- جاهد‌خبر - http://jahedkhabar.ir -

فرمانده سپاه قدس گیلان: مهندسان بسیجی در تأمین امنیت غذایی کشور نقش مهمی دارند

فرمانده سپاه قدس گیلان: مهندسان بسیجی در تأمین امنیت غذایی کشور نقش مهمی دارند

سردار محمد عبدالله‌پور در مراسم شکرگزاری برداشت برنج که با حضور کشاورزان نمونه استان گیلان برگزار شد اظهار داشت: با اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز در گیلان علاوه بر افزایش تولید در واحد سطح، هدف مهم تأمین امنیت غذایی کشور و استان تحقق پیدا می‌کند.

فرمانده سپاه قدس گیلان برگزاری رایگان کلاس‌های آموزشی و ترویجی برای کشاورزان و برنج‌کاران استان را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: اهمیت عملکرد مهندسان بسیجی که در اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز مشارکت می‌کنند از نقش‌آفرینی رزمندگان و سربازان ما در حوزه‌های نظامی و دفاعی کمتر نیست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز در این مراسم بخش کشاورزی را موتور محرک توسعه اقتصادی در تمام نظام‌ها تلقی کرد و بیان داشت: در حال حاضر ۸۰ درصد امنیت غذایی کشور در بخش کشاورزی رقم می‌خورد از سوی دیگر با توجه به ظرفیت‌های موجود، تولید محصولات کشاورزی به میزان دو برابر جمعیت کشور قابل دستیابی است.

علی درجانی تولید بیش از ۳ درصد تولیدات کشاورزی در گیلان را مورد توجه قرار داد و با اشاره به اینکه این استان تنها ۹ درصد خاک کشور را در اختیار دارد تصریح کرد: هم‌اینک ۷۰ نوع محصول استراتژیک توسط کشاورزان گیلانی تولید می‌شود و این استان در تولید ۲۰ عنوان محصول در رده‌های نخست تا پنجم کشوری قرار دارد.

وی ۲۸ درصد اشتغال گیلان و ۴۰ درصد اقتصاد آن را مربوط به فعالیت‌های کشاورزی و تولید انواع محصولات اعلام کرد و اظهار داشت: طبق آمارها بیش از ۴ میلیون بهره‌بردار در سراسر کشور مشغول انجام فعالیت‌های کشاورزی هستند و از این میزان ۳۰۰ هزار خانوار بهره‌بردار یعنی حدود ۸ درصد آن در گیلان سکونت دارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان پائین بودن متوسط زیرکشت در استان گیلان را مورد تأکید قرار داد و با بیان اینکه باید در مسیر ارتفاء تولید در واحد سطح تلاش کنیم ابراز داشت: انتقال دانش‌های روز به کشاورزان برای بهره‌وری بیشتر در تولید محصولات کشاورری از جمله اولویت‌های مهم سازمان جهاد کشاورزی است.

درجانی اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز را یک نماد همکاری و هم‌افزایی برای رسیدن به خودکفایی در تولید برنج دانست و عنوان کرد: در سال زراعی ۹۸ تولید برنج در گیلان حدود ۶ درصد افزایش پیدا کرد به طوری‌که با تولید چیزی حدود ۷۵۰ هزار تن برنج سفید کیفی در استان از این حیث رکورد خوبی به نام ما ثبت شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تولید بیش از ۸ درصد گوشت سفید کشور در گیلان و فعالیت ۱۳ هزار خانوار در بخش طیور را مؤید توانمندی‌های این استان اعلام کرد و گفت: امسال تاکنون بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات به بخش کشاورزی گیلان تزریق شد که بخش اعظمی از آن به خرید ماشین‌آلات کشاورزی اختصاص پیدا کرد.

درجانی افزایش ۴ درصدی استفاده از کمباین در سطح شالیزارهای استان گیلان برای درو برنج را نتیجه تلاش‌های سازمان جهاد کشاورزی تلقی کرد و اظهار داشت: ساماندهی آب‌بندان‌ها در گیلان که علاوه بر ذخیره آب مزایای بسیار زیادی در بخش کشاورزی دارد پس از حدود دو دهه تأخیر بالاخره در استان از سر گرفته شد.

وی از ساماندهی و لایروبی ۲ هزار هکتار از آب‌بندان‌های گیلان تا قبل از پایان امسال خبر داد و با اشاره به اینکه منابع لازم برای انجام این کار باید اختصاص پیدا کند اظهار داشت: گیلان برای اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی و طرح بسیج همگام با کشاورز از پتانسیل لازم برای معرفی استان پایلوت کشور در این زمینه برخوردار است.