بهمن ۲۵, ۱۳۹۸ کد خبر : 53302 اجتماعی استان‌ها پربیننده ترین ها خبر سیاسی عناوین کل اخبار گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی
سرويس سياسي جاهدخبر- مهندس خسرو آرنگ، كانديداي يازدهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي در شهرستان بندرانزلي

مهمترین چالش ها ، آسیب ها و بداخلاقی های انتخاباتی

مهمترین چالش ها ، آسیب ها و بداخلاقی های انتخاباتی

انتخابات یکی از مهمترین جلوه ها و نمود بلوغ زندگی سیاسی ، اجتماعی در کشورهای مترقی است و بعنوان اولین رکن جوامع مدنی و دموکراتیک از آن یاد می شود.

در دموکراتیک ترین کشورهای جهان همانند سوئیس ، فنلاند ، نیوزیلند ، استرالیا ، سوئد ، نروژ ، فرانسه  ، کانادا و حتی امریکا و به عبارتی در اغلب کشورهای مدعی آزاد اندیشی و آزادی عمل حقوق شهروندی که جدیداً هم شاهد شعارهای بی پایه و اساس آنها هستیم ( چرا که کشتار شهروندان امریکایی توسط پلیس این کشور ، ممنوعیت حجاب مسلمانان در کانادا و سایر کشورهای اروپایی ، سرکوب جنبش جلیقه زردهای فرانسه ، حمله به نمازگزاران مسجد نیوزیلند ) و الی ماشاالله مصادیق بی شمار در این باب به پوشالی بودن ، اغراق  و مبالغه درگفتار آنان صحه می گذارد ، لذا از شعار تا عمل به واقعیات جوامع مدعی دموکراسی فاصله بسیار است ، شاید در قضاوتی منصفانه بتوان گفت : که حقوق شهروندی و مدنی و انتظارات مردمی در این کشورها دارای نسبت های متفاوتی است ، اما آنچه که برای جذب سرمایه های مالی و انسانی سایر کشورها توسط کشورهای مدعی آزادی و آزاداندیشی  تدارک دیده شده و از خود رخ مینمایاند و با حقایق ملموس و محسوس و تصور سرزمین موعود ( مدینه فاضله ) که مورد انتظار جوامع بشری است فاصله بی شماری دارد .
لذا در اغلب کشورها که انتخابات مظهر آزادی عمل و مشارکت در سرنوشت سیاسی است این پدیده با چالش های عدیده ای روبروست ، چرا که پر واضح است سلایق و تمایلات حزبی ، جناحی و گروهی . . . افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت از هم بوده و مطمئناً در دسته بندی یک رفراندوم سالم گروه ها در اقلیت و یا اکثریت قرار می گیرند و یا به نوعی یک گروه سیاسی در مبارزات انتخاباتی مغلوب و گروهی دیگر غالب این کارزار سیاسی خواهد بود ، از سویی انسانها فطرتاً بدنبال کمال و سعادت و پیروزی در تمامی عرصه ها و شئونات زندگی اجتماعی و سیاسی خود هستند و شکست واژه ای است که با آن مأنوس نبوده مورد وثوق آنان  نخواهد بود و آن را برنمی تابند ، بدین خاطر اولین چالش ها و بداخلاقی ها بین اشخاص ، احزاب و جناح های سیاسی رقم می خورد .
در حال حاضر علیرغم اینکه دولت مردان و سیاسیون از لزوم برقراری حقوق شهروندی مردم ، ایجاد دموکراسی ، گسترش دیدگاه های دموکراتیک در سطح جامعه سخن به میان می آورند ، اما روند جاری در سطح جهان مبین چنین دیدگاهی نیست ، این مسئله امروزه با دیدگاه هایی همچون ” طرح جامعه مدنی “ که به نوعی ایجاد تشکل بعنوان واسط میان مردم و حکومت تبدیل شده اند ، همانند احزاب ، اصناف و . . . و به اصطلاح استفاده از نخبگان جامعه در فضاهای سیاسی ، اجتماعی و القاء تصمیمات و نظرات آنان و طیف حامی ملاک عمل قرار می گیرد و می توان ادعا نمود در حقیقت جامعه مدرن امروز به لحاظ سیاسی به جای اشاعه و ترویج دموکراتیک به سمت حاکمیت گروهی از اشراف ، سرمایه داران و سیاستمداران کهنه کار پیش می رود “موضوعی که در کشور ما با استانی شدن انتخابات می تواند شکل گیرد ” خوشبختانه در کشور ما دستگاه های نظارتی متعددی پیرامون کنترل ریل گذاری و نظریه پردازی حکومت مردم سالاری دینی نقش آفرین هستند ، خصوصاً رهبری معظم انقلاب که مدام با فرهنگ سازی و ارائه الگوهای ایرانی – اسلامی ، ابلاغ سیاست های کلان کشور و صدور بیانیه ها در شکل گیری و رصد موضوعات اجتماعی و سیاسی اثر گذارند و عنقریباً نیز با صدور بیانیه گام دوم انقلاب و توجه به جوانان و اصلاح ساختار در کشور و ضرورت نقش آفرینی مردم برای گزینش های اصلح در حوزه های سیاسی مواردی را خاطر نشان ساختند ، علی ایحال همگی برای شکل گیری و نیل به اهداف ۱ –  انتخابات آزاد و عادلانه ۲- دولت شفاف و پاسخگو ۳- رعایت حقوق مدنی و سیاسی ۴- وجود جامعه دموکراتیک با ارزش های دینی و . . . در فعالیتند  ولی این مسیر راه پر نشیب و فرازی است . گواه این موضوع انتخابات در کشور ماست  که تبعاتی سوء اجتماعی همچون  الف – امنیت انتخابات ب- تهدید و تطمیع پ- سیاست زدگی ت- ارتقاء سطح آگاهی و قوه تجزیه و تحلیل مردم ث- تبلیغات زود رس ج-خود تحریمی در انتخابات و فضاسازی برای غیرشایسته ها . . . را داشته است .

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر