مرداد ۱۹, ۱۳۹۹ کد خبر : 64120 اجتماعی استان‌ها پربیننده ترین ها خبر عناوین کل اخبار گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی
سرويس علمي تكنولوژي جاهدخبر- دكتر احيا زري دوست، فوق تخصص غدد و متابولیسم و متخصص کودکان و نوزادان :

بچه من قدکوتاه می‌شود؟!

بچه من قدکوتاه می‌شود؟!

دکتر احیاء زری دوست فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان، فارغ التحصیل سال ۱۳۸۹ از دانشگاه تهران بوده و هم اکنون در بیمارستان هفده ی شهریور رشت مشغول به خدمت می باشد.
زمینه فعالیت : درمان اختلالات رشد و نمو و دیابت، کوتاهی و بلندی قد، کمکاری و پرکاری تیرویید، اختلالات پاراتیرویید و غدد فوق کلیوی، بیماریهای متابولیک استخوان ، اختلالات هویت جنسی و ابهام جنسی، تاخیر بلوغ و بلوغ زودرس، بیماری‌های متابولیک ارثی

برادر من قدکوتاه است، ممکن است فرزندم در آینده کوتاه‌قد شود؟
دخترم اکنون دوازده ساله است و ۱۶۰ سانتی‌متر قد دارد. قدّ نهایی او چقدر خواهد بود؟ ممکن است همچنان به رشد خود ادامه دهد؟
پسرم به دلیل اختلال غضروفی کوتاه است. چقدر احتمال دارد فرزند بعدی من هم مبتلا شود؟
اینها سؤالات رایجی هستند که والدین مکرراً از پزشک خود می‌پرسند. واقعاً چه عواملی در تعیین قدّ نهایی یک فرد مؤثرند؟ ارث؟ محیط؟ تغذیه؟ نژاد؟ کدام‌یک مؤثرترند؟

طول قد یکی از چند خصوصیت اصلی است که در معرّفی افراد و شناسایی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد و علاوه بر اینکه اندازه آن مایه مباهات افراد است (خصوصاً در جوان‌ها)، یکی از نشانه‌های مهمّ سلامت نیز محسوب می‌شود. اهمّیّت این امر در مورد کودکان بارزتر هم هست زیرا به نحوی بیانگر رشد و تکامل آنان است. بیماری‌های مزمن ازجمله آسم و آلرژی، اختلالات سیستم ادراری و کلیه‌ها، اختلالات گوارشی و تغذیه‌ای، اختلالات سیستم قلبی-عروقی و استخوانی، بسته به زمان شروع و شدّت آنها روی رشد بچّه‌ها تأثیر می‌گذارند و سبب کندی رشد و گاهی توقّف آن می‌شوند. به‌جرأت می‌توان گفت که کوتاه‌قدی یکی از علائم مهمّ بیماری‌های مزمن است. چنانچه هرچه این مشکلات زود‌تر و شدید‌تر شروع شوند، پیامد نامطلوب‌تری را برای قدّ کودک رقم می‌زنند که گاهی متأسّفانه ماندگار و برگشت‌ناپذیر است.
بنابراین می‌توان گفت که وقتی به قامت کودکی می‌نگریم از دریچه‌ای کوچک به دنیایی وسیع راه می‌یابیم؛ جهان پهناوری که تمام شاهراه‌ها، خیابان‌ها و کوچه پس کوچه‌های آن به هم مرتبط هستند و باید همه آنها را به‌دقّت بررسی کرد.
گذشته از بیماری‌ها که می‌توانند رشد فرزندان عزیزمان را مورد تهاجم قرار دهند، عوامل متعدّد دیگری هم هستند که قادرند تفاوت‌های واضح و واقعاً شگفت‌انگیزی بین افراد بشر پدید آورند، ازجمله آنها ژنتیک افراد است که عامل قدرتمندی در تعیین بسیاری از خصوصیات انسان است، همچنان‌که اغلب والدین بلندقامت در مقایسه با کوتاه‌قامتان، فرزندان قدبلندتری دارند.
جغرافیای محلّ زندگی ما، بر خصوصیات ظاهری‌مان تأثیر بسزایی دارد. همان‌طورکه در نژاد‌های مختلف مثل زردپوستان، سیاهپوستان، سرخپوستان و سفیدپوستان می‌بینیم که می‌توان به‌راحتی از روی نژادشان منطقه جغرافیایی زندگی‌شان را حدس زد.اینکه جغرافیای سکونت انسان‌ها به مرور زمان روی ژنتیک آنها تأثیر گذاشته یا برعکس کاملاً مشخّص نیست، ولی منطقی به نظر می‌رسد که محلّ زندگی افراد و خصوصیات آب و هوایی منطقه سبب دسترسی به منابع غذایی و عادت‌ها و فرهنگ‌های ویژه تغذیه‌ای و رفتاری شده است.
در همه نژاد‌ها و ملّیّت‌ها هر کودک در طول زندگی خود روند رشد منحصر به‌فرد خود را طی می‌کند که می‌توان با استفاده از نمودارهای خاص آن را بررسی کرد. به عنوان یک قانون کلّی، هر کودکی که از نمودار معمول رشد خود منحرف شود، باید تحت بررسی قرار گیرد یا اگر کودکی پس از دو سالگی، کمتر از پنج سانتی‌متر در سال رشد کند، باید یک پزشک حاذق در زمینه رشد، او را بررسی کند.
البته اندازه‌گیری قد، خود روش خاص و استانداردی دارد که گاهی والدین با استفاده از روش‌های خود در مورد قامت فرزندانشان اشتباه می‌کنند. آنچه ما اغلب شاهد هستیم این است که اکثر والدین قدّ خود را نیز بلندتر از واقع می‌بینند، زیرا از روش خود استفاده می‌کنند. به هر روی بسیاری از اختلالاتِ منجر به کوتاهی قد قابل درمان هستند، به شرطی که در زمان مناسب بررسی و رسیدگی شوند و همچنین شایان ذکر است که بسیاری از مواردی که از نظر والدین عزیز کوتاهی به نظر می‌رسد طبیعی است و نیاز به هیچ مداخله‌ای ندارد.
همچنین بد نیست بدانیم که والدین کوتاه‌قد هم نباید تصوّر کنند که فرزندانشان قطعاً کوتاه‌ قد خواهند بود و نقش ارث را پررنگ‌تر از واقعی ببینند. کوتاه‌قدی این کودکان لزوماً درمان‌ناشدنی نیست.
گذشته از همه موارد بالا، نقش بلوغ هم مهم است، زیرا این مرحله تکامل سهم بزرگی در رشد و تعیین قدّ نهایی دارد و زمان شروع آن بسیار مهم است. یکی از علل مهمّ اختلال رشدکه از چشم والدین عزیز دور می‌ماند و حتّی گاهی آنها را نسبت به آینده خوشبین می‌کند، شروع زودهنگام بلوغ است. البته باید گفت که بلوغ فرایند پیچیده‌ای است و از عوامل بسیاری تأثیر می‌‌پذیرد، بنابراین باید هر کودک جداگانه با تکیه بر شرایط خاصّ ژنتیکی، جغرافیایی، خانوادگی و حتّی اقتصادی سنجیده شود.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر