تیر ۲۶, ۱۴۰۱ کد خبر : 90177 اجتماعی استان‌ها پربیننده ترین ها خبر فرهنگی گفتگو گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان:

ضرورت استفاده از ابزار رسانه برای شکوفایی استعدادها/ رسانه ها در عین استقلال و حفظ روحیه مطالبه گری ، تریبون ملت هستند

ضرورت استفاده از ابزار رسانه برای شکوفایی استعدادها/ رسانه ها در عین استقلال و حفظ روحیه مطالبه گری ، تریبون ملت هستند

رضا ثقتی در همایش نقش رسانه‌های دیداری و شنیداری در توسعه و برندینگ شهر خلاق رشت که در تالار مرکزی برگزار شد اظهار داشت: قبل از هرچیز عید سعید غدیر را به همه شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام)تبریک عرض می‌کنم. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ماناترین ابزاری که در دست کارگزاران است را ابزار فرهنگ و هنر دانست و افزود: بدون شک هر هدفی که بر این مقیاس تعریف شود حتما به مقصود خود خواهد رسید. ثقتی با بیان اینکه شهر رشت در سال ۹۴ به نام شهر خلاق خوراک یونسکو انتخاب شد اذعان کرد: پس از هفت سال نقش رسانه را در موفقیت این عنوان مورد توجه قرار دادیم و به این باور رسیدیم که ابزار رسانه تا چه حد اثرگذار است. وی سرمایه‌های گیلان و رشت را بسیار گسترده دانست و استفاده از ابزار رسانه برای شکوفایی این استعدادها را لازم و ضروری دانست و افزود: رویداد بین‌المللی فیلم و عکس کاسپین از جمله افتخارات استان گیلان است که کمتر کسی از آن اطلاع دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان با تاکید بر اینکه در حال حاضر پیگیری‌های خوبی در حوزه مباحث شهر خلاق خوراک رشت شکل گرفته است گفت: نباید این داشته ها که به راحتی به دست نیامده اند را در نصفه‌های راه رها کنیم. ثقتی ضمن اشاره به شهید املاکی و فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد این سردار بزرگ اسلام، صیانت از این افتخارات را مهم دانست و عنوان کرد: هر کدام از این صندلی‌هایی که توسط خبرنگاران پر شده است، پشتوانه رسانه‌ای دارند و هزاران نفر موضوعات آنها را دنبال می‌کنند. وی رتبه استان گیلان در رسانه‌های مکتوب را هفتم اعلام کرد و یادآور شد: باور من این است که رسانه‌ها به تنهایی یک ملت هستند و می‌توانند برنامه‌ها و سیاستهای ما را به مردم برسانند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان اضافه کرد: رسانه‌های ما در عین استقلال و حفظ روحیه مطالبه گری و در عین حالی که تریبون ملت ایران هستند پشت نظام اسلامی ایستاده‌اند با داشتن عدالت رسانه‌ای به تریبونی برای همه اقشار تبدیل شده‌اند.
ثقتی از برگزاری هفته‌ های فرهنگ و هنر در ۱۷ شهرستان استان گیلان خبر داد و اظهار داشت: شهر خلاق خوراک و انواع جشنواره‌های خارجی فرهنگی و هنری جزو سرمایه‌های ما هستند و امسال بعد از هشت سال تعطیلی اولین هفته فرهنگ و هنر استان گیلان در شهرستان آستانه اشرفیه افتتاح شد.
***سرپرست شهرداری رشت؛ تهیه برنامه فوق‌العاده درسی در مقاطع ابتدایی با موضوع شهر خلاق خورا ک
همچنین «مجتبی خدمت بین دانا » در همایش نقش رسانه‌های دیداری و شنیداری در توسعه و برندینگ شهر خلاق رشت که در تالار مرکزی برگزار شد. اظهار داشت: به عنوان سرپرست شهرداری رشت امیدوارم که بتوانم با کمک همه مجموعه‌های شهری به ویژه میراث فرهنگی و شورای شهر اقدامات سازنده ای در حوزه مباحث شهر خلاق انجام دهم. سرپرست شهرداری رشت تصریح کرد: افتتاح گذر خوراک، تهیه برنامه فوق‌العاده درسی در مقاطع ابتدایی با موضوع شهر خلاق خوراک، پیگیری موارد برندسازی، حرکت در مسیر شهر دوستدار کودک و برگزاری دومین سالانه شهر خلاق در اردیبهشت ماه از جمله مواردی است که نسبت به بسترسازی آن اقدام کردیم.
خدمت بین دانا برگزاری رویدادهای استارتاپی با موضوع شهر خلاق را از دیگر اقدامات دانست و اذعان کرد: شهرداری رشت در کنار موضوعات اشاره شده تدوین برنامه‌های استانداردسازی ارائه خدمات را نیز به جدیت دنبال می‌کند.
***مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان؛۲۷ نوع غذای محلی گیلان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

جهانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در همایش نقش رسانه‌های دیداری و شنیداری در توسعه و برندینگ شهر خلاق رشت که در تالار مرکزی برگزار شد ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این رویداد اظهار داشت: کاووش‌های باستان شناسی نشان می‌دهد از هزاران سال قبل بحث خوراک در بین جوامع مطرح بوده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان عنوان کرد: طبق باستان شناسی‌هایی که در منطقه لیارسنگ بن انجام شده مردمانی که دو هزار سال پیش در این منطقه زیست می‌کردند عمده غذای مصرفی ‌شان گوشت بوده است. جهانی با تاکید بر اینکه حدود ۳۰۰ نوع غذا در استان گیلان شناسایی شده است تصریح کرد: برخی از غذاهای استان در فهرست آثار و میراث کشور به ثبت رسیده است و انتظار داریم سایر شهرستانهای استان هم همکاری لازم را داشته باشند و غذاهای خود را برای ثبت در فهرست میراث کشور ارائه دهند.
وی اذعان کرد:‌ از ۳۰۰ نوع غذای شناسایی شده در استان گیلان حدود ۲۷ نوع غذای محلی استان در فهرست آثار کشور ثبت شده و هفت غذای دیگر هم در دست اقدام است تا در این فهرست ثبت شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان افزود: با توجه به نگاه خوب دولت و رویکرد استانداری گیلان جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های خوبی را برای معرفی غذاهای استان در نظر گرفتیم تا غذاهای محلی در معرض دید عموم قرار بگیرد. وی با تاکید بر اینکه هرکدام از سازمانهای مسئول باید بر حسب وظایف سازمانی خود در راستای حفظ و بازشناساندن هویت فرهنگی و تامین سلامت جامعه گام بردارند یادآور شد: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با ثبت شیوه پخت غذاهای محلی و حفظ سنت‌ها در راستای این مهم گامهای موثری برداشته است. جهانی خاطرنشان کرد: یکی از مزیت‌های برندسازی برقرای ارتباط موثر بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است زیرا امروزه رسانه‌های اجتماعی یکی از مهمترین نمادهای جهان مدرن بوده و از طریق رسانه‌ها محتوای بسیار عظیمی در بین جوامع نشر داده میشود بنابراین موفقیت یک برند محلی غذا و ترویج آن به نوع عملکرد در این حیطه بستگی دارد.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر