شهریور ۲۷, ۱۳۹۹ کد خبر : 65779 استان‌ها اقتصادی پربیننده ترین ها خبر عناوین کل اخبار گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی

امکان افزایش صادرات به روسیه تا ۱۰ میلیارد دلار/ قیمت‌گذاری و ترخیص کالا مشکلاتی برای تجار ایجاد کرده است

امکان افزایش صادرات به روسیه تا ۱۰ میلیارد دلار/ قیمت‌گذاری و ترخیص کالا مشکلاتی برای تجار ایجاد کرده است

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه امکان افزایش صادرات به روسیه تا ۱۰ میلیارد دلار ممکن است گفت: قیمت‌گذاری و ترخیص کالا مشکلاتی را برای تجار ایجاد کرده است.

هادی تیزهوش تابان با بیان اینکه مباحثی نظیر قیمت‌گذاری و ترخیص کالا مشکلاتی را برای تجار ایجاد کرده است و باید این موانع برطرف شوند اظهار داشت: امکان افزایش صادرات ایران به روسیه تا میزان ۱۰ میلیارد دلار دور از دسترس نیست و می‌توان برای تحقق آن بسترسازی کرد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه ضمن تقدیر از تلاش‌های انجام شده سازمان توسعه تجارت ایران و تأیید وجود پتانسیل‌های فراوان صادراتی به کشور روسیه عنوان کرد: در صورتی که امکانات و زیرساخت‌های لازم از نظر لجستیکی فراهم شود می‌توانیم برای افزایش سهم صادراتی خود به کشور روسیه برنامه‌ریزی کنیم.

تیزهوش‌تابان شیوع ویروس کرونا و تبعات بروز این بحران در بخش‌های اقتصادی و به‌ویژه فعل و انفعالات گمرکی مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در زمان شیوع ویروس کرونا، بسیاری از مرزهای کشورمان بسته بود اما مرزهای زمینی، دریایی و ریلی گیلان با جمهوری آذربایجان باز بود و شبانه‌روز تردد انجام می‌شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان با بیان اینکه در راستای باز بودن و استمرار فعالیت گمرکی در مرز آستارا رایزنی‌های زیادی انجام شد ابراز داشت: در این راستا مذاکراتی با بنیاد حسین‌اف سفیر جمهوری آذربایجان در ایران و لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران انجام دادیم تا مرز آستارا در زمان شیوع کرونا باز بماند.

وی بسته بودن مرزهای کشورمان در زمان شیوع کرونا و اهمیت استراتژیک مرز آستارا را مورد توجه قرار داد و در همین زمینه اظهار داشت: در زمان اوج‌گیری ویروس کرونا حجم صادرات در مرز آستارا بسیار بالا بود به طوری‌که به موجب این امر شاهد تشکیل صف‌های ۱۵ کیلومتری کامیون‌ها و وسائط حمل بار بودیم.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه صف‌های طولانی و تردد با تأخیر کامیون‌های حاوی محموله‌های وارداتی و صادراتی را یکی از مشکلات جدی صادرکننده‌ها و البته کامیون‌ها اعلام کرد و افزود: مشکلات ارزی از دیگر چالش‌هایی است که تجار و بازدگانان با آن مواجه هستند و لازم است در این مورد تصمیمی اتخاذ شود.

تیزهوش‌تابان با اشاره به اینکه قوانین ارزی کشورمان در واقع قواعد و پول‌های ملی کشورهای مختلف را در نظر نگرفته است این موضوع را که دولت باید در حوزه ارز برای کشورهای مختلف قوانین مختلفی داشته باشد متذکر شد و گفت: براساس قوانین گمرکی، کسی که ۱۰۰ دلار صادرات انجام می‌دهد باید ۱۶۰ دلار هم واردات داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان قیمت‌گذاری و ترخیص کالا را مشکل دیگر تجار اعلام کرد و با بیان اینکه تعرفه کالاها در سازمان توسعه تجارت بسیار بالا است خاطرنشان کرد: بروز مشکلات در سامانه یکپارچه کارت بازرگانی نیز از دیگر مواردی است که باید در راستای رفع آن و کمک به تجار و بازرگانان اقداماتی انجام شود.

وی حمایت از تولید داخلی را به عنوان یک راهبرد که باید توسط تمامی دستگاه‌ها و نهادها اجرایی شود مورد تأکید قرار داد و ابراز داشت: امسال توسط مقام معظم رهبری به نام سال جهش تولید نامگذاری شده اسا بنابراین لازم است با تسهیل در قوانین، حمایت‌های بانکی و اقداماتی از این دست زمینه تحقق آن را فراهم کنیم.

موافقتنامه ترتیبات موقت ترجیحی ایران و اوراسیا، که از پنجم آبان‌ سال ۹۸ اجرایی شده است، مفصل‌ترین و جامع‌ترین موافقنامه‌ای است که تاکنون جمهوری اسلامی ایران منعقد کرده و شامل ۹ فصل قواعد عمومی، تجارت کالا، چاره‌کارهای تجاری، موانع فنی فرا راه تجارت، اقدامات بهداشتی و بهداشت گیاهی، قواعد مبدا، تسهیل تجارت، حل و فصل اختلافات و مقررات پایانی است.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر