- جاهد‌خبر - http://jahedkhabar.ir -

مراکز استان همه قرمز شده‌اند/ میزان ابتلا در منطقه سیستان ۸برابر شد/ پرسنل ادارات و شرکت‌ها رعایت کامل پروتکل‌ها را جدی بگیرند

مراکز استان همه قرمز شده‌اند/ میزان ابتلا در منطقه سیستان ۸برابر شد/ پرسنل ادارات و شرکت‌ها رعایت کامل پروتکل‌ها را جدی بگیرند

روز ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ بررسی وضعیت همه‌گیری کووید۱۹ در کشور نشان می‌دهد سیر تصاعدی ابتلا در تمام مناطق مشاهده شده است و اغلب مراکز استانی اکنون در وضعیت حاد کرونایی قرار گرفته‌اند تا به این ترتیب آژیر خطر موج چهارم در سراسر کشور رسماً به صدا در آمده باشد.

بررسی‌های اولیه در زمینه روند ابتلای کرونا بعد از تعطیلات نوروزی نشان می‌دهد جابه‌جایی مسافران نوروزی در داخل کشور و البته رفت و برگشت گردشگران خارجی یا حتی وطنی به آن‌سوی آبها باعث شده است نمونه‌های متفاوتی از ویروس همراه با ویروس کرونای انگلیسی به ایران وارد شده باشد و این اتفاق به‌نوعی سرعت ابتلا در اغلب نقاط کشور را با شیبی بسیار تند و غیرعادی بالا برده است.

آمارها نشان می‌دهد هم‌اکنون ۲۵۷ شهرستان قرمز، ۱۲۹ شهرستان نارنجی، ۵۱ شهرستان زرد و ۱۱ شهرستان آبی هستند؛ به‌اعتقاد بسیاری از کارشناسان بهداشت و درمان چه در بخش دولتی و چه خصوصی‌ها این ارقام نشان می‌دهد به‌سرعت باید برای مقابله با موج بسیار سنگین ابتلا و مرگ‌ومیر در ایران آماده باشیم چون تعداد شهرستان‌های زرد و آبی موجود در کشور نیز با درنظر گرفتن سرعت ابتلا قطعاً تا پایان هفته به‌سمت نقاط بحرانی حرکت می‌کند و آن شهرستان‌ها می‌توانند خود به کانونی برای ایجاد بحرانی تازه تبدیل شوند.

تجمع عاملی در گسترش چرخه انتقال

با توجه به افزایش شدت سرایت ویروس جهش یافته انگلیسی و کاهش قابل ملاحظه رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم متخصصان بهداشت و درمان تاکید می‌کنند در دوره فعلی هرگونه تجمع به‌خصوص در محیط‌های بسته می‌تواند چرخه انتقال را سرعت بخشیده و تعداد مبتلایان را تصاعدی افزایش دهد.

به گفته این گروه از متخصصان و کارشناسان ستاد ملی مبارزه با کرونا در شرایط فعلی سیستم حمل ونقل عمومی مثل اتوبوس، مترو و تاکسی‌ها با درنظر گرفتن تردد کارمندان و پرسنل شرکت‌های دولتی و خصوصی یا صنوف مختلف؛ کانون‌هایی مشکل ساز شناخته می‌شود و البته تجمع کارمندان و پرسنل شرکت‌ها در اتاق‌های کوچک یا در سالن‌های اجتماعات نیز در ایجاد چرخه انتقال سریع نقش کلیدی خواهد داشت.

این نکته باتوجه به ایجاد چرخه‌های همه‌گیری خانوادگی به دلیل ابتلای احتمالی کارمندان به ویروس و انتقال به خانواده از سوی کارشناسان بسیار جدی شناخته شده و توصیه می‌کنند پرسنل ادارات، کارمندان، کارگران و تمامی شاغلان در صنوفی که اکنون می‌توانند خدمات رسانی کنند یا در محل کار خود حاضر هستند باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی گرفته و حتی سخت‌تر از گذشته به آن توجه داشته باشند.

از سوی دیگر اگرچه براساس مصوبه‌های جدید ستاد ملی مقابله با کرونا اکنون بسیاری از ادارات و شرکت‌ها یا مشاغل با ظرفیت بسیار پایین ارایه خدمات می‌کنند یا بطورکلی تعطیل شده‌اند اما بازهم موضوع دیدبازدیدهای نوروزی کارمندان در اداره‌ها و شرکت‌ها یا حتی مراجعه مردم به مراکز خرید مثل میادین میوه‌وتره‌بار، پاساژها مشکلات را دو چندان خواهد کرد.

۶ شهر مهم خراسان رضوی در وضعیت قرمز کرونایی

آژیر قرمز کرونا دوباره در خراسان رضوی به صدا درآمده و میزان هشدارها به بیشترین حد خود رسیده است.

تمامی هشدارها مبنی بر اینکه موج سفرهای نوروزی قطعا منجر به این شرایط خواهد شد نادیده گرفته شد و اینک وضعیت قرمز کرونایی را شاهد هستیم که قطعا محدودیت‌هایی را ایجاد خواهد کرد.

حال باید میزان رعایت‌ها بیشتر شود در حالی که شواهد و قراین عکس این موضوع را نشان می‌دهد و حاکی از این است که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نیز بسیار کاهش پیدا کرده است.

مهدی قلیان؛ معاون علوم پزشکی مشهد در این زمینه اظهار داشت: از صبح امروز مشهد و شهرهای نیشابور، قوچان، بینالود، گناباد، سبزوار و شهرهای اطراف این شهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفتند.

معاون علوم پزشکی مشهد مقدس خاطرنشان کرد: همچنین شش شهرستان در وضعیت زرد و سایر شهرها در شرایط نارنجی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۷۰ الی ۸۰ درصد از جمعیت استان در مناطق با وضعیت قرمز ساکن هستند خاطر نشان کرد: دورهمی‌ها و رفت و آمدهای خانوادگی مهمترین عامل شیوع بیماری محسوب می‌شود و متاسفانه علاوه بر سایر گروه‌های سنی،کودکان، نوجوانان و جوانان نیز در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند و بهترین راهکار در شرایط حال حاضر برای کنترل انتشار بیماری، در خانه ماندن است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس تصریح کرد: در مراکز خدمات جامع سلامت و مراکز منتخب از ابتدای سال تا کنون میزان مراجعه و نمونه‌گیری ۱۰۰ درصد  افزایش و از سوی دیگر درصد موارد مثبت از ۱۱ درصد به ۳۰ درصد رشد یافته و این خبر خوبی نیست.

قلیان خاطرنشان کرد: در طول مدت سه ماه میزان بستری‌های کل استان خراسان رضوی کمتر  از ۵۰۰ نفر بود و این در حالی است که در سه روز گذشته میزان بستری از ۵۲۰ نفر به ۸۶۰ نفر در مجموع رسیده و روزانه بیش از ۲۶۰ نفر بستری می‌شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر میزان فوتی‌های ناشی از کرونا در استان خراسان رضوی دو رقمی شده اظهار کرد: همچنین ۲۰۰ بیمار در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در حال حاضر افزایش تعداد بیماران بستری و سرپایی در استان به شدت در حال افزایش است اظهار کرد: تمامی مراکز بیمارستانی اعم از دانشگاهی و غیر دانشگاهی و مراکز منتخب کرونا برای خدمات‌رسانی و  پذیرش بیماران آماده هستند اما به طور حتم با افزایش تعداد بیماران کیفیت خدمات رسانی می تواند تحت تاثیر قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه  موضوع کرونا جدی است و نباید به آن نگاه ساده انگارانه داشت بیان کرد: به طور حتم وضعیت امنی که در ماه‌های بهمن و اسفند ایجاد شد به دلیل همکاری‌های موثر مردم و ایجاد محدودیت‌ها صورت گرفت که امیدوارم با ادامه همکاری‌ها بتوانیم به شرایط عادی بازگردیم.

بیمارستان امیرکبیر اراک سانتر دوم کرونایی شد

رئیس علوم پزشکی اراک از فعالیت بیمارستان امیرکبیر اراک به عنوان سانتر دوم بیماران کرونایی به دلیل افزایش آمار بیماران و پر شدن بیمارستان سانتر نخست این شهرستان خبر داد.

سیدمحمد جمالیان افزود: متاسفانه با شیوع پیک چهارم و افزایش شدید آمار بیماران کرونایی در شهر اراک و تبدیل وضعیت شهر اراک به وضعیت قرمز کرونایی که از چند هفته قبل درابره آنها هشدار دادیم متاسفانه ظرفیت بیمارستان امیرالمومنین اراک که سانتر بیماران کرونایی بود تکمیل گردید.

وی ادامه داد: با تکمیل ظرفیت این بیمارستان، بیمارستان امیرکبیر اراک به عنوان سانتر دوم بیماران کرونایی در اراک تجهیز و مشغول خدمت رسانی به مردم و بیماران درگیر با بیماران کرونایی است.

رئیس علوم پزشکی اراک با اشاره به وضعیت تخت‌های بیمارستانی در استان مرکزی گفت: خدارا شکر تعداد تخت‌های ویژه را سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش دادیم و ۶۰ تخت Icu در استان اضافه کردیم و الان در حال حاضر ما کمبود بحرانی نداریم.

وی خاطرنشان کرد: با این وضعیت و شیوع کرونا در پیک چهارم، در روزهای آتی پیش‌بینی می‌شود این شیب تند باعث شود با کمبود تخت عادی و تخت ویژه مواجه شویم.

جمالیان ادامه داد: ۶۰ تخت بیمارستانی در مرکز درمانی امیرکبیر برای افراد کرونایی در نظر گرفته شده و اگر این روند عادی انگاری و عدم توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزایشی و ادامه دار باشد، باید به فکر  اضافه کردن بیمارستان های سوم و چهارم نیز باشیم.

رئیس علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: وضعیت خوبی پیش بینی نمی‌شود و به شدت از آینده نگران هستیم چرا که اگر این منوال ادامه دار باشد در آینده ای نه چندان دور تخت عادی برای ارائه خدمت به بیماران کرونایی نخواهیم داشت و متأسفانه ۶۰ درصد نمونه‌های بیماران سرپایی مثبت گزارش شده است.

وضعیت کرونایی قم، قرمز شد

بر اساس اعلام رسمی اپلیکیشن ماسک، قم از امروز ۱۸ فروردین ماه به رنگ قرمز کرونایی تبدیل شد.

رنگ قرمز به عنوان منطقه پرخطر کرونایی محسوب می‌شود.

افزایش ۲/۵ برابری بستری‌های روزانه در استان کرمانشاه

براساس آخرین رنگ‌بندی اعلام شده ۹ شهرستان استان شامل کرمانشاه، اسلام آباد غرب، کنگاور، پاوه، سرپل‌ذهاب، گیلانغرب، صحنه، سنقر و کلیایی و هرسین در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

همچنین شهرستان‌های جوانرود، روانسر، دالاهو و قصرشیرین در وضعیت نارنجی و شهرستان ثلاث باباجانی، در وضعیت زرد قرار دارند.

بر اساس تقسیم بندی مشاغل چهارگانه در شرایط قرمز، صرفاً گروه‌های شغلی اول مجاز به فعالیت هستند، در شرایط نارنجی، گروه‌های اول و دوم مجاز به فعالیت بوده و در شرایط زرد، سه گروه اول می‌توانند فعالیت داشته باشند.

گروه اول شامل مشاغل تولیدی و توزیعی در زمینه‌های اقلام غذایی مانند سوپرمارکت‌ها، نانوایی‌ها،‌ قطعات‌‌ یدکی‌ خودرو، تعمیرگاه‌های‌ خودرو، داروخانه‌ها، مراکز بهداشتی‌و درمانی و غیره هستند که می‌توانند در همه شرایط حتی وضعیت قرمز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به فعالیت ادامه دهند.

در گروه مشاغل دوم مانند فیلمبرداری‌ها و آتلیه‌های عکاسی، مشاوران املاک، کافی‌شاپ‌ها، مراکز طبخ و توزیع غذا، رستوران‌ها، ظروف یک‌بار مصرف، لوازم ورزشی، طلافروشی‌ها، مصالح ساختمانی و ابزار و یراق، مبل و صندلی، آموزشگاه‌های رانندگی، سمساری و غیره در شرایط قرمز امکان فعالیت نداشته و در بخش مواد غذایی صرفاً می‌توانند به عرضه بیرون‌بر اقدام کنند.

گروه‌های شغلی سوم مانند تالارهای پذیرایی، استخرهای سرپوشیده، باشگاه‌های ورزشی، قهوه‌خانه‌ها، آموزشگاه‌های موسیقی و زبان، موزه، سینما، تئاتر و مهدکودک‌ها در شرایط قرمز و نارنجی تعطیل بوده و باید از فعالیت دست بکشند.

گروه چهارم شغلی نیز شامل گیم‌نت، مراکز تفریحی آبی، باغ‌وحش و شهربازی در شرایط قرمز و نارنجی و زرد باید تعطیل باشند.

از طرف دیگر میانگین بستری روزانه بیماران مشکوک به کووید بیش‌از ۲/۵ برابر شده است به طوری که میانگین بستری روزانه در هفته سوم فروردین ۱۱۴/۵ است که نسبت به هفته آخر اسفند ۹۹ که ۴۴/۲ نفر بوده است، ۲/۶ برابر افزایش را نشان می‌دهد.

میانگین فوت روزانه قطعی براثر کرونا نیز در هفته سوم فروردین به دو مورد رسیده است که نسبت به هفته آخر اسفند ۲/۲ برابر افزایش یافته است.

۳ شهرستان استان خراسان جنوبی قرمز شدند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس آخرین نقشه وضعیت کرونا (سفید، زرد، نارنجی و قرمز) شهرستان‌های خراسان جنوبی (مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) (بروز رسانی ۱۸ فروردین ماه ۱۴۰۰) شهرستان‌های بیرجند، قائنات و فردوس در وضعیت قرمز (خیلی پر خطر) قرار گرفتند.

محمد دهقانی بیان کرد: همچنین شهرستان‌های طبس، نهبندان، زیرکوه، سرایان، بشرویه، سربیشه و درمیان به رنگ نارنجی (پر خطر) درآمدند.

دهقانی  با بیان اینکه شهرستان خوسف تنها شهرستان زرد (خطر متوسط) خراسان جنوبی است، گفت: هیچ نقطه کم خطر در خراسان جنوبی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه احتمال تغییر روزانه این نقشه با توجه به میزان بیماران با نشانه‌های حاد تنفسی در شهرستان‌ها ممکن است، ادامه داد: با توجه به افزایش دید و بازدید در ایام نوروز و افزایش تجمع‌ها و بعضاً عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی احتمال انتقال بیماری کرونا افزایش یافته تا جایی که امروز میزان موارد ابتلا تا ۸ برابر نسبت به روزهای قبل افزایش داشته است.

دهقانی خاطرنشان کرد: سامانه تماس تلفنی ۴۰۳۰ به صورت رایگان و در تمام ساعات شبانه روز در خدمت همشهریان گرامی برای پاسخگویی به سوالات آنان  است.

این مقام مسئول با بیان اینکه احتمال تغییر روزانه این نقشه با توجه به میزان بیماران با نشانه‌های حاد تنفسی در شهرستان‌ها ممکن است افزود: ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی برای بیماران کرونایی در خراسان جنوبی تکمیل شده است و در حال حاضر از ۵۰۰ تحت بیمارستان برای درمان بیماران کرونایی ۵۰ درصد پر شده است و اگر با این روند افزایش مبتلایان مواجه باشیم دچار کمبود تخت خواهیم داشت.

وی گفت: تاکنون ۴۷ مورد ابتلا به کرونای انگیلسی در استان شناسایی شده است اما از جایی که در استان با کمبود کیت تشخیص کرونا انگلیسی مواجه هستیم پیش بینی می‌شود که تعداد بیشتری از مبتلایان به این ویروس در استان مبتلا باشند.

دهقانی با اشاره به اینکه تا آخرهفته محموله جدید واکسن وارد استان می‌شود، گفت: تاکنون سالمندان با بیماری زمینه‌ای و کادر درمان واکسینه شدند و در مراحل بعدی گرو‌ه‌های سنی بالا با بیماران زمینه‌ای از فروردین تا تیر ۱۴۰۰، مشاغلی که در تماس مستقیم با مردم هستند در مرداد، گروه سنی ۵۵ تا ۶۵ سال و تمامی مراکز تجمعی از جمله زندان‌ها تا آذر و زمستان ۱۴۰۰ واکسینه می‌شوند.

وی خاظرنشان کرد: همچنین تاکنون کمتر از ۵ هزار دوز واکسن وارد استان شده که به گروه‌های هدف تزریق شده و محموله جدید به گروه‌های در معرض خطر بیشتر تزریق خواهد شد.

همدان در شرایط قرمز کرونایی قرار گرفت

استاندار همدان، صبح امروز در جلسه فوق العاده ستاد کرونای استان همدان با اعلام اینکه  استان همدان به جز شهرستان اسدآباد در شرایط قرمز کرونایی قرار دارد اظهار داشت:  فرمانداران کلیه امکانات و ظرفیت استان را برای حفظ سلامت مردم به‌کار گیرند.

سید سعید شاهرخی با اشاره به اینکه از امروز ستاد استانی و شهرستانی مدیریت کرونا ۲۴ ساعته باشند افزود: جان مردم در خطر است، پس باید پروتکل‌ها به‌طور جدی رعایت شوند.

استاندار همدان با بیان اینکه آنچه در کشور و استان در باره کرونا اتفاق افتاده، وضعیت بسیار خطرناکی است و باید مورد توجه جدی قرار گیرد عنوان کرد: ضرورت دارد با یک حرکت و عزم جمعی و جدی کلیه امکانات را برای حفظ سلامتی مردم به کار بگیریم.

وی با اعلام اینکه رعایت جدی پروتکل‌ها توسط کلیه دستگاه‌های دولتی و اجرایی الزامی است مطرح کرد: فرمانداران کلیه کمیته‌های زیرمجموعه ستاد شهرستانی را برای کنترل و مقابله با کرونا بسیج کنند.

شاهرخی بیان کرد: مسئولان اقناع‌سازی مردم، در جهت جلب همکاری و رعایت پروتکل‌ها در رسانه‌ها و صداوسیما را در دستورکار خود قرار دهند.

وی اظهار داشت: مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند چون امکانات بهداشتی و درمانی استان تا حدی ظرفیت پاسخگویی دارد.

استاندار همدان با بیان اینکه فعالیت مشاغل و گروه‌های ۲، ۳ و ۴ تعطیل است و فقط مشاغل گروه یک مجاز به فعالیت هستند عنوان کرد: ورود و خروج خودروهای غیربومی شخصی به شهرستان‌های قرمز در سراسر استان ممنوع است.

وی افزود: جلسات ادارات دولتی و دستگاه‌های اجرایی در شهرهای قرمز با ظرفیت حداکثر۱۵ و در شهرهای نارنجی ۲۰نفر برگزار شود.

 بازار همدان تعطیل  شد

در همین حال رئیس اتاق اصناف همدان  اظهار داشت: وضعیت کرونا در همدان وخیم است و اگر محدودیت‌ها اعمال نشود ممکن است از وضعیت قرمز کنونی به حالت سیاه برسیم.

حسین محرابی با تاکید بر اینکه از امروز به مدت حداقل دو هفته همه پاساژها، طلا فروشی‌ها و مراکز خرید غیر ضروری اجازه فعالیت ندارند تصریح کرد: به محض بهتر شدن شرایط محدودیت‌ها لغو می‌شود.‌

محرابی با بیان‌اینکه از امروز فقط نانوایی‌ها، سوپر مارکت‌ها، مرغ و گوشت فروشی‌ها و واحدهای عرضه اقلام‌ضروری مجاز به فعالیت هستند اظهار داشت: تیم‌های بازرسی ما بر اعمال محدودیت‌ها نظارت می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه در اعمال محدودیت‌های سال گذشته کسبه و بازاریان همکاری بسیار خوبی با ستاد مدیریت کرونا داشتند گفت: امیدواریم در این مرحله نیز برای حفظ جان خود و کنترل شیوع کرونا در استان همراهی کنند.

میزان ابتلا به کرونا در منطقه سیستان ۸برابر شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل اظهار داشت: با توجه به افزایش دید و بازدید در ایام نوروز و افزایش تجمع‌ها و بعضاً عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی احتمال انتقال بیماری کرونا افزایش یافته تا جایی که امروز میزان موارد ابتلا تا ۸ برابر نسبت به روزهای قبل افزایش داشته است.

جواد اکبری‌زاده گفت: مردم باید در صورت وجود علائم اولیه سرماخوردگی و بروز علائمی مانند تب شدید، سرفه، تنگی نفس و یا علائم گوارشی و… با پیش‌شماره ۴۰۳۰ تماس بگیرید تا راهنمایی لازم را دریافت کنند.

وی افزود: سامانه تماس تلفنی ۴۰۳۰ به‌صورت رایگان و در تمام ساعات شبانه‌روز در خدمت همشهریان گرامی جهت پاسخگویی به سؤالات آنان است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: درگاه salamat.gov.ir نیز راه دیگر برای پیشگیری، غربالگری و اقدام برای تشخیص و درمان کرونا است؛ در این سامانه پس از ورود و پاسخ به پرسش‌های موجود چنانچه فردی مشکوک به بیماری کرونا شناسایی شد پیگیری‌های مراقبتی لازم توسط واحد‌های بهداشتی درمانی انجام می‌گیرد.

اکبری‌زاده گفت: از تمامی همشهریان گرامی تقاضا داریم حتماً قبل از هرکاری در زمینه بیماری کرونا با سامانه ۴۰۳۰ و درگاه salamat.gov.ir در ارتباط باشند و این دو سامانه را به سایر دوستان و آشنایان نیز معرفی کنند.

ورود گیلان به فاز چهارم کرونا؛ اعمال محدودیت‌های جدید در شهرهای قرمز

حسن رخ شاد صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استان گیلان وارد فاز چهارم کرونا شده و در این شرایط در شهرهای نارنجی مراکز فرهنگی، تفریحی و آموزشی تعطیلی می‌شود.

مدیرگروه بیماری‌های مرکز بهداشت گیلان عنوان داشت: همچنین مراکز تجاری، بازرگانی و خدماتی به مدت دو هفته به طور موقت تعطیل شده و محدودیت‌های تردد نیز توسط پلیس راهور اعمال می‌شود‌.

رخ شاد اظهار داشت: در شهرهای قرمز همه محدودیت‌های مذکور اعمال می‌شود و رستوران‌ها نیز در شهرهای قرمز فقط به شکل بیرون‌بر می‌توانند خدمات ارائه دهند.

مدیرگروه بیماری‌های مرکز بهداشت گیلان افزود: در حال حاضر ۵۸۵ بیمار در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند و ۱۵۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته بستری شدند که ۹۰ نفر نیز در وضعیت وخیم قرار دارند.

رخ شاد خاطرنشان کرد: ماهیت کرونا طوری است که مردم برای کنترل آن نقش بیش‌از ۹۰ درصدی دارند و چون از راه تنفس مننقل می‌شود زدن ماسک بسیار حائز اهمیت است.

پاس گل عید نوروز به کرونا/۶شهرستان گلستان قرمز شدند

عبدالرضا فاضل با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در استان اظهارداشت: در حال حاضر شهرستان‌های گرگان، گنبدکاووس، کردکوی، بندرگز، آزادشهر و مینودشت در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی افزود: شهرستان‌های گالیکش، رامیان، آق‌قلا و بندرترکمن در وضعیت نارنجی و مراوه تپه، کلاله، علی آباد و گمیشان در وضعیت زرد هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان اظهار کرد: روزانه حدود بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ نفر برای تست کرونا مراجعه می‌کنند که تست ۳۰ درصد آن‌ها مثبت می‌شود.

فاضل گفت: سرعت انتقال و افزایش میزان بستری در خیز چهارم کرونا به مراتب بیشتر و خطرناک‌تر گزارش شده است. استفاده از ماسک، خودداری از دورهمی و مراسم عروسی و سوگواری ضروری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان اظهار کرد: مسافرت و دیدو بازدید نوروزی، استفاده از وسایل نقیله عمومی پر ازدحام، خوردن غذا در رستوران و حضور در اماکن پرجمعیت و به خصوص سرپوشیده از عوامل اصلی انتقال کرونا اعلام شده است.