دی ۳۰, ۱۳۹۸ کد خبر : 51738 استان‌ها اقتصادی پربیننده ترین ها خبر عناوین کل اخبار گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

پیاده‌سازی توافق‌نامه اوراسیا در انتظار کمک جدی‌تر دولت؛ فعالان اقتصادی برای نقش‌آفرینی آماده‌اند

پیاده‌سازی توافق‌نامه اوراسیا در انتظار کمک جدی‌تر دولت؛ فعالان اقتصادی برای نقش‌آفرینی آماده‌اند

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه پیاده‌سازی توافق‌نامه اوراسیا به کمک جدی‌تر مسئولان نیاز دارد گفت: دولت باید برای رفع چالش‌های این توافق‌نامه تلاش کند.

هادی تیزهوش تابان آمادگی فعالان اقتصادی کشورمان برای شروع فعالیت‌های تجاری و بازرگانی با کشورهای عضو اوراسیا را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: روند پیاده‌سازی توافق‌نامه گمرکی اوراسیا کمی دچار مشکل شده است و انتظار داریم دولت برای رفع آن‌ اقداماتی انجام دهد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه به صحبت‌های اخیر مشاور اتاق بازرگانی مبنی بر اینکه روند پیاده‌سازی اوراسیا در محدوده ایران به خوبی پیش نمی‌رود اشاره کرد و ابراز داشت: معمولاً هر توافق‌نامه و همکاری مشترک اقتصادی در مرحله آغاز کار دارای نقاط قوت و ضعفی است و با چالش‌های متعددی روبه‌رو می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا را راهکار خوبی جهت رونق‌ بخشیدن به فعالیت فعالان اقتصادی در حوزه صادرات دانست و تصریح کرد: اگر همه ما در کشور به این اهداف معتقدیم پس باید مشکلاتی که در بخش‌های مختلف ایجاد شده را احصاء و نسبت به رفع آن‌ها تلاش کنیم.

تیزهوش تابان فراهم نشدن زیرساخت‌های لازم در حوزه قوانین گمرکی و تجاری را یکی از موانع ایجاد شده جهت پیاده‌سازی اوراسیا در ایران تلقی کرد و گفت: گیلان تمام شرایط لازم برای پیوستن کشورمان به معاهده گمرکی اوراسیا را فراهم کرده است اما موانعی که فعلاً در این مسیر ایجاد شده تنها با رایزنی‌ در سطح ملی حل می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه دولت باید در مسیر آماده‌سازی زیرساخت‌های حمل و نقل، تسهیل در روابط تجاری، آئین‌نامه‌ها، بخشنامه‌ها و نظایر آن گام‌های لازم را بردارد تصریح کرد: بدون تعیین تکلیف و مهیاسازی زیرساخت‌های اشاره شده فعالان اقتصادی ایران نمی‌توانند به راحتی تجارت خود را در محدوده اوراسیا توسعه دهند.

تیزهوش تابان ایجاد فضای واحد اقتصادی را از جمله اهداف مهم تشکیل اتحادیه گمرکی اوراسیا اعلام کرد و گفت:‌ توسعه بازار مشترک و دستیابی به حرکت آزاد کالا، سرمایه، خدمات و مردم در بازار واحد کشورهای عضو و ترویج رقابت سالم در بازار مشترک از دیگر اهداف مهم ایجاد این پیمان‌نامه محسوب می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی،‌ صنایع، معادن و کشاورزی گیلان اتخاذ سیاست‌های مشترک در حوزه کشاورزی، انرژی، فناوری و حمل و نقل را از جمله کارکردهای بین‌المللی تشکیل اتحادیه اوراسیا خطاب کرد و افزود: با پیوستن ایران به این پیمان‌نامه امکان صادرات بخش زیادی از کالاهای کشورمان به کشورهای عضو اوراسیا فراهم می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با تأکید بر اینکه پیمان‌نامه گمرکی اوراسیا بین ۵ کشور روسیه، بلاروس، قرقیزستان، ارمنستان و قزاقستان منعقد شده است اظهار داشت: الحاق کشورمان به این معاهده گمرکی بین‌المللی به طور یقین می‌تواند برای حوزه تجارت ایران و کشورهای ذکر شده بسیار سودمند باشد.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر