اردیبهشت ۱۵, ۱۴۰۰ کد خبر : 75571 اجتماعی استان‌ها پربیننده ترین ها خبر خبرهای مهم سیاسی گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی
سرویس سیاسی جاهدخبر- مجتبی وهابی، مدیرمسئول:

به سوی انتخابات ۱۴۰۰ – مدیریت سیاسی کشور پس از ترور شهید رجایی و شهید باهنر

به سوی انتخابات ۱۴۰۰ – مدیریت سیاسی کشور پس از ترور شهید رجایی و شهید باهنر

پس از شهادت رجایی و باهنر، قوه مجریه ارکان اصلی خود را از دست داد و شورای موقت ریاست جمهوری وظیفه ریاست بر قوه مجریه را بر عهده گرفت.

مسئله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى حضور مردم و انتخابات در نظام جمهورى اسلامى با این شکل بدیع و تازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اى که در دنیا عرضه می شود، مسئله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى بسیار مهمى است؛ جا دارد درباره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى آن بیشتر تأمل شود، حرف زده شود، بحث شود. مسئله، مسئله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى مردم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سالارى دینى است؛ یعنى حضور یکپارچه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى مردم، رقابت جدى، فعالیت و تلاش حقیقى مردمى، در کنار معیارهاى اسلامى و معیارهاى الهى. این ترکیب شگفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آور همان چیزى است که بشریت محتاج آن است؛ تشنه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى آن است.

در پی بمب‌گذاری در دفتر نخست‌وزیری در ۸ شهریور ۱۳۶۰ به دست منافقین و شهادت محمدعلی رجایی، رئیس‌جمهور و دکتر محمدجواد باهنر، نخست‌وزیر، شورای موقت ریاست‌جمهوری با عضویت حجت‌الاسلام اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس و آیت‌الله عبدالکریم موسوی اردبیلی، رئیس دیوان عالی تشکیل شد.

طبق اصل ۱۳۰ قانون اساسی مصوب سال ۱۳۵۸: در هنگام‏ غیبت‏ یا بیماری‏ رئیس‏ جمهور شورایی‏ به‏ نام‏ شورای‏ موقت‏ ریاست‏ جمهوری‏ مرکب‏ از نخست‏ وزیر، رئیس‏ مجلس‏ شورای‏ ملی‏ و رئیس‏ دیوان‏ عالی‏ کشور وظایف‏ او را انجام‏ می‏ دهد، مشروط بر این‏ که‏ عذر رئیس‏ جمهور بیش‏ از دو ماه‏ ادامه‏ نیابد و نیز در مورد عزل‏ رئیس‏ جمهور یا در مواردی‏ که‏ مدت‏ ریاست‏ جمهوری‏ سابق‏ پایان‏ یافته‏ و رئیس‏ جمهور جدید بر اثر موانعی‏ هنوز انتخاب‏ نشده‏، وظایف‏ ریاست‏ جمهوری‏ بر عهده‏ این‏ شورا‏ است‏.

از آنجا که در انفجار ۸ شهریور، نخست وزیر نیز شهید شده بود، این شورا تصمیم می‌گیرد که در اولین گام، فردی را به عنوان نخست‌وزیر به مجلس معرفی کند.

برای انتخاب نخست‌وزیر نهایتاً شورای ریاست‌جمهوری در ۱۰ شهریور آیت‌الله مهدوی کنی را که عهده‌دار سمت وزارت کشور در کابینه شهید باهنر بود به نخست‌وزیری برگزید. برای نخست‌وزیری آیت الله محمدرضا مهدوی کنی که از سوی شورای ریاست جمهوری برای احراز نخست‌وزیری به مجلس معرفی شده بود، رأی تمایل گرفته شد و در نتیجه از مجموع ۱۹۶ رأی، مهدوی‌کنی با ۱۷۸ رأی موافق، ۱۰ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجلس رأی تمایل گرفت.

پس از مدتی شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی و نیز جامعه مدرسین حوزه علمیه قم آیت‌الله خامنه‌ای را به عنوان نامزد ریاست جمهوری انتخاب کردند و امام خمینی که تا آن زمان با تصدی روحانیون در مقام ریاست جمهوری موافق نبود، با نامزدی او موافقت کردند. انتخابات در ۱۰ مهر ۱۳۶۰ برگزار شد و آیت الله خامنه‌ای با کسب اکثریت مطلق آراء (۹۵/۱۱ درصد) به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد. در ۱۷ مهر ۱۳۶۰ امام خمینی حکم ریاست جمهوری وی را تنفیذ کرد و او در ۲۱ مهر به عنوان سومین رئیس جمهور اسلامی ایران در مجلس شورای اسلامی سوگند یاد کرد.

آیت ‎الله خامنه‎ ای؛ تاکنون رکورددار بالاترین درصد رأی در انتخابات ریاست جمهوری می باشد.

همچنین ایشان در سال ۱۳۶۴ و برای دومین بار به دلیل لیاقت و کاردانی، به دستور حضرت امام، کاندیدای ریاست جمهوری شد و با رأی قاطع مردم به این پست برگزیده شدند. مقام معظم رهبری در طول ریاست جمهوری خویش به کشورهایی چون سوریه، لیبی، پاکستان، هند، چین، الجزایر، زیمبابوه، رومانی، کره شمالی و آمریکا برای ایراد نطق تاریخی خویش در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد سفر کرده و پیام رسان انقلاب اسلامی بودند. در نهایت حضرت آیت الله خامنه‌ای در سال آخر ریاست جمهوری، پس از ارتحال حضرت امام خمینی، از طرف مجلس خبرگان رهبری، به رهبری نظام اسلامی انتخاب شدند.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر