانه “اوراسیا” در ایران برطرف می‌شود

موانع فعالیت دبیرخانه “اوراسیا” در ایران برطرف می‌شود

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گفت: موانع فعالیت رسمی و شروع به کار عملی دبیرخانه اوراسیا با تشکیل کارگروه‌های مورد نیاز به زودی رفع می‌شود.

هادی تیزهوش تابان آخرین وضعیت فعالیت دبیرخانه اوراسیا که دفتر آن در استان گیلان مستقر شده است را برشمرد و اظهار داشت: موانع شروع به کار عملی دبیرخانه اوراسیا جهت تسهیل در امور تجارت با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و مورد نیاز آن به زودی برطرف می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه دبیرخانه اوراسیا از ۵ آذر در استان گیلان استقرار پیدا کرده است عنوان کرد: در حال حاضر با وجود آغاز به کار دبیرخانه اوراسیا در بخش ایران فعالیت‌هایی نظیر تشکیل کارگروه‌های مورد نیاز و مراحل ارسال گواهی‌های لازم هنوز انجام نشده است.

تیزهوش تابان با بیان اینکه مسئول بخش ایران و روسیه در معاهده گمرکی اوراسیا  وزیر نیرو است  تصریح کرد: طبق آخرین اطلاعات و گزارش‌های دریافتی از سوی دولت، ظاهراً تلاش‌های زیادی برای رفع مشکلات و موانعی که در مسیر فعالیت رسمی دبیرخانه اوراسیا قرار گرفته در حال انجام است که امیدواریم نتیجه‌بخش باشد.

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان از ارائه خدمات لازم به بازارگانان و تجار کشور روسیه در بحث‌های مربوط به تعرفه کالاها خبر داد و ابراز داشت: اتحادیه گمرکی اوراسیا فرصت بسیار خوبی برای ما فراهم کرده است بنابراین باید از این موقعیت جهت تحقق منافع اقتصادی خود استفاده کنیم.

وی فعال‌تر کردن دبیرخانه اوراسیا، عملیاتی کردن فعالیت‌های تجاری بین کشورمان و سایر اعضاء اوراسیا و تعجیل دولت ایران برای رفع موانع موجود را مورد تأکید قرار داد و گفت: اگر مقدمات کار سریع‌تر فراهم شود می‌توانیم از دولت روسیه و سایر اعضاء اوراسیا امتیازات ویژه‌ای در بخش تعرفه‌ها بگیریم.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با تأکید بر اینکه پیمان گمرکی اوراسیا بین ۵ کشور روسیه، بلاروس، قرقیزستان، ارمنستان و قزاقستان منعقد شده است اظهار داشت: پیوستن کشورمان به این پیمان‌نامه بین‌المللی به طور یقین می‌تواند برای تجارت ایران و کشورهای ذکر شده بسیار سودمند باشد.

تیزهوش تابان ایجاد فضای واحد اقتصادی را از جمله اهداف مهم تشکیل اتحادیه گمرکی اوراسیا اعلام کرد و گفت:‌ توسعه بازار مشترک و دستیابی به حرکت آزاد کالا، سرمایه، خدمات و مردم در بازار واحد کشورهای عضو و ترویج رقابت سالم در بازار مشترک از دیگر اهداف مهم ایجاد این پیمان‌نامه محسوب می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی،‌ صنایع، معادن و کشاورزی گیلان اتخاذ سیاست‌های مشترک در حوزه کشاورزی، انرژی، فناوری و حمل و نقل را از دیگر کارکردهای تشکیل اتحادیه اوراسیا دانست و افزود: با پیوستن ما به این پیمان‌نامه گمرکی امکان صادرات بخش زیادی از کالاهای ایران به کشورهای عضو اوراسیا فراهم می‌شود.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر