تیر ۱۰, ۱۳۹۹ کد خبر : 61929 اجتماعی استان‌ها پربیننده ترین ها خبر عناوین کل اخبار گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

مراکز اهدای خون آماده دریافت پلاسمای بهبودیافتگان کرونا

مراکز اهدای خون آماده دریافت پلاسمای بهبودیافتگان کرونا

سخنگوی سازمان انتقال خون با دعوت از بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما گفت: ۲۲ مرکز در استان‌ها آماده پذبرایی از این اهداکتندگان است.

دکتر بشیر حاجی بیگی از مراجعه ۲ هزار و ۳۵۰ نفر از بهبود یافتگان کووید ۱۹ جهت اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون در سه ماه گذشته خبر داد و گفت: از این تعداد یک هزار و ۸۸۰ واحد پلاسما دریافت شده است.
سخنگوی سازمان انتقال خون اعلام کرد: در میان استان‌های کشور، استان تهران، خوزستان، اصفهان، خراسان رضوی، گیلان، فارس و کرمانشاه بیش از دیگران از اهدای پلاسما استقبال کرده اند و بیشترین میزان اهدای پلاسمای کوید ۱۹ در استان‌های تهران، خوزستان و خراسان رضوی بوده است.
دکتر حاجی بیگی افزود: در حال حاضر در ۲۲ استان و مرکز انتقال خون کشور پلاسمای کووید ۱۹ در مراکز اهدای خون دریافت می‌شود و ساکنان استان‌هایی که در ادامه می‌آید می‌توانند با مراجعه به مراکز تعیین شده به همراه کارت ملی و مدارک ابتلا و بهبودی از کوید ۱۹، پلاسمای خود را اهدا کنند.
وی افزود: استان‌های اردبیل، مرکزی، کرمان، آذربایجان غربی، اصفهان، خوزستان، مازندران، آذربایجان شرقی، گیلان، زنجان، قزوین، البرز، سیستان و بلوچستان، همدان، قم، یزد، خراسان رضوی، گلستان، سمنان، تهران، کرمانشاه و فارس در حال حاضر در طرح جمع آوری پلاسمای بهبود یافتگان کوید ۱۹ شرکت دارند و میزبان بهبودیافتگان بیماری کووید-۱۹ هستند که یک ماه از بهبودی شان گذشته است.
به گفته آقای حاجی بیگی؛ در سه ماهه اول سال ۹۹ به میزان ۷۵۵ هزار و ۳۷۸ واحد خون و فرآورده‌های آن شامل گلبول قرمز فشرده، پلاکت، و پلاسما در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شد که نزدیک به ۲۱ درصد آن در بیمارستان‌های استان تهران به مصرف رسید.
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران همچنین افزود: در این مدت بیش از ۵۶۲ هزار نفر برای برای اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کرده اند که ۱۱۸ هزار و ۱۰۰ نفر آنان از اهدای خون معاف شدند.
وی اعلام کرد: در سه ماه اول سال ۴۴۴ هزار واحد خون کامل از اهدا کنندگان دریافت شد.
دکترحاجی بیگی همچنین تاکید کرد: طی سه ماه اول سال جاری استان‌های قم، البرز، تهران و مرکزی بیشترین مشارکت را در شبکه ملی خون رسانی کشور (ارسال خون به سایر استان‌های نیازمند به خون در کشور) داشته اند.
وی خاطر نشان کرد: ۳۴ درصد از خون‌های اهدایی کشوردارای گروه خونی O+و تنها یک درصد از خون‌های اهدایی دارای گروه AB-بوده است. گفتنی است ۵۰ درصد اهدا کنندگان خون در کشور بین سنین ۳۱ تا ۴۵ سال، ۲۴ درصد بین سنین ۴۶ تا ۶۰ درصد، ۳ درصد اهدا کنندگان خون بین ۲۰ تا ۱۸ سال و ۲۳ درصد اهدا کنندگان بین سنین ۲۱ تا ۳۰ سال سن دارند.
او از هموطنان خواست با اهدای خون به نجات جان بیماران کمک کنند.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر